Okładka wydania

Mikrożycie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Susan Schadlich
 • Tytuł Oryginału: Mikrożycie
 • Gatunek: Edukacja
 • Liczba Stron: 52
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x185 mm
 • ISBN: 9788380654396
 • Wydawca: Św. Wojciech
 • Oprawa: Twarda
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mikrożycie | Autor: Susan Schadlich

Wybierz opinię:

Nvilia

Na rynku wydawniczym nie spotkałam się dotychczas z wieloma pozycjami, wyjaśniającymi dzieciom skąd biorą się wirusy i bakterie, jakie są konsekwencje związanych z nimi chorób czy jak działa mechanizm szczepienia. Choć „Mikrożycie. Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym, jak się przed nimi chronić” wygląda z zewnątrz dość niepozornie, to trzeba przyznać, że jest to fantastyczna pozycja popularnonaukowa skierowana do najmłodszych. Spośród lektur dla dzieci, z którymi miałam do czynienia, jest to jedna z najlepszych książek. Co więcej, uważam, że tego typu pozycje powinny stanowić lektury obowiązkowe w programie nauczania w szkołach podstawowych. Autorka opowiada o poruszanych tematach w bardzo przystępny sposób, co uważam za niewątpliwą zaletę w tej książki. Jednak o czym dokładnie może dowiedzieć się czytelnik po lekturze „Mikrożycia”?

 

Nie da się ukryć, że publikacja książki miała związek z panującą pandemią koronawirusa, o której również jest mowa w tej publikacji. Zaznaczę jednak, że warto zaznajomić się z nią bez względu na obecną sytuację epidemiologiczną. Lektura dostarcza bowiem przydatnych informacji również na inne tematy związane z chorobami wywoływanymi przez wirusy i bakterie. Książkę można nazwać małym podręcznikiem wiedzy o wirusach i bakteriach. To raczej jasne, że nie ma tu mowy o fabule, natomiast konstrukcja publikacji przypomina bardziej poradnik. Na początku, w ramach krótkiego wprowadzenia, autorka opowiada o budowie komórek wirusów i bakterii. Następnie krótko omawia procesy prowadzące do zakażenia oraz przybliża standardowe reakcje obronne organizmu. Ponadto co kilkanaście stron Susan Schädlich poświęca uwagę informacjom historycznym, wspominając wielkich badaczy, takich jak Alexander Fleming, Edward Jenner czy Robert Koch.

 

Do ogromnych zalet książki należą przystępny styl literacki autorki oraz przyjemna dla oka szata graficzna. Liczne ilustracje są kolorowe, estetyczne i zdecydowanie ułatwiają najmłodszym (ale również dorosłym) odbiór przekazywanej treści. Wizualne przedstawienie wirusów i bakterii oraz procesów związanych z ludzkim ciałem pozwalają na lepsze wyobrażenie sobie opisywanych zjawisk. Oczywiście nie są to rozwiązania nowatorskie. Miałam już do czynienia z publikacjami, które również korzystały z walorów szaty graficznej w przekazie istotnych wiadomości. Muszę jednak zaznaczyć, że w przypadku „Mikrożycia” ilustracje stanowią idealne dopełnienie przedstawianych treści. To małe kompendium wiedzy na temat wirusów i bakterii jest w mojej opinii idealnie wyważoną publikacją, łączącą w sobie naukę i estetykę. Myślę, że wiele osób zgodzi się ze mną, kiedy stwierdzę, że informacje przedstawione w sposób przystępny wizualnie są łatwiejsze do zapamiętania. Autorka, Susan Schädlich, oraz osoba odpowiedzialna za ilustracje, Katharina J. Haines bardzo dobrze zrozumiały i zrealizowały powyższe stwierdzenie.

 

Wkrótce kończę obowiązkową dwunastoletnią ścieżkę edukacyjną, dlatego obecne formy przekazu wiedzy skierowane do młodzieży są mi bardzo dobrze znane. Uważam, że Susan Schädlich w swojej książce przekazuje wiedzę w dużo bardziej przystępny i skuteczny sposób niż autorzy szkolnych podręczników. W związku z tym nie pozostaje mi nic innego, jak gorąco polecić tę książkę wszystkim rodzicom, którzy mają na względzie zapewnienie swoim dzieciom dostępu do źródeł wiedzy. Na koniec pozwolę sobie zacytować dość znaną sentencję: „zawsze lepszy znany wróg niż nieznany”, dlatego jeszcze raz serdecznie zachęcam do sięgnięcia po publikację „Mikrożycie. Wszystko o wirusach, bakteriach i o tym, jak się przed nimi chronić”, aby najmłodsi mogli poznać mikroskopijnych „wrogów” ludzkiego organizmu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial