Okładka wydania

Stroiciel

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Stroiciel | Autor: Daniel Mason

Wybierz opinię:

Pani M

"Rok 1886. Edgar Drake, uznany londyński stroiciel fortepianów, otrzymuje od armii zlecenie nastrojenia instrumentu w… Birmie. Wyjątkowy egzemplarz marki Erard należy do majora Carrolla, ekscentrycznego komendanta fortu w dalekiej głuszy, który muzyką i poezją próbuje przekonać tubylców do rządów Imperium Brytyjskiego. Dla Drake’a trudna podróż na Daleki Wschód i rozłąka z ukochaną żoną są jak wygnanie. Coraz bardziej jednak oczarowuje go nie tylko charyzmatyczna postać Carrolla, ale też – niczym Odyseusza – syrenia pieśń Wschodu, działająca na zmysły i serce. Wyprawa staje się dla stroiciela podróżą życia, otwierającą oczy nie tylko na cuda południowoazjatyckiej przyrody, ale również ludzi innej kultury. Stawia też pod znakiem zapytania jego powrót do londyńskiej rzeczywistości…"

 

Opis tej książki mnie zaintrygował, jednak z drugiej strony nieco obawiałam się tego, czy to nie będzie dla mnie zbyt poetycka historia. Dość ostrożnie podchodzę do książek, na których okładce widnieje informacja, że jest to światowy bestseller. Często jest mi z nimi nie po drodze. Tym razem przepadłam już od pierwszych stron i pochłonęłam tę historię jednym tchem.

 

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to spokój płynący z tej opowieści. Gdyby nagrać audiobooka i podłożyć pod to jakąś relaksującą melodię, można by odpłynąć w trakcie słuchania. Jednak ten spokój jest czasem podszyty strachem. Czuć, że coś się czai za rogiem. Jeszcze nie do końca wiadomo co, ale wiemy, że w końcu coś się wydarzy. I to podsycało moją ciekawość. Intrygowało mnie, dokąd zmierza całość, bo tu nic nie było dla mnie przewidywalne.

 

Edgar jest świetnym obserwatorem i poznawanie z nim świata, który go otaczał, było dla mnie niezwykłym przeżyciem. Kiedy przeczytałam fragment, w którym było opisane coś, co widział, zamykałam oczy i byłam w stanie sobie to wyobrazić, więc jestem pod ogromnym wrażeniem, jeśli chodzi o ten aspekt. Opisy w tej książce są bardzo plastyczne. Momentami poetyckie, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało. Bo to jest taka poetyckość, jakiej czasem sami używamy, mówiąc o czymś. I za to autor ma ode mnie dużego plusa.

 

To była jedna z tych książek, które oderwały mnie od tego, co się dzieje. Jak ja zazdrościłam Edgarowi, że może podróżować. Przynajmniej dzięki niemu mogłam pooglądać trochę świata. Aż chciałoby się wyruszyć szlakiem tego bohatera. Może kiedyś będzie ku temu okazja.

 

Nie przetrawiłam jeszcze zakończenia i nie do końca wiem, co mam o nim myśleć. I nie, nie chcę, żebyście przez to pomyśleli, że było złe. Po prostu wzbudziło mój niepokój. Będę potrzebowała paru dni na przetrawienie go.

 

Tym, co wyróżnia tę książkę, będzie na pewno jej klimat. Działa na zmysły, ale również wywołuje szereg emocji. Jest to jednak wymagająca powieść. Zdecydowanie odradzam czytanie jej do poduszki, bo łatwo tu się pogubić. Nie wszystko jest podane czytelnikowi na tacy, czasem trzeba się zastanowić, co autor chciał nam powiedzieć i kto właściwie te słowa mówi. Ja jednak lubię takie literackie wyzwania. Mam wtedy wrażenie, że autor odsłonił przede mną fragment swojej duszy, ale żeby go lepiej poznać, muszę pokazać, że potrafię rozwiązać zagadki, które przede mną stawia.Nie potrafię porównać tej książki do żadnej innej, przez co jest dla mnie wyjątkowa i zapamiętam ją na długo. Jeśli szukacie nietuzinkowej powieści, która przeniesie was w miejscu i czasie, to myślę, że spokojnie możecie sięgnąć po tę książkę. Jest wymagająca, ale daje również dużo od siebie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial