Okładka wydania

Od Florencji Do Nowego Meksyku

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Od Florencji Do Nowego Meksyku | Autor: Aby Warburg

Wybierz opinię:

Tulliana

Jeśli szukacie wciągającej i ambitnej lektury z dziedziny szeroko pojętej kultury i historii sztuki, koniecznie sięgnijcie po książkę pt. ,,Od Florencji do Nowego Meksyku”, której autorem jest Aby Warburg żyjący w latach 1866-1929. Wspomniana publikacja to dzieło niemieckiego historyka sztuki i teoretyka kultury, uważanego współcześnie za erudycyjnego pioniera współczesnej antropologii obrazu. Treścią recenzowanej tutaj ksiązki są fascynujące szkice z zakresu sztuki oraz kultury późnego średniowiecza i renesansu ze szczególnym uwzględnieniem miłosnych emblematów, antycznych form i motywów, jak również językowych metafor. ,,Od Florencji do Nowego Meksyku” to lektura godna polecenia ze względu na swój wysublimowany styl, wysoką zawartość merytoryczną oraz piękną szatę graficzną.

 

Książka zaopatrzona jest w sztywną okładkę oraz obwolutę w mlecznobiałym, półprzejrzystym odcieniu – można uznać ją za kolejny majstersztyk w wykonaniu wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria. Dzieło A. Warburga jest poprzedzone wartościowym wstępem autorstwa Ryszarda Kasperowicza. To dzięki niemu poznać bliżej ekscentryczną postać autora książki - hamburskiego uczonego, którego teksty zaliczane są do kanonu historii kultury i filozofii kultury. Książka Warburga składa się z dziewięciu wysmakowanych, bardzo interesujących nawet dla osoby tak jak ja nie znającej się za bardzo na historii światowej sztuki. Z tego ładnie wydanego zbioru szkiców o sztuce możecie dowiedzieć się między innymi jak wyglądały kostiumy teatralne w 1589 roku, poznać dzieje miłosnych emblematów na dawnych florenckich rycinach, zrozumieć występowanie pracujących chłopów na burgundzkich gobelinach albo zainteresować się wykładem o rytuale węża. Atutem omawianej tutaj publikacji są ponadto starannie sporządzone przypisy, bogata notka bibliograficzna jak również indeks ułatwiający znalezienie w książce szczególnie interesującej nas postaci.

 

Cennym i wręcz niezbędnym uzupełnieniem treści poszczególnych esejów o sztuce i szeroko rozumianej kulturze są czarno-białe zdjęcia, rysunki i ryciny. Jak już wspominałam, nie jestem znawcą w zakresie historii sztuki, ani też nie zajmuję się teorią kultury, ale jestem pod wrażeniem książki ,,od Florencji do Nowego Meksyku”. Książka w nietuzinkowy i bezpretensjonalny sposób porusza wiele ważnych zagadnień z zakresu teorii kultury i historii sztuki. Jako filolog klasyczny ze szczególnym zainteresowaniem przeczytałam eseje odnoszące się do grecko-rzymskiej mitologii oraz literatury antycznej. Książka Warburga jest skarbnicą wiedzy o dawnych twórcach, prezentuje wiele cytatów z liczących się dzieł kultury. Podoba mi się lekki styl A. Warburga, jego szacunek wobec czytelników oraz inspirujące ale nie nachalne refleksje i wnioski końcowe stanowiące podsumowanie każdego z esejów. Książka, którą tutaj Wam pokrótce opisuję to lektura błyskotliwa, skrząca się erudycyjnymi smaczkami, dzięki niej mamy okazję poznać badania A. Warburga nad wpływem starożytności nas kulturę europejską. Aby Warburg obecny na kartach swoich szkiców to doskonale wykształcony, życzliwy nauczyciel, który jawi się jako niestrudzony eksplorator antycznych wzorców i reminiscencji. Za jego sprawą jesteśmy w stanie zrozumieć sekretny język wielu dawnych dzieł sztuki, pochylić się z uwagą nad intrygującymi postaciami malarzy, rzeźbiarzy czy nawet poetów z minionych epok.

 

Książka A. Warburga z pewnością nie należy do lektur przesadnie lekkich, wymaga od czytelnika skupienia, choćby podstawowej znajomości historii, ale uważam, że może przypaść do gustu szerokiemu gronu czytelników. Jeśli choć trochę intrygują Was dzieła dawnych artystów i lubicie czytać pełne ciekawostek eseje o kulturze i sztuce, szczerze zachęcam Was do zapoznania się z wyżej wymienioną książką.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial