Okładka wydania

Słodko-gorzki Eros

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Słodko-gorzki Eros | Autor: Anne Carson

Wybierz opinię:

Katarzyna Lisowska

Jasną tezą jest, że miłość rodzi nie tylko pozytywne emocje, ma swoją gorycz. Różne są aspekty miłości. Carson jest erudytką, poetycką opowieścią oswaja nas ze sztuką miłości jako doświadczeniem przede wszystkim mentalnym, duchowym. Ekspertka od kultury – bada jako filozofka starożytne odczytania miłości i rozumie jej sensy dziś. Miłość nie jawi się tu jako niejednoznaczna, jest doświadczeniem, które jedna ludzi i dzieli jak nic. Jest stanem przejściowym, trwałym, niezmiennym, o potencjale zarazem szybkich zmienności. Rządzą nią emocje. W subtelności bywa zachłanna, drapieżna, daje wolność i ją zbiera. Odczytań miłości może być tyle, co ludzi, którzy budują miłosne relacje.

 

Carson wnika w teksty, w kulturze szuka kodów, które połączą miłość różnych ludzi jako zjawisko różnicujące nas i w jakim jesteśmy bardzo podobni. Nie omija tematów miłości w ogóle, która może spotkać ludzi tej samej płci, łącząc ich ze sobą. Miłość nie oburza, jest darem.

 

Miłość ma swoje oblicza, których jest wiele. Jeśli jest prawdziwa – nie ma jednego obrazu uczuć, jest zabarwiona różnorako. Nie jest moim celem i zadaniem streszczanie książki. Jest dla ludzi, którzy lubią wiedzę fachową i przekazaną w sposób nie tyle prosty, co komunikatywny, z dbałością szczegółów i języka. To nie praca naukowa, ale wykładająca wiedzę naukową. Dużą zaletą publikacji jest jej język, wyczucie problematyki, oczytanie i ciekawe podejście do analizowanych tematów. Jest to książka, w której odczuwa się nie tylko wiedzę Autorki, ale także jej takt, wrażliwość. Szczególnie czyni to książkę bardzo ciekawą, oddziałującą na zmysły, sferę duchową. To bardzo godne potraktowanie tematu, z wielką otwartością. Autorka wkomponowała się swoją osobowością w bardzo interesujące i godne odczytanie wieloaspektowo problematyki miłości. Są tu odczytania ponadkulturowe i mocno wkraczające w kulturę. Ludzkie uczucia spotykają się u Autorki z szacunkiem, delikatnością i precyzją nazywania ich.

 

Książka dla wymagających, elegancka, urzekająca prostota, poziom analiz, które nie są zdominowane emocjami, zarazem nie ma w tym podejściu chłodu i obojętności. Wiele napisano o miłości, ale okazuje się, że można ją wypowiedzieć z taktem, erudycyjnie na nowe sposoby, wręcz intrygujące. Bardzo ważna pozycja dla nauki, ale także przyjemna lektura dla każdego. Polecam książkę, aby wejść w głębszy poziom świadomości tego, co nas w życiu spotyka, jak traktować miłość przeżywaną przez siebie i jak należy odnosić się do doświadczania miłości przez innych, szczególnie w różnych jej wymiarach.

 

Kompleksowe potraktowanie problematyki miłości, książka nie przegadana, wiele wyraża, ale nie w nadmiarze słów. Pozycja interesująca, nie ma nic w sobie z nudy, czy nadęcia języka. Publikacja specjalistyczna, zarazem do odbioru potocznego.

 

Pozycję oceniam bardzo wysoko, Autorka podeszła do tematu z dbałością, wyczuciem, nie tylko przemyślała temat, ale go przeżyła, zbliżyła się do niego, potraktowała go z dystansu i stosownej bliskości, przyjrzała się mu z różnych wymiarów i poziomów doświadczenia.

 

Książce przyznaję pięć gwiazdek, polecam ją nastolatkom, jak i ludziom dojrzałym.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial