Okładka wydania

Mocniejsza Niż Śmierć (Audiobook)

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mocniejsza Niż Śmierć (Audiobook) | Autor: Lidia Czyż

Wybierz opinię:

KarolkaCzyta

Po raz kolejny mam możliwość zapoznania się z książką, której tematem przewodnim jest alkoholizm w rodzinie. Dzieci wychowywane w tak destrukcyjnym środowisku często mają zaniżone poczucie własnej wartości, zbyt szybko dojrzewają emocjonalnie, są nieśmiałe i trudno im nawiązać bliskie relacje z rówieśnikami. A to wszystko z bardzo prostego powodu – wstydzą się własnego pochodzenia oraz domu, w którym nieustannie nadużywa się alkoholu. Dzieciom tym brakuje rodzicielskiej miłości i akceptacji, którą powinni otrzymać od kochających rodziców. Zamiast tego jednak zostają poniżani i wyśmiewani. Często oprócz psychicznego znęcania się dochodzi również do przemocy fizycznej. Bardzo szybko muszą się też nauczyć chować wszelkie emocje przed rodzicem, a w najgorszym wypadku obojgiem rodziców. Nie mówią o tym co się dzieje w ich domu, radzą sobie sami z wszystkimi napotykanymi problemami. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy mimo wszystko potrafią oderwać się od swoich korzeni i na nowo poukładać sobie życie.

 

W takiej rodzinie wychowywał się właśnie główny bohater książki „Mocniejsza niż śmierć" autorstwa Lidii Czyż.

 

Radek ma 22 lata i całkiem spory bagaż doświadczeń, bo to życie, którym musiał żyć go nie rozpieszczało, a wręcz przeciwnie. Rzucało mu tylko kłody pod nogi, jakby los chciał sprawdzić jak wiele jest w stanie znieść ten młody mężczyzna. Już od najmłodszych lat wiedział, że nie o wszystkim opowiada się kolegom, bo niby wychowywany był w szanowanej rodzinie, gdzie ojciec był dyrektorem w dobrze prosperującej firmie a matka była cenioną księgową, to za zamkniętymi drzwiami ich domu działo się wiele zła. Ojca ciągle nie było i z wielu spraw nie zdawał sobie sprawy lub po prostu zbyt zmęczony delegacjami nie zwracał zbytniej uwagi na panującą w domu atmosferę. Za to matka, mimo że na miejscu, lubiła relaksować się przy kieliszku „eleganckiego” trunku, jak sama to określa. Nie dość, że ciągle pijana, to jeszcze znęca się psychicznie i fizycznie, nad swoim jedynakiem. Poniżany i pozostawiony sam sobie coraz bardziej czuje się samotny. Pewnego dnia do jego klasy trafia nowa dziewczyna – Julia, dzięki której znajduje w sobie odwagę, by przełamać nieśmiałość i otworzyć się przed innymi ludźmi. Drugą osobą, która wyznaczy nowy tor jego życiu będzie pewien ksiądz. Czy miłość jest w stanie mu pomóc? A może uratuje go wiara i nieskończone dyskusje z Bogiem?

 

Temat alkoholizmu w rodzinie przewija się dość często w literaturze w ostatnim czasie lub po prostu, z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu, właśnie tego typu książki trafiają w moje ręce. Wprawdzie nie mam nic przeciwko tej tematyce, jest jednak ona dość ciężka i  bardzo smutna.

 

„Mocniejsza niż śmierć" to książka, która przede wszystkim daje nadzieje. Jest to opowieść nie tylko o alkoholizmie, samotności i relacjach międzyludzkich, ale również o miłości. Uczcie do drugiego człowieka pozwala głównemu bohaterowi na pozbycie się towarzyszącej mu od wielu lat samotności i braku wiary we własne możliwości. Jest to książka o niekończących się rozmowach z Bogiem, w której pośrednikiem jest ksiądz. Listy, które wymienia z nim Radek, dają mu nadzieję na lepsze jutro oraz pozwalają zrozumieć, że Bóg ma dla wszystkich swój własny plan oraz wytoczoną ścieżkę życia.

 

Powieść Lidii Czyż została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami i zapewne nie jeden czytelnik lub słuchacz, jak to było w moim przypadku, z zainteresowaniem dowiedziałby się co słychać u Radka teraz, jak mu się żyje i czy odnalazł swoją własną drogę i szczęście. Kto wie, może Pani Lidia kiedyś i o tym opowie.

 

Podsumowując jest to książka, którą naprawdę warto przeczytać. Skłania do wielu refleksji oraz pozwala spojrzeć na wiele spraw z innego punktu widzenia. Jeśli więc jeszcze nie miałeś z nią do czynienia drogi czytelniku, zastanów się a następnie jak najszybciej zabierz się za lekturę. Gwarantuję, że spędzisz nad nią zaledwie chwilę, ale pozostanie z Tobą na długo.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial