Okładka wydania

Jak Łatwiej Żyć. Dla Zbyt Inteligentnych I Skomplikowanych

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Monique de Kermadec
 • Tytuł Oryginału: Francuski
 • Język Oryginału: L'Adulte surdoue. Apprendre a faire simple quand on est complique
 • Przekład: Monika Szewc Osiecka
 • Liczba Stron: 184
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 147 X 203 mm
 • ISBN: 9788382250336
 • Wydawca: Wydawnictwo Feeria
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Łódź
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Łatwiej Żyć. Dla Zbyt Inteligentnych I Skomplikowanych | Autor: Monique de Kermadec

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

„Jak łatwiej żyć. Dla zbyt inteligentnych i skomplikowanych”  autorstwa Monique de Kermadec, to książka wydana w Wydawnictwie Feeria. Jest to lektura, która za główny temat obiera sobie problemy osób nadzdolnych. Autorka podpowiada, że u  2% społeczeństwamożna zdiagnozować tę „przypadłość”. Nadzdolniczują się odmiennymi i nierozumianymi przez resztę społeczeństwa.  Amerykanie określają tę cechę jako gift. W języku polskim gift oznacza talent, czy bycie obdarzonym jakąś cechą z naciskiem na obdarzony w pozytywnym sensie. Jednak okazuje się, że częściej  nadzdolność, dla zainteresowanych, wydaje się być problemem już od najmłodszych lat. Przynosi bowiem, jak wspomina często autorka, cierpienie.

 

W „Jak łatwiej żyć. Dla zbyt inteligentnych i skomplikowanych”Monique de Kermadec wyjaśnia szczegółowo kim jest nadzdolny dorosły, jakie musi spełniać warunki, by zostać uznanym za nadzdolnego. Oczywiście warunkiem kluczowym jest przebadanie pacjenta szeregiem testów  (również tymi na wysokość IQ), ponieważ to właśnie iloraz inteligencji jest w tym wypadku jednym z najistotniejszych warunków, by można było mówić o zaistnieniu nadzdolności. Ale o tym dokładnie pisze już sama autorka szeroko w swoim poradniku. Opowiada o osobach, z którymi pracuje, a które trafiły do niej z powodu cierpienia i niezrozumienia, załamań nerwowych czy depresji. O tym, jak wyglądało życie pacjentów w dzieciństwie, również ze szczegółami można dowiedzieć się z tej publikacji. Wielu czytelników być można odnajdzie swoje cechy wśród  tych wymienionych przez autorkę, jednak Monique de Kermadec wyraźnie podpowiada, że stwierdzić nadzdolność  może tylko terapeuta, psycholog, który się specjalizuje w tym temacie.

 

Lektura z założenia ma służyć osobom, które widzą u siebie pewne cechy szeroko opisywane przez autorkę.Ma na celu skłonić ich do refleksji  czy rzeczywiście nadzdolność  nie jest właśnie cechą, z powodu której nie potrafią „być sobą” w codziennym życiu. Portret dorosłego nadzdolnego, jaki kreśli Monique de Kermadec  na kartach swojej książki/poradnika jest naprawdę szczegółowy. Autorka opisuje przypadki swoich pacjentów, którym ciężko uwierzyć, że mają wysokie IQ. Te, w połączeniu z licznymi specyficznymi cechami charakteru wpływają na to, iż nadzdolność może być wyjaśnieniem braku zrozumienia świata i ludzi.

 

W książce Autorka zadaje więc liczne pytania, które pomogą zastanowić się nad sobą, nad swoimi wyborami i postępowaniem, a tym samym sprawią, że być może pacjent będzie chciał poszukać pomocy (choć jak pisze autorka, bywa tak, iż ciężka praca nad sobą odstrasza potencjalnych pacjentów). Dodatkowo książka uczuli rodziców i opiekunów na problemy dzieci, które mogą należeć do grona nadzdolnych i mają problemy w domu i w szkole. Ponadto Monique de Kermadec szczegółowo opisuje zachowanie rodziny, środowiska szkolnego itp., które niestety nie bywa wspierające, a wykluczając czy ignorując problem,  na zawsze zmienia myślenie młodego człowieka o sobie. Jest więc w książce również miejsce na  wyjaśnienie czym jest  samoakceptacja i dlaczego jest tak ważna w życiu człowieka oraz wsparcie i dzielenie się problemami, wypływającymi z błędnego koła, w jakie dorosły czy młody jeszcze człowiek  może wpaść.

 

Książka podzielona została na rozdziały, które tłumaczą kolejne etapy zruzmienia, czym jest  nadzdolność. Wyjaśniając same pojęcia, a następnie podając przykłady oraz pokazując cechy i zachowania nadzdolnych, autorka przechodzi do wyjaśnienia problemu bardziej szczegółowo.  Posiłkuje się następnie wiedzą z zakresu psychologii, mówi o tożsamości – prawdziwym JA i fałszywym Ja, wspierając czytelnika, który być może będzie chciał sobie pomóc. Dodaje przy tym także odwagi pacjentom oraz osobom, które mają trudne doświadczenia w osiągnięciu samoakceptacji. Właśnie ta ostatnia według Autorki jest chyba najbardziej potrzebna u osób nadzdolnych.

 

Ciekawa pozycja i interesujący temat.  Polecam!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial