Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Królowe Kharu Tom 2 Królestwo Nadziei

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Dorota Pasek
 • Gatunek: Fantasy & SF
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 456
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788382021196
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:


Podziel się!

Królowe Kharu Tom 2 Królestwo Nadziei | Autor: Dorota Pasek

Wybierz opinię:

Agata Kot

Królestwo Nadziei

Ogromnym przywilejem każdego autora książek o tematyce fantastycznej jest możliwość wykreowania świata, który nigdy wcześniej nie istniał. Stworzenie nowych struktur, odmiennego społeczeństwa, niebagatelnych bohaterów żyjących w rzeczywistości, która narodziła się w samej wyobraźni.

 

Jedną z takich autorek jest Dorota Pasek, autorka cyklu o Królestwie Kharu. Jest to z pozoru opowieść o wojnie, która toczy się pomiędzy Drainami, a Kharami, wiedźmami i żołnierzami. Jednak już pierwszy tom cyklu: „Alabastrowe panny” pokazał, że nie jest to jedynie historia o mordowaniu i o walczeniu o przewagę, ale także o uczuciach, empatii i o rozwoju. A także, co najważniejsze, o sztuce kompromisu.

 

Drugi tom, „Królestwo nadziei”, jest nieco wolniejszy, pod względem akcji, od swojego poprzednika. Nie jest on tak żwawy, jak na początku, niekiedy miałam wrażenie, że wszystko stoi w miejscu, co wbrew pozorom nie sprawiało, że odczuwałam znużenie, ale rosnący niepokój, strach, co za chwilę się wydarzy. Autorka stworzyła od podstaw świat, w którym zadbała o każdy szczegół i jest to świat wymagający: gdybym zaczęła czytać serię od drugiego tomu, to nie byłoby możliwości, żebym się tam odnalazła, z powodu mnogości dziwnie brzmiących nazw miejsc i postaci. Niekiedy miałam wrażenie, że stworzone przez Pasek uniwersum jest aż za bardzo doprecyzowane, że występuje tam za dużo szczegółów, które sprawiają, że główna oś fabuły gdzieś w tym wszystkim zanika. Z jednej strony czuję zachwyt nad tym, co stworzyła od podstaw autorka, ale z drugiej nieco mnie to wszystko przytłacza, zdecydowanie wolałabym, żeby tych szczegółów było nieco mniej.

 

Pod względem kreowania świata i postaci autorka jest perfekcjonistką; nie zauważyłam żadnych zapożyczeń z innych historii, z żadnego języka, mitologii czy historii. Stworzyła wszystko sama, dała początek nowemu światu. I to zdecydowanie zasługuje na pochwałę.

 

„Królestwo nadziei” to opowieść o różnicach pomiędzy tym co kobiece, delikatne, uczuciowe i tym co męskie, waleczne, siłowe, napastliwe. Wiedźmy i żołnierze toczą bój nie tylko o swoje terytorium, ale także o swoje idee, światopoglądy, moralność i kulturę. Czy jednak nie jest tak, że to, co przeciwne, najmocniej się przyciąga? Czy to, co jest tak od siebie odmienne, może stworzyć niezwykłą spójność?

 

Dorota Pasek swoją debiutancką książkę wydała w 2018 roku, a więc niedawno, ale mimo tego jej styl jest bardzo dojrzały, wyćwiczony. Wie, o czym chce pisać i wie, co chce czytelnikowi przekazać. Jej język jest plastyczny, co w przypadku książek fantastycznych jest konieczne, by trafić ze swoim przekazem do czytelnika. Nieliczne przekleństwa użyte w fabule nie drażnią, a sprawiają, że bohaterowie są bardziej ludzcy, podatni na emocje i odczucia.

 

Pod względem graficznym, wydawnictwo Zysk i S-ka, spisało się bardzo dobrze. Okładka jest przyjemna dla oka, spójna z pierwszym tomem, dzięki czemu dobrze wyglądają razem na regale. Uroczym akcentem były niewielkie grafiki umieszczone na początku każdego rozdziału: dość proste, jednokolorowe, idealnie pasujące do stylu powieści. Litery na okładce są toczone, co nadaje książce eleganckiego szyku.

 

Jednak pomimo tych wszystkich zalet, pięknego stylu, niezwykłego talentu Pasek i przemyślanej fabuły, do mnie osobiście ta książka nie trafiła. Doceniam ją, ale nie zachwycam się, widzę pozytywne strony, ale prawdopodobnie szybko zapomnę o tym tytule. Niemniej jednak, uważam, że każdy, kto lubi fantastykę, powinien poznać cykl o Królach Kharu, bo jest szansa, że się w nim zakocha.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial