Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Włócznia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Włócznia | Autor: Robert F. Barkowski

Wybierz opinię:

Chris

Historia Polski potrafi przynieść autorom mnóstwo pomysłów na wciągającą i wartościową powieść. Od początków państwowości poprzez schyłek średniowiecza, władców elekcyjnych aż po zabory, posiadamy wiele wątków i tematów godnych połączenia z twórczą wyobraźnią. Oczywiście wartość fikcyjna jest również w tym względzie niezbędna by otrzymać książkę, która nie będzie tylko tytułem naukowym, ale także interesującą pozycją dla każdego czytelnika. W tym przypadku ważne jest również umiarkowane zawarcie prawdy historycznej by móc jednocześnie poprzez lekturę zaciekawić tradycją naszej ojczyzny jak i przekazać nieco wartościowych faktów. Robert F. Barkowski w „Włóczni” pokazał pod pewnymi względami, że potrafi połączyć oba motywy ze sobą i uzyskać naprawdę ciekawą powieść.

 

Bolesław Chrobry, władca Polski, toczy nieustanne boje z cesarzem niemieckim Henrykiem II. Szala zwycięstwa przerzuca się z jednej strony na drugą nie dając ostatecznego triumfu żadnej z nich. Pomiędzy głównymi walkami odbywają się jednak pomniejsze bitwy, tajemnice i intrygi, które mogą zadecydować o finale tychże wydarzeń. W samym ich epicentrum znajduje się grupa młodych wojowników w osobie Gromosłowa, Czambora, Bernarda i Randulfa, którzy wyruszają w tajną misję odzyskania włóczni św. Maurycego. Muszę przyznać, że po przeczytaniu opisu na tylnej okładce książki, byłem zachwycony. Zapowiadał on pełne akcji i dynamiki wydarzenia dla których fakty historyczne stanowią pomniejsze, ale istotne tło. Początki lektury były jednak niezwykle trudne. Mnóstwo starodawnych imion, nazw plemion i terytoriów powodują, że czytelnik ma pełno prawo pogubić się w czytanych losach głównych bohaterów. Akcja co jakiś czas zmienia swoje miejsca, a przy każdej możliwej okazji, autor nie szczędzi nam opisów miejsc i dawnych wydarzeń z nim związanych. To wszystko powoduje jednoczesne częściowe zamieszanie, a także delikatne znudzenie lekturą.

 

W momencie jednak gdy uda nam się przebrnąć pierwsze sto stron i choć trochę zaznajomić z głównymi bohaterami to naprawdę warto doczekać do samego zakończenia. Wtedy też akcja zaczyna nabierać rozpędu, a częstsze dialogi ograniczające opisy i liczniejsze dynamiczne sceny powodują, że z zaciekawieniem pochłaniamy kolejne strony. Jedynym minusem późniejszego rozwoju jest nieco zbyt duże przeskakiwanie granic czasowych przez autora. W jednym momencie czytamy kilkanaście stron dotyczących bitwy i niewoli by następnie w dwóch zdaniach przejść do wydarzeń kilka miesięcy później. Podobnie rzecz się miała z pomniejszymi wydarzeniami dotyczącymi głównych bohaterów. Z jednej strony prawie cała powieść poświęcona jest ich misji, a z drugiej strony najważniejszy i zaskakujący jej etap został ujęty w jednym zdaniu. Myślę, że szersze rozpatrzenie tychże spraw kosztem niektórych niepotrzebnych opisów, nie miałoby wpływu na obszerność książki, a jedynie poprawiłoby zaciekawienie czytelnika. Robert F. Barkowski we „Włóczni” niejednokrotnie udowodnił, że potrafi tworzyć wciągającą fabułę nie uszczuplając niczego z faktów historycznych, dlatego też myślę, że nic by nie stracił w tym względzie. Musimy także pamiętać, że z perspektywy współczesności kilka miesięcy to duży okres czasu, ale ówcześnie zima należała do pory stagnacji i regeneracji. Być może tym właśnie kierował się autor w swoich skrótowych zamierzeniach. Niemniej muszę przyznać, że jego powieść, pomimo nużącego początku, czytało się naprawdę dobrze, a główni bohaterzy wraz z tłem historycznym zostali dobrani naprawdę znakomicie.

 

„Włócznia” przysporzyła mi mieszane odczucia. Z jednej strony przytłoczyły mnie opisy i liczne starodawne nazwy i imiona, ale z drugiej strony było to także dobre (choć nieco przydługie) wprowadzenie do głównej części powieści. Ta okazała się idealną fabułą z wątkiem historycznym, która wciąga czytelnika i zaskakuje swoimi nagłymi zwrotami akcji. Dzięki temu otrzymujemy w nasze ręce książkę, która wymaga od nas cierpliwości, która z pewnością zostanie nam wynagrodzona.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial