Okładka wydania

Amerykańskie Księżniczki Tom 1

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Katharine McGee
 • Tytuł Oryginału: American Royals
 • Cykl: American Royals
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Paweł Dembowski
 • Liczba Stron: 480
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788382021547
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Amerykańskie Księżniczki Tom 1 | Autor: Katharine McGee

Wybierz opinię:

Agata Kot

Wyobraźcie sobie świat, w którym Jerzy Waszyngton nie został pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonym Ameryki Północnej, ale… ich królem.

 

„Amerykańskie księżniczki” to książka dla młodzieży, stanowiąca o alternatywnej rzeczywistości, kiedy większością krajów na świecie nadal rządzi monarchia, a nie wybierany w demokratycznych wyborach prezydent. Zresztą, ten pomysł, jest przedstawiany w powieści jako całkowicie absurdalny, niecodzienny, a przede wszystkim niebezpieczny dla stabilności każdego kraju.

 

Narracja powierzona jest czterem młodym kobietom. Beatrycze jest następczynią tronu, dorastającą księżniczką, która musi w końcu wybrać sobie równie arystokratycznego męża jak ona, by z czasem pomyśleć o założeniu z nim rodziny, wszak sukcesja jest najważniejsze w ich rzeczywistości. Jej młodsza siostra, Samantha, jest jej całkowitym przeciwieństwem: buntuje się, łamie zasady, przekracza granice, ale w środku czuje się samotna i ciągle pomijana. Sama twierdzi, że jest tylko zastępczynią, kołem zapasowym, wyjściem awaryjnym i zdecydowanie nie potrafi sobie z tym faktem poradzić. Trzecią narratorką jest Nina, najlepsza przyjaciółka Sam, która jest całkowicie zwyczajną obywatelką, która próbuje zachować równowagę pomiędzy swoim świeckim życiem, a znajomością z monarchią. Dodatkowo wszystko komplikuje fakt, iż brat bliźniak Samanthy Jefferson, książę uwielbiany przez miliony, zaczyna coś do niej czuć. I czwarta z głównych bohaterek, Daphne, piękna, wytworna, idealnie przygotowana do tego, by zostać żoną księcia. I to dokładniej rzecz ujmując księcia Jeffersona, który jednak nie jest nią zainteresowany. Jednak ona się nie poddaje i postanawia go zdobyć – za wszelką cenę.

 

To opowieść o czterech różnych historiach miłosnych; słodkich, gorzkich, pożądanych, zakazanych, odpowiednich i nieodpowiadających zwyczajom królewskim. Pomiędzy narratorkami ciągle zachodzą korelacje, ich punkty widzenia się przeplatają, przez co czytelnikowi trudno jest jednoznacznie je ocenić, ponieważ każda przedstawia swoją subiektywną prawdę.

 

Autorka dużo czerpała z rzeczywistości; ciotka głównych bohaterów, księżniczka Małgorzata, niezwykle wręcz przypominała prawdziwą księżniczkę o tym samym imieniu, wywodzącą się z brytyjskiego rodu Windsorów. Tak jak ona była bardzo barwną, żywiołową, nieco szaloną osobą, której w młodości zabroniono poślubienia ukochanego mężczyzny. Dziwne przy tym było to, że na przykład rzeczywisty wuj Małgorzaty, który abdykował z tronu z powodu miłości był już przedstawiony jako osoba historyczna. Nieco mi się to gryzło i nie rozumiem decyzji autorki w tak postawionej kwestii.

 

Podobało mi się natomiast to, że wszystkie cztery historie były przedstawione w jednym tomie; często zdarza się, że autorzy rozbijają fabułę na osobne książki, nieco je rozwlekając i tworząc niepotrzebne powtórzenia. Tutaj tego nie było; jest to książka dość gruba, bo liczy ponad 470 stron, a rozmiar czcionki jest relatywnie mały, ale dzięki stylowi i dobrze poprowadzonym dialogom, czyta się ją szybko i z przyjemnością. Powieść jest urocza, słodka, zdecydowanie młodzieżowa i do takiej grupy wiekowej skierowana, chociaż i starsze osoby mogą się przy niej dobrze bawić.

 

Taka alternatywna rzeczywistość przedstawiona na papierowych stronach też może pokazać nam, co straciliśmy i co zyskaliśmy odrzucając monarchię na rzecz demokracji. Czytelnik może sam osądzić, który rodzaj rządów jest bardziej odpowiedni i który przynosi społeczeństwu więcej korzyści.

 

Nie ulega wątpliwości, że „Amerykańskie księżniczki” to kolejny tytuł, który powstał na mocy niezwykłej wręcz w ostatnich latach popularności Windsorów. Ludzie interesują się tym tematem, chcą bliżej go poznać i przekonać się, jak bardzo członkowie rodziny królewskiej różnią się od nich.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial