Okładka wydania

Efekt Jogi

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Efekt Jogi | Autor: Rossi LebowitzLiz Owen I Inni

Wybierz opinię:

Sylfana

Efekt jogi. Sprawdzony program wspierania walki z depresją i lękami autorstwa Liz Owen i Holly Lebowitz Rossi, ze wsparciem naukowym i merytorycznym dr Chrisa C. Streetera to kompleksowy poradnik wspomagający naukę jogi, której celem nie mają być same ćwiczenia, ale przede wszystkim poprawienie swojej jakości życia, konkretnie tego duchowego i egzystencjonalnego wymiaru. Autorki, a może raczej autorzy tej publikacji wygenerowali tezę, jakby praktyka tej sztuki była kluczem do łagodzenia przyczyn oraz skutków depresji i zaburzeń lękowych. Całe szczęście, stwierdzenie to nie jest jedynie rzucone w eter, ale zdecydowanie staje się przyczynkiem do zasadnej dyskusji medycznej, czy rzeczywiście tak jest. Praktycznie połowa treści tego poradnika to argumenty naukowe, które potwierdzają wspomnianą tezę – twórcy odnoszą się w tym aspekcie do rzetelnie przeprowadzonych badań medycznych w różnych miejscach na świecie. Oczywiście, wspomniane analizy mają dopiero charakter wstępny, jednak dają dużą nadzieję na to, że joga może rzeczywiście stać się techniką wspomagania osób z zaburzeniami psychicznymi, które w dzisiejszych czasach dotykają prawie 25% całej ludzkości.

 

Jak wspominają autorki, można bez czytania wstępu i artykułów teoretycznych od razu przejść do praktyki. Jednakowoż potwierdzają one, że dobrze jest zrozumieć cały proces wpływu ćwiczeń na umysł i percepcję, aby być w pełni przekonanym o słuszności takiej metody wsparcia leczenia. Oczywiście, twórczynie niejednokrotnie podkreślają, że joga może być jedynie dodatkową formą terapii, a właściwie leczenie powinno być zależne od specjalistów – terapeutów, psychologów i psychiatrów. Mimo jednak tego, że ten rodzaj ćwiczeń jest jedynie dodatkiem, to dla osób, które nie wiedzą jak zrobić pierwszy krok w kierunku leczenia, może od razu być to rodzaj wspomagania przy użyciu opisanych mechanizmów – z pewnością nie wpłyną one negatywnie na chorego, a mogą w jakimś stopniu polepszyć jego stan. Można się zastanawiać, dlaczego akurat joga ma mieć taki zbawienny wpływ na tego typu choroby cywilizacyjne. Okazuje się, że klucz nie znajduje się jedynie samych ćwiczeniach fizycznych, ale technice oddechu i komplementowania swojej natury - w znalezieniu spokoju, ciszy i „własnego ja” tkwi odpowiedź na wszystkie dręczące nas pytania. Wszystkie te tezy zostają szczegółowo rozpisane w poszczególnych rozdziałach podręcznika.

 

Na pochwałę zasługują również ilustracje oraz zdjęcia zamieszczone w części praktycznej tejże publikacji. W sposób prosty i klarowny zostają przedstawione podstawowe pozycje w jodze, które mają wprowadzić czytelnika w temat, a jednocześnie nie przytłoczyć swoim charakterem. Pozycje te są proste do wykonania, jednak już dobrze regulujące naszą strukturę chemiczno – biologiczną organizmu. Akcent postawiony jest tu przede wszystkim na ćwiczenie poprawnego oddechu, a każda z póz jest wytłumaczona – wyjaśnione zostaje jej pochodzenie, wartość, możliwe do wywołania pozytywne skutki. Na samym końcu publikacji natomiast wszystkie części praktyki zostają przedstawione w skrócie i mogą służyć one za trzon zajęć praktycznych. Szkoda jedynie, że zabrakło bardziej zaawansowanych ćwiczeń, myślę jednak, że jeśli ktoś będzie zainteresowany tematem to znajdzie odpowiednie treści w innych książkach lub w internecie.

 

Mimo tego jednego niedociągnięcia publikacja jest warta uwagi, przede wszystkim w kontekście kompletnych laików w temacie jogi, a także osób szukających metod na walkę ze stanami depresyjnymi i lękami różnego pochodzenia. Taka osoba nie będzie miała raczej żadnych trudności z korzystania z tego poradnika, więc myślę, że warto spróbować wniknąć w to zagadnienie. Autorki wykonały kawał dobrej, merytorycznej roboty.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial