Okładka wydania

Kuchnia Według Zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kuchnia Według Zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej | Autor: George WeidingerSandra Weidinger

Wybierz opinię:

Chris

Jajecznica, biała kiełbasa, żurek, rosół,  schabowy, gołąbki i obowiązkowe ziemniaki do każdego drugiego dania. Polacy lubią dobrze zjeść, ale w większości przypadków nie do końca nasze posiłki można nazwać zdrowymi i odpowiednimi dla naszych organizmów. Inną sprawą są zakorzenione od lat przyzwyczajenia żywieniowe naszych rodaków, którzy nie są otwarci na nowe smaki i połączenia kuchenne. Na szczęście jednak ten trend powoli się zmienia i zmierza ku lepszemu, a co za tym idzie, również zdrowszemu jedzeniu. Dzięki temu, że Polacy nie tylko mają możliwość posmakowania coraz to większej ilości światowych kuchni, ale także wykazują chęci do testowania ich w swoich domach, można mieć nadzieję na stałe utrwalenie tej mody w naszej ojczyźnie. Dlatego tak ważne jest by wszelkiego rodzaju pomoce w tym względzie były jednocześnie i zachęcające i proste do wykonania. Idealnym przykładem na to jest właśnie „Kuchnia według zasad tradycyjnej medycyny chińskiej”.

 

Małżeński duet autorski, czyli państwo Weidinger wydają się być idealnymi osobami do stworzenia właśnie tego rodzaju książki. Georg, na co dzień zajmujący się medycyną i praktykami chińskimi w tej dziedzinie oraz Sandra- doradca żywieniowy i dyplomowana pielęgniarka, napisali kolorowy, przejrzysty i przede wszystkim prosty poradnik mający na celu uzdrowienie organizmu za pomocą tego co najbardziej uwielbiamy robić- jedzenia! Warto jednak wspomnieć, że to nie tylko przepisy kulinarne, ale także liczne i obszerne wyjaśnienia dotyczące pracy wszystkich naszych narządów oraz odpowiedniego dbania o nie. Już na samym początku duet autorski wyjaśnia nam krok po kroku funkcjonowanie naszego organizmu oraz jak ogromny wpływ na jego pracę mają nasze nawyki żywieniowe. Nie tylko jednak chodzi o skład posiłków, ale także porę ich spożywania, formę przygotowania czy nawet otoczenie i tempo w jakim je konsumujemy. Z pewnością dla wielu czytelników to sprawa oczywista i jasna, ale tak naprawdę ilu z nas przestrzega tego? Lub ilu z nas zastanawiało się jak „jedzenie w biegu” może mieć wpływ nasze samopoczucie? To tylko jedne z setek pytań na które państwo Weidinger skrupulatnie nam odpowiadają, jednocześnie konkretnie i prosto tłumacząc swoje zagadnienia. W swojej książce bardzo dużo miejsca poświęcają również przygotowaniom do gotowania, nie tylko w wersji teoretycznej, ale także praktycznej. Pokazują jakiego rodzaju naczynia i przyrządy będą nam potrzebne do kuchni chińskiej oraz jak w prosty i zarazem niedrogi sposób możemy niektóre z nich zastąpić. Bardzo często słysząc o dietach, innych składnikach czy formach przygotowania zasłaniamy się pieniędzmi, wskazując, że „nie stać nas na takie posiłki”. To właśnie jeden z mitów, który skutecznie obala właśnie tenże duet autorski. Pokazują również tzw. bazy, czyli niezbędne wstępne formy gotowania, które następnie możemy wykorzystywać w każdy możliwy sposób i według własnego uznania. Stanowią one również podstawę innych dań, którym poświęcają większość książki. W tym względzie warto jeszcze raz wspomnieć, że ich przepisy naprawdę są niezwykle proste (zarówno same w sobie jak i dzięki pomocy na wstępie poradnika), a każdemu z nich towarzyszą jasne zasady krok po kroku oraz bardzo zachęcające wyglądem zdjęcia. Tak więc nie pozostaje nic innego jak tylko uruchomić wyobraźnię, kubki smakowe i wszystkie niezbędne przybory kuchenne!

 

„Kuchnia według zasad tradycyjnej medycyny chińskiej” to nie tylko zbiór przepisów na pyszne i zdrowe posiłki. To także kompendium wiedzy, które może nam służyć codziennie i nie tylko kuchni. Zawiera w sobie mnóstwo porad życiowych opartych na chińskich przysłowiach, wskazówek dotyczących dbania o własny organizm, a przede wszystkim jak w prosty sposób możemy poprawić własne samopoczucie. Jedno  z nich szczególnie utkwiło mi w pamięci: „ten, kto nie chce nic zmieniać, straci również to, co chciał zatrzymać”. Dzięki tej książce, możemy zmienić naprawdę wiele.

Mirosława

„Głównym celem gotowania jest zawsze sprawianie przyjemności”

 

Na naszą kondycję, dobre samopoczucie i zdrowie wpływają różne czynniki. Ważne jest środowisko, w którym żyjemy, jakość powietrza, podatność na stres, nasza aktywność i styl życia jaki prowadzimy. Wśród nich jedną z ważniejszych zależności jest sposób naszego odżywiania. Autorzy książki „Kuchnia według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej” proponują holistyczne  podejście do tego zagadnienia  poprzez odpowiednią dietę opartą na filozofii chińskiej.

 

Dr n. med. Georg Weidinger urodził się w 1968 roku we Wiedniu. Studiował medycynę, (zrobił doktorat w 1995 roku), Tradycyjną Medycynę Chińską i akupunkturę. Jest lekarzem, autorem, muzykiem, nauczycielem jogi. Od 2002 roku regularnie prowadzi seminaria, wykłady i szkolenia, od 2012 roku naucza Tradycyjnej Medycyny Chińskiej na MedChin we Wiedniu, od 2015 roku jest prezesem Austriackiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (OGTCM)a od 2016 roku prowadzi własny kurs we Wiedniu.

 

Sandra Weidinger urodzona we Wiedniu, jest wykwalifikowaną pielęgniarką, dietetykiem według pięciu żywiołów, praktykiem TCM według dr. Weidinger.  Razem prowadzą praktykę TCM w Bad Sauerbrunn i mieszkają z dziećmi Danielem, Leną i Hannah, dwoma psami i kurczakami w Forchtenstein w Burgenlandzie w Austrii. Kiedy czas na to pozwala, Georg siada przy pianinie, a Sandra przy gitarze lub przed ekranem.

 

Kilka lat temu miałam możliwość poznania wiedzy zawartej w książce Georga Weidingera pt.: „Tradycyjna medycyna chińska”. Przedstawił w niej zasady holistycznego podejścia do zdrowia i wiele porad, które miały na celu wprowadzić pozytywne zmiany do naszego życia. Jedną z podstawowych kwestii poruszanych w tej publikacji było odpowiednie odżywianie, dlatego powstała książka kucharska, w której małżonkowie podpowiadają jak praktycznie wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe do naszego jadłospisu. Wspólnie napisali przejrzysty poradnik, w którym połączyli mądrość Tradycyjnej Medycyny Chińskiej z zachodnią kulturą, tak by jego zawartość była przystępna dla każdego, kto chciałby skorzystać z ich wiedzy.

 

W oryginalnej wersji poradnik został wydany w twardej oprawie, czego, niestety nie ma w polskiej edycji. Szkoda, gdyż to bardzo ułatwiałoby korzystanie z przepisów i było gwarancją trwałości przy jego używaniu. W naszej rodzimej wersji książka ma miękką oprawę i klejone brzegi oraz duży format, dzięki któremu całość jest przejrzysta.

 

Pierwsze dwa rozdziały części pierwszej zawierają przydatne informacje, które w dużym skrócie przybliżają zasady zdrowego odżywiania według filozofii chińskiej opartej na teorii Pięciu Przemian. Poznajemy najważniejsze założenia holistycznego podejścia do uzdrawiania, dbania o swoje wnętrze i podstawowe reguły komponowania posiłków, tak by przynosiły nam same korzyści zdrowotne. Ta krótka część teoretyczna zilustrowana została zabawnymi rysunkami, które w prosty, schematyczny sposób ubarwiają  omawiane zagadnienia.

 

Druga część książki zajmuje większą objętość wydania, gdyż wypełnia ją aż 155 przepisów na różnorodne i apetyczne potrawy. które zostały opracowane przez  Sandrę. Prace nad tym poradnikiem trwały trzy lata, gdyż dużo czasu zajęło dokumentowanie tego, co pojawiało się na talerzach rodziny Weidingerów. Nie wszystkie dania zostały pokazane na zdjęciach a te, które widać na nich, uwieczniono bez upiększania czy korekty komputerowej.

 

Poza fotografiami kulinarnymi autorzy zamieścili wiele zdjęć ze swoich prywatnych zasobów, na których utrwalili różne chwile ze swojego życia.  Państwo Weidinerowie chcieli w ten sposób zaprosić czytelników do swojego domu i pokazać fragment rodzinnego życia. Z tego względu nie wszystkie fotografie są dobrej jakości, niektóre wręcz nie mają ostrości albo utrwalają przypadkowo zrobione chwile. Natomiast bardzo dobrym pomysłem było uzupełnienie materiału sentencjami zaczerpniętymi z chińskiej mądrości zamieszczonych na dużych zdjęciach prezentujących uroki Forchtenstein w Burgenlandzie w Austrii.

 

Ideą stworzenia książki było zachęcenie do gotowania w domu i spożywania ciepłych posiłków, zwłaszcza na śniadanie.

 

Autorzy proponują stopniowe wprowadzanie zmian i zachęcają do wypróbowania zaprezentowanych dań. Wśród nich znajdziemy przepisy na ciepłe śniadania, zupy i dania jednogarnkowe, pasty do pieczywa, dania główne i obiady oraz surówki i sałatki, dania na zimne dni i słodkie desery. Zaletą jest możliwość modyfikowania potraw i wprowadzania zmian dostosowanych do własnych preferencji smakowych. Państwo Weidingerowie są przekonani o zdrowotnych walorach swoich dań, gdyż wszystkie zaprezentowane potrawy zostały przez nich wypróbowane i przyniosły im korzyści zdrowotne, dlatego mają nadzieję, że zachęcą innych do skorzystania z ich doświadczeń kulinarnych.

 

Jednocześnie autorzy podkreślają, żeby nie trzymać się sztywno zasad, gdyż jedzenie powinno przede wszystkim sprawiać przyjemność, zgodnie z filozofią chińską, która mówi, że jeżeli jemy to, czego nie lubimy, jesteśmy wówczas nieszczęśliwi a to nie wpływa dobrze na nasze zdrowie.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial