Okładka wydania

100 Prostych Przepisów Na Dania Ketogeniczne

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Maya Krampf
 • Tytuł Oryginału: The Wholesome Yum Easy Keto Cookbook: 100 Simple Low Carb Recipes. 10 Ingredients or Less
 • Gatunek: Medycyna NaturalnaPoradnikiZdrowie
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Anna Jurga
 • Liczba Stron: 288
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788381685245
 • Wydawca: Vital
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Białystok
 • Ocena:

  5/6

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

100 Prostych Przepisów Na Dania Ketogeniczne | Autor: Maya Krampf

Wybierz opinię:

Mirosława

„Nie bój się tłuszczu! Tłuszcz jest naszym źródłem energii i sytości”.

 

Wśród wielu diet i programów żywieniowych dieta ketogeniczna zdobywa ostatnio wielu zwolenników. Badania wykazały, że ma ona korzystne działanie na organizm nie tylko pod względem prawidłowej wagi ale też poprawia nastrój, reguluje ciśnienie, poziom cukru we krwi, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu. Podstawowe zasady tej diety oraz propozycje zdrowych posiłków przedstawia autorka w swojej książce „100 prostych przepisów na dania ketogeniczne.”

 

Maya Krampf to autorka książek kucharskich.  Tworzy przepisy i plany żywieniowe. Jest założycielką popularnej strony internetowej o niskowęglowodanowej diecie ketogenicznej. Zajmuje się również wyrobem produktów ketogenicznych, które sprawiają, że niskowęglowodanowe żywienie jest pyszne i łatwe.

 

Dieta ketogeniczna nie jest jedynie sposobem na kontrolowanie naszej wagi ale przede wszystkim jest propozycją określonego  stylu życia, który pomaga utrzymać optymalne zdrowie.

 

Zaletą wprowadzenia zasad keto do naszego menu jest możliwość komponowania posiłków według naszych preferencji smakowych a nie tylko według kalorii czy zawartości tłuszczu. Pod tym względem te zasady mogą być szokujące dla osób, które walczą z nadwagą i miały możliwość poznać różne programy odchudzające. Strach przed tłuszczem został nam wpojony przez wiele dekad w przekonaniu, że jest on jedną z głównych przyczyn nadwagi i wielu chorób. Tymczasem badania wykazują, że tłuszcz pełni rolę źródła energii dla naszego organizmu, jest niezbędny w procesie przemiany materii, istotnym składnikiem budulcowym w powstawaniu ketonów i konieczny przy wchłanianiu niektórych, ważnych składników odżywczych. Odnosi się to do tzw, zdrowych tłuszczów, które autorka omawia, tak jak i inne produkty, wskazując, które z nich możemy spożywać bez obaw, które powinniśmy ograniczyć i takie, których w ogóle nie powinno być w naszym odżywianiu.

 

Przedstawione porady bazują na doświadczeniu autorki, gdyż jako nastolatka borykała się ze stanami lękowymi, depresją, niskim poziom energii i nadwagą. Poszukiwała skutecznej recepty aż trafiła na dietę ketogeniczną. Wkrótce okazało się, że utrata zbędnych kilogramów to nie jedyny plus tej diety, gdyż dodatkowym bonusem była poprawa samopoczucia i stanu zdrowia. Z tego względu taki sposób odżywiania stał się dla niej programem na życie. Zorientowała się też, że wiele osób obawia się tej diety, gdyż wymaga ona nieco dłuższego przygotowania, dlatego założyła stronę WHOLESOMEYUM, by pokazać ludziom, że gotowanie Keto nie jest trudne i nie muszą rezygnować z ulubionych potraw. Wystarczy je nieco zmodyfikować.

 

Poradnik został wydany w dużym formacie z wieloma kolorowymi zdjęciami, wydrukowany na dobrym, gładkim papierze wyraźną czcionką.  Niestety, minusem jest miękka okładka i klejone brzegi, co przy książkach z przepisami kulinarnymi nie jest gwarancją trwałości. Poza tym taki rodzaj wydania utrudnia szerokie otwarcie publikacji na wybranej stronie tak, by się nie zamykała.

 

Całe wydanie mieni się wieloma barwami, gdyż kolorowe są zarówno duże, wyraźne fotografie jak i tytułowe litery w spisie treści, nazwach rozdziałów i przepisów. Cały materiał w nim przedstawiony zawiera się w dwóch głównych częściach.

 

Pierwsza to typowa teoretyczna wiedza, ale przedstawiona krótko i zwięźle, zawierająca tylko to, co niezbędne do zrozumienia podstaw diety i jej zasad. Autorka omawia w niej działanie i zalety diety ketogenicznej, przybliża działanie metabolizmu pod wpływem tej diety oraz przedstawia przykładowy, tygodniowy plan żywieniowy. Zamieszcza też kilka porad, które mają na celu ułatwienie przyrządzanie ketodań i zastosowania ketozamienników.

 

Druga część -  obszerna i różnorodna, składa się tylko i wyłącznie z przepisów, które zostały podzielone na jedenaście rozdziałów i ułożone pod kątem rodzaju dań. Znajdziemy wśród nich propozycje na śniadania słodkie i wytrawne, proste obiady, pożywne zupy i sałatki, przystawki mięsne i rybne, warzywa i dodatki, szybkie przekąski, pieczywo, dekadenckie desery oraz podstawowe przyprawy i dodatki. Na początku każdego z rozdziałów znajduje się lista przepisów zamieszczonych w danym temacie wraz z numerem strony, na której znajdziemy sposób wykonania wybranej propozycji. Wszystkie receptury kulinarne zostały opracowane tak, by zawierały nie więcej niż 10 składników i właśnie w tym zawiera się prostota wykonania.

 

Przepisy w większości ułożone są tak, że z jednej strony zamieszczona jest dokładna instrukcja wykonania potrawy, na drugiej stronie, obok, widnieje wyraźne, duże, dobrej jakości zdjęcie, na których omawiane danie wygląda apetycznie. Dla ułatwienia poruszania się po poszczególnych przepisach, na końcu książki zamieszczono alfabetyczny spis potraw i poruszanych zagadnień.

 

Maya Krampf zachęca do skorzystania z dobrodziejstwa stosowania diety, gdyż uważa, że daje ona ogromne możliwości urozmaicenia posiłków i przekonuje, że nie musi być to skomplikowany proces jej wprowadzania. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i nie wymaga wielkiej rewolucji żywieniowej. Jedyne, co trzeba zrobić, to zmienić sposób myślenia o tym, co jest dobre dla naszego organizmu. A tego właśnie uczy książka o diecie ketogenicznej. Publikacja jest rozszerzeniem  blogowego autorskiego projektu, by jak najwięcej osób mogło poznać zasady diety i skorzystać z jej dobroczynnego działania. Znajdziemy w niej bogactwo różnorodnych potraw, z których każdy na pewno  znajdzie coś dla siebie.

Tulliana

Jaka dieta jest szczególnie popularna w ostatnim czasie? Z pewnością odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ani jednoznaczna, ale moim zdaniem warto w tym miejscu wspomnieć o  dość kontrowersyjnej diecie ketogenicznej, która w zwłaszcza w USA ma wielu swoich zwolenników. Autorką książki ,,100 prostych przepisów na danie ketogeniczne jest znana również z innych publikacji o tej intrygującej tematyce Maya Krampf - założycielka strony internetowej o nazwie WholesomeYum.com, którą odwiedzają codziennie miliony czytelników. Na czym tak ogólnie rzecz biorąc polega właściwie dieta ketogeniczna? Charakteryzuje się ona przede wszystkim bardzo wysoką zawartością dobrej jakości tłuszczów, średnią zawartością białka oraz niską zawartością węglowodanów. Głównym celem odżywiania się z zastosowaniem owej diety ketogenicznej jest osiągnięcie stanu metabolicznego określanego jako ketoza. Wówczas ,,paliwem” człowieka jest tutaj nie spalany cukier a tłuszcz. Wspomniałam wam już , że dieta ketogeniczna choć jest dziś bardzo popularna, wciąż jeszcze wydaje się niektórym osobom bardzo niewłaściwa, ponieważ w dużym uproszczeniu polega na spożywaniu dużej ilości tłuszczów. Jeśli chcecie poznać mity i fakty związane z dietą ketogeniczną i przekonać się, jak wyglądają nowoczesne przepisy na smaczne oraz zdrowe dania zgodne z takim stylem odżywiania, gorąco zachęcam was do przeczytania starannie przygotowanej i przepięknie wydanej publikacji wydawnictwa Vital. Recenzowana tutaj publikacja podzielona jest na kilka części. Polecam wam przeczytanie uważnie zwłaszcza rozdziału zatytułowanego ,,Od czego zacząć”. To z niego dowiecie się dokładniej jak działa dieta ketogeniczna, czym jest doprowadzenie organizmu do stanu ketozy i jak się zabrać za przygotowanie sobie i rodzinie ketogenicznego planu żywieniowego. Niewątpliwym atutem recenzowanej tutaj publikacji jest jej praktyczny charakter i przyjazny styl. Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam, jak Maya Krampf zaleca napełnianie spiżarni produktami ketogenicznymi i  podaje fachowe instrukcje przygotowania w warunkach domowych jej ulubionego ketociasta.  Wstęp omawianej książki to bardzo ciekawe, a przy tym rzetelnie przygotowane kompendium wiedzy dla każdego, kto z przyczyn zdrowotnych, albo po prostu z czystej ciekawości chciałby rozpocząć swoją przygodę z dietą ketogeniczną, a właściwie ketogenicznym  stylem życia. Bardzo pomocne są wskazówki zawarte w podrozdziale pt. ,,Keto zamienniki twoich ulubionych potraw”. Jeśli nadal macie obawy przed wypróbowaniem przepisów zawartej w tej książce, zachęcam chociaż do ich dokładnego przejrzenia. Wbrew obiegowym opiniom ketogeniczne dania wcale nie są ciężkostrawne, ociekające zwierzęcym tłuszczem i bardzo monotonne.

 

We wspomnianej książce M. Krampf znajdziecie oryginalne i bardzo zróżnicowane przepisy na śniadania słodkie i wytrawne, na proste obiady, na pożywne zupy i sałatki, jak również na sycące dania jednogarnkowe, aromatyczne przystawki mięsne i rybne oraz warzywa i przekąski. Bardzo ciekawe przepisy odnalazłam również w rozdziałach poświęconych ketogenicznemu pieczywu, dekadenckim deserom, jak również przyprawom i dodatkom charakterystycznym dla keto kuchni. ,,100 prostych przepisów na dania ketogeniczne” to wspaniałe i wszechstronne kompendium wiedzy dla każdego, kto pragnie zdrowo żyć oraz szuka atrakcyjnych receptur na dania umożliwiające osiągnięcie stanu modnej, ale też i potrzebnej człowiekowi ketozy. To jedna z najbardziej wartościowych publikacji wydawnictwa Vital, jakie miałam okazję dla was recenzować i czytać z wielką przyjemnością! Nie jestem na diecie ketogenicznej, ale dzięki autorce tej książki, uważam ją za naprawdę godną wypróbowania. A niektóre z zawartych w książce przepisów na pewno wykorzystam w swojej kuchni. Zacznę chyba od keto pizzy, borówkowych muffinek oraz pieczonych rzodkiewek w czosnku i ziołach…

MarJadka

Pięknie wydana książka, która oprócz samych przepisów, zawiera także obszerną część poświęconą części „teoretycznej”. Autorką książki jest Maya Krampf – autorka książek kucharskich, założycielka strony internetowej o diecie ketogenicznej.

Od czego zacząć – Wstęp, w którym autorka pisze o swoich pozytywnych doświadczeniach z dietą ketogeniczną. Jak działa dieta ketogeniczna – to dość szczegółowe, aczkolwiek napisane przystępnym językiem wyjaśnienie, czym jest dieta ketogeniczna, jak działa metabolizm na diecie wysokowęglowodanowej, a jak działa na diecie ketogenicznej (w skrócie nazywanej dietą keto). Jak zacząć żyć w stylu keto – to zbiór wskazówek i porad: ogranicz węglowodany; osiągnij limit białka, lecz go nie przekraczaj; wykorzystaj tłuszcz jako dźwignię; pij dużo wody; uzupełniaj elektrolity; jedz tylko wtedy kiedy jesteś głodny; skup się na nieprzetworzonych pokarmach. Jest tu też całą lista produktów zalecanych i tych, których należy unikać (jak się można domyśleć, tych jest znacznie więcej) oraz tych, które można jeść w umiarkowanej ilości (tych jest najmniej). Napełnianie spiżarni produktami ketogenicznymi – bardzo ważna lista produktów, które w znacznym stopniu ułatwią trzymanie się diety, bo będą pod ręką. Są tu niskowęglowodanowe mąki i wypieki, bezcukrowe słodziki, zdrowe tłuszcze, przyprawy i inne dodatki. Szczegółowe instrukcje jak przygotować ketociasto – podobno ciasto niesamowite. Podane jest nie tylko jak je zrobić, ale także i warianty (z innymi rodzajami mąki czy na przykład ze słodzikiem lub bez serka kremowego). W zależności od tego ważny jest też sposób wyrobienia ciasta. Są wskazówki do przygotowania odpowiednich składników, schłodzenia ketociasta, przygotowania podwójnej porcji czy wcześniejszego przygotowania ciasta. Całość zilustrowana jest czterema zdjęciami ketociasta. Przykładowy łatwy ketogeniczny plan żywieniowy – śniadanie, obiad i kolacja na cały tydzień. Są tu też instrukcje do wcześniejszego przygotowania posiłków. Keto zamienniki twoich ulubionych potraw – Chcesz to zjeść? Zjedz zamiast tego wersję keto!

 

Po tej dosyć obszernej części następują już same przepisy podzielone na 11 działów.

Śniadania słodkie – to między innymi naleśniki z różnego rodzaju mąki czy kawa maślana latte.

Śniadania wytrawne to na przykład kanapki śniadaniowe z kiełbasą, zrobione z ciasta naleśnikowego.

Proste obiady niestety mają prawie wszystkie przepisy nie dla jaroszy, za wyjątkiem ostatniego – tostów z pomidorami suszonymi na słońcu, rukolą i awokado.

Pożywne zupy i sałatki – na dziewięć przepisów tylko trzy z nich to przepisy na zupy, reszta to przepisy na sałatki, wśród których znalazłam przepis na „klasyczne sycące chili z wołowiną” …

Dania jednogarnkowe – przepisy zaczynają się od przepisu na „spód do pizzy z ketociasta”.

Przystawki mięsne i rybne – na dziesięć przepisów dwa z rybą …

Warzywa i dodatki – ciekawe przepisy na warzywa na przykład „pieczone rzodkiewki w czosnku i ziołach” czy „gnieciony kalafior”.

Szybkie przekąski – rzeczywiście szybkie przepisy na przekąski na jeden kęs.

Chleby za dobre, żeby być keto – fantastyczne przepisy na pieczywo i nie tylko.

Desery dekadenckie – to przepisy na sernik klasyczny, karmelowe brownie, muffiny borówkowe czy pralinki czekoladowe z masłem orzechowym.

Podstawowe przyprawy i dodatki to między innymi łatwe guacamole, salsa z bazy kuchennej czy podstawowy winegret grecki. 

Każdy przepis posiada także informację o ilości porcji, na jaką jest podany ilość składników, jaka jest wielkość jednaj porcji, co zawiera jedna porcja – a także Porady i inne wersje.

Na końcu znajdują się Podziękowania oraz Indeks, w którym znajdują się nie tylko nazwy przepisów.

 

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial