Okładka wydania

Pytanie I Odpowiedź

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pytanie I Odpowiedź | Autor: Patrick Ness

Wybierz opinię:

Nessie27

„Pytanie i odpowiedź” to drugi tom serii „Chaos walking” Patricka Ness. Akcja tej części rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach z poprzedniego tomu: „Na ostrzu ognia”, co według mnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ zostawił on w czytelnikach wielki niedosyt oraz zadał miliony pytań, na które teraz chcemy poznać odpowiedź.

 

W skrócie jest to opowieść o gniewie, tyranii oraz niepewności ale także o sile kobiet i o ciężkich decyzjach, które koniecznie muszą zostać podjęte. Dla mieszkańców całego Nowego Świata nastały tygodnie walki o miejsce do życia i szczęśliwej przyszłości.

 

Książka ta, opowiada dalsze losy Tedda i Violi, którzy teraz uwięzieni są w Przystani, a właściwie w Nowym Prentisstown, gdzie już nie tylko burmistrzem, ale aż prezydentem jest pan Prentiss. Dwójka przyjaciół tym razem jednak zostaje rozdzielona i każde z nich musi sobie radzić osobno. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem w tym tomie jest prowadzenie narracji z dwóch perspektyw, Todda i Violi, którzy muszą decydować komu zaufać a komu nie, kto jest ich przyjacielem a kto wrogiem, ponieważ bardzo ciężko jest stwierdzić czyje czyny, tak naprawdę są dobre.

 

Viola trafia do domu uzdrowicielek, najpierw jako chora, po postrzale przez Davida Prentiisa Juniora, a potem już jako pomoc, przy opiece nad chorymi. Dziewczyna dobrze sprawdza się w tej roli, jednakże cały czas jest myślami ze zbliżającymi się nieustannie kolonistami, których chciałaby ostrzec przed tyranem jaki ich czeka na miejscu. Viola tęskni także i nie wie co się dzieje z Toddem, który musi pracować dla prezydenta, po drugiej stronie miasta, wykonując polecenia nowego prezydenta.

 

Na przestrzeni całej książki poznajemy wielu mieszkańców byłej Przystani oraz ich historię przed przybyciem nieprzyjaciół z prezydentem  na czele. Przedtem ich życie było spokojne i szczęśliwe, jednak teraz nie mogą już dłużej żyć beztrosko. Jedno, jest pewne, po ostatnich wydarzeniach ich życie już nigdy nie będzie takie jak kiedyś.

 

Rządy Prezydenta Prentissa szczególnie okrutne są dla kobiet, które nie mogą wychodzić, są więzione i przetrzymywane, a także krzywdzone. Jednak ich jedność i wspólny cel mogą się okazać przydatne w walce o lepsze jutro całego Nowego Światu.

 

Jak dla mnie to znakomita kontynuacja historii bohaterów „rzuconych na głęboką wodę” a właściwie do lasów, gdzie musieli radzić sobie samemu. Książka ta jest przeładowana złem, gniewem, niepewnością byłych mieszkańców Przystani oraz tych zwerbowanych przez Prezydenta po drodze. Czytając nie brakowało we mnie też tego typu odczuć, ponieważ współczułam wszystkim życia w tak niepewnym świecie, pod władzą ogromnego tyrana. Mam nadzieję, że niedługo zostaną wydane w języku polskim kolejne tomy z tej serii, bo nie mogą się doczekać, żeby dowiedzieć się, jak kończy się historia Todda i Violi oraz innych bohaterów Nowego Światu, zwłaszcza, że historia znowu urywa się w jak najmniej oczekiwanym momencie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial