Okładka wydania

Otwórz Oczy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Otwórz Oczy | Autor: Rafał Gębura

Wybierz opinię:

Sylfana

Rafał Gębura to dziennikarz, a przede wszystkim człowiek, który potrafi rozmawiać z innymi ludźmi – wyciąga z nich to, co najważniejsze, ujmuje w sposób pośredni i bezpośredni wszystko to, co jest sensem konkretnej refleksji. Co najważniejsze jednak, nie robi tego zachłannie i usilnie, dlatego jawi się w oczach widzów swojego programu i czytelników książki jako uczciwa, wiarygodna persona, którą rzeczywiście dotykają problemy ludzi i ich osobiste dramaty. Jest on poniekąd powiernikiem i przyjacielem, choć zachowuje cały czas pełen profesjonalizm w kontekście wykreowanego przez niego samego dziennikarstwa. Jak widać po zbiorze Otwórz oczy interesują go przede wszystkim problemy społeczne i ideologiczne, dlatego też sięga po tematy takie jak: rasizm, seksizm, sponsoring, skrajny nacjonalizm, okoliczności pracy w różnych zawodach, aborcja, niepełnosprawność i wiele innych. Każdy z jego reportaży jest inny, a jednocześnie bardzo klasycznie „wyszlifowany” – autor oddaje całkowicie głos swoim bohaterom, a jego opinia i komentarz zostaje umieszczony jedynie w formie krótkiej notatki na końcu każdego tekstu. Co ważne, dziennikarz nie ocenia swoich rozmówców, jedynie pragnie obiektywnie przyjrzeć się ich zachowaniom, poglądom, czy decyzjom.

 

Nie ma w tym zbiorze żadnego słabego tekstu – wszystkie w jakiś sposób są interesujące: albo szokują, albo wzbudzają smutek i poczucie niesprawiedliwości. Niezmiernie często przekraczają też tematy tabu – Gębura zdecydowanie nie boi się trudnych zagadnień, chociażby takich, które traktują o seksualności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, albo też z innymi problemami natury zdrowotnej. Nigdzie indziej raczej nie usłyszymy o tych dramatach ludzkich – w przestrzeni polskiej udaje się, że nie istnieje coś takiego jak seksualność, albo popęd seksualny u osób chorych, pod tym względem są oni wykluczeni. To niezmiernie ważne, że ktoś w końcu przeciera szlaki i nie czuje nieuzasadnionego wstydu mówienia o kwestiach, które są naszą codziennością. Każdy z realizowanych tematów jest opisany w sposób szczegółowy. Co prawda, nie ma w tekście zapisanych pytań do rozmówców, jednak z pewnością padają one w rozmowach, dzięki czemu dyskurs zachowuje linię i ciąg, co pozwala na uniknięcie chaosu informacyjnego. Przy czym, cała narracja prowadzona jest w sposób prosty, bez zbędnych ozdobników – historie są na wskroś ludzkie, więc i język książki jest adekwatny do okoliczności życia codziennego.

 

Jak się więc okazuje, Rafał Gębura nie jest tylko wybitnym youtuberm i dziennikarzem „internetowym”, ale także dobrym pismakiem. Widać ewidentnie, że czuje tę formę, że bardzo dobrze się w niej odnajduje i jego reportaż pisany nie odbiega od tego nagrywanego. Oczywiście oprócz kwestii technicznych i warsztatu pisarskiego zdecydowanie trzeba podkreślić jego wyczucie chwili – doskonale wie, jak ma zadawać pytania, jak podejść do konkretnego rozmówcy, jak wzbudzić jego zaufanie, a na końcu otworzyć go. Jeśli szczegółowo przyjrzymy się określonym tekstom, to zauważymy, że Gębura szuka swoich bohaterów w całym kraju – wyrusza za nimi w drogę, namacalnie ma kontakt z określonymi miejscami, ludźmi, poznaje naocznie okoliczności wydarzeń. Wszystko to świadczy o jego zaangażowaniu, pragnieniu zrozumienia całej opowieści, nie tylko jej fragmentu. Myślę, że zbiór Otwórz oczy jest dowodem na to, że wspomniany dziennikarz to człowiek w stu procentach zaangażowany w swoją pracę, a przy okazji zaabsorbowany problemami społecznymi wszystkich tych, z którymi ma okazję porozmawiać. Polecam gorąco wszystkim, nawet tym, którzy nie lubują się w reportażu – po lekturze tej książki zmienicie zdanie!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial