Okładka wydania

Sweetfreak

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Sweetfreak | Autor: Sophie McKenzie

Wybierz opinię:

Agata Kot

Internet z pewnością niesie ze sobą wiele korzyści: wszystkie informacje są na wyciągnięcie ręki, z łatwością można porozumieć się z człowiekiem będącym po drugiej stronie świata, można pracować nie wychodząc z domu. Jednak sieć internetowa skrywa też drugą, mroczną stronę. Oszustwa, darknet, prześladowania, hejtowanie. Łatwo jest być tam anonimowym i za pomocą kilku kliknięć zniszczyć komuś życie, bez większego powodu, dla zwykłej satysfakcji.

 

O tym właśnie jest książka autorstwa Sophie McKenzie „Sweetfreak”. Tytuł tej powieści jest równocześnie pseudonimem osoby, która wysyła wśród uczniów pewnej szkoły średniej, obraźliwe wiadomości. Początkowo mają one na celu wytknięcie wad i wyśmianie adresata, jednak z czasem zamieniają się one w groźby, które brzmią naprawdę niepokojąco. Wiadomości te trafiają do Amelii, która w końcu zwraca się o pomoc do rodziców, a ci odkrywają coś przerażającego – nadawcą wiadomości jest najlepsza przyjaciółka ich córki, Carey.

 

Tyle tylko, że Carey, główna bohaterka książki, uparcie twierdzi, że nie ma z tym nic wspólnego. Nie wie jak i dlaczego z jej osobistego laptopa wiadomość z groźbą została wysłana, ale ona nie miałaby powodu, by to zrobić. Niestety, nie wierzą jej ani policjanci zajmujący się tą sprawą, ani mama, ani przyjaciółka, która postanawia się od niej całkowicie odciąć, ani cała szkolna społeczność, która zaczyna ją szkalować.

 

Z dnia na dzień dziewczyna zostaje odizolowana od swoich przyjaciół, odtrącona i naznaczona niczym czarna owca. Nie może nic z tym zrobić, ponieważ dowody jasno stanowią, że to jej sprawka. Próbuje na różne sposoby udowodnić swoją niewinność, ale jest tylko nastolatką. Zagubioną, samotną, obwinioną i skazaną na potępienie przez rówieśników nastolatką.

 

Ta książka opowiada nie tyle o samej kwestii przemocy internetowej i prześladowania, co o tym, jak łatwo jest za pomocą sieci zniszczyć komuś reputacje i życie. To przestroga dla wszystkich korzystających z Internetu, by nigdy nie podawali nigdzie swoich danych, by tworzyli mocne, pewne hasła zabezpieczeń i by: co najważniejsze – by zwrócili się o pomoc do kogoś dorosłego ilekroć coś ich zaniepokoi. Zresztą ta lista zasad została wypunktowana i umieszczona na końcu książki, co według mnie jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ tak skondensowana dawka wiedzy być może, pomoże jakiemuś młodemu człowiekowi, który będzie borykał się z podobnym problemem.

 

„Sweetfreak” to książka dość prosto napisana, z niewielką ilością wątków pobocznych. Cała fabuła opiera się na życiu Carey i jej niesłusznym oskarżeniu; ponadto opisane są jej relacje z mamą, z rodzeństwem i z chłopakiem, na którym jej zależy. Przejrzysty sposób opowiedzenia tej historii sprawia, że jej główny problem jest tym bardziej widoczny, nie rozmywa się wśród setek innych, mniej ważnych wątków. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to książka przeznaczona dla młodzieży, jest to zabieg prawidłowy, ponieważ nie będą się oni rozpraszać pobocznymi kwestiami i nie stracą z oczu tego, co najważniejsze – morału.

 

Ciekawa jest strona graficzna książki; głównym motywem jest odbicie linii papilarnych, zarówno na samej okładce, jak i w środku powieści. Połowa odbicia kciuka znajduje się na każdej stronie, przez co tytuł ten wyróżnia się spośród innych pozycji w biblioteczce. Fabuła jest podzielona na dwie, nieproporcjonalne części zatytułowane: upadek (która jest zdecydowanie większa objętościowo) i wzlot (która jest klamrą zamykającą historię).

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial