Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Woda

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Anna Skowrońska
 • Tytuł Oryginału: Woda
 • Liczba Stron: 64
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 245x335 mm
 • Wydawca: Muchomor
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Woda | Autor: Anna Skowrońska

Wybierz opinię:

Sosnowaigielka

Jeśli w książce skierowanej do dzieci znajdują się naukowe ciekawostki potrafiące zachwycić zarówno malucha, średniaka, jak i rodziców oraz dziadków, jest to obowiązkowa propozycja do domowej biblioteczki. Anna Skowrońska wraz z Agatą Dudek i Małgorzatą Nowak powracają z wielką pompą. „Woda” to druga, po „Wietrze”, książka odkrywająca tajemnice świata przyrody. Cudowna, pełna doskonałych ilustracji i fenomenalnych ciekawostek.

 

Publikacja wydawnictwa Muchomor ujmuje świat holistycznie. Chemia, fizyka, biologia, geografia, nauki społeczne, historia i kultura tworzą sieć powiązań, nie naśladując sztucznego, szkolnego podziału na przedmioty. Po raz kolejny muszę stwierdzić, że moim marzeniem jest, by podręczniki szkolne przybrały taką formę, jak „Woda” oraz „Wiatr”. Dzięki nim bowiem wiedza bez trudu układa się w głowie, a lektura staje się okazją do aktywnego poznawania świata, prowadzenia poważnych dyskusji i samodzielnych poszukiwań rozwinięcia poruszonych przez autorkę wątków.

 

Anna Skowrońska nie narzucając się, nie moralizując, buduje postawy proekologiczne, zachęca do odkryć i zachwytu nad przyrodą. Nie boi się również trudnych tematów i prezentacji problemów wynikających z ludzkiej niegospodarności i braku dbania o środowiska. Podkreśla znaczenie wody dla życia wszystkich istot. Dzięki tej książce wyższość człowieka zanika, a pojawia się wzajemna zależność (oraz waga) każdej istoty na Ziemi.

 

Idąc w gry słowne, czytelnik dosłownie zostaje „zalany” interesującymi faktami o wodzie. Czy dostęp do wody jest dla wszystkich taki sam? W jaki sposób podróżuje woda? Co wspólnego ma reżyser filmów z podbojem oceanów? Jakie nazwiska wiążą się z morskimi rekordami? Skąd, i dlaczego akurat wodnymi szlakami, przypływają do nas dane produkty? Jaka jest zawartość wody w różnych rzeczach? Czy może być ona źródłem katastrof? Są tu niesamowite odkrycia, niedostępne dla zwykłego człowieka miejsca, ekstremalne pomysły oraz wiele cudownych haseł zaczynających się od „naj”, w których można zatonąć na naprawdę długie godziny. Anna Skowrońska tworzy bardzo obrazową treść, wykorzystując liczne, plastyczne porównania i powołując się na to, co już dziecku znane. Nie ma zatem problemu ze zrozumieniem treści ani zapamiętywaniem istotnych faktów. Tekst został zgrabnie podzielony fragmenty, które rozrzucone na stronach książki dają możliwość swobodnego czytania, bez konieczności podążania rozdział za rozdziałem.

 

Po raz kolejny zadbano o wyjątkową spójność grafiki z tekstem. Jedno uzupełnia drugie, wpływa również na odbiór i przyswojenie treści. Publikacja została zatem doskonale przygotowana pod względem zarówno estetycznym, jak i merytorycznym. Przemyślaną całość stanowi układ i rozmieszczenie tekstu oraz grafik. Brak tu nudnego, sztampowego schematu, który mógłby upodobnić książkę do podręcznika szkolnego. Wielkoformatowe, barwne, żywe, ciut zabawne, a jednocześnie pełne szczegółów ilustracje po brzegi wypełniają karty tej wcale nie takiej małej książki (duży format to jej dodatkowy atut). Agata Dudek i Małgorzata Nowak w fantastycznych obrazach raz odwzorowują rzeczywistość, innym razem pozostawiają element tajemnicy. Dzięki temu książka staje się huśtawką dla wyobraźni, wzmagającą dziecięcą ciekawość świata. Pozbawione konturów barwne plamy na oczach czytelnika przeradzają się w burzliwe oceany, falujące morza, rwące rzeki, groźne podwodne stworzenia i potężne jednostki pływające. Umożliwiają tym samym wizualizację wielu zjawisk, o których człowiek mógł nie mieć dotąd pojęcia.

 

Dzięki książce Anny Skowrońskiej patrzymy na wodę z wielu perspektyw. Poznajemy ją jako niewysłowione bogactwo, źródło życia, wsparcie przemysłu, źródło energii, a także jako coś, co wymaga wielu wyzwań, by zatroszczyć się o jej przyszłość.  

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial