Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Maria Jarema Wymyślić Sztukę Na Nowo

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Maria Jarema Wymyślić Sztukę Na Nowo | Autor: Agnieszka Dauksza

Wybierz opinię:

Tulliana

 

Jeśli lubicie książki z pogranicza biografii, albumy o sztuce oraz komentarze ekspertów wypowiadających się o polskich artystach, zapewne bardzo spodoba wam się również dzieło pt. ,,Maria Jarema. Wymyślić sztukę na nowo”. Wspomniana publikacja została podzielona na trzy główne części, każda z nich jest całkiem inna, ale składa się całkiem dobrze w portret arcyciekawej Polki zwanej potocznie Jaremianką. Recenzowana tutaj publikacja rozpoczyna się od starannie zredagowanego wstępu autorstwa Agnieszki Daukszy. To dzięki niemu możemy dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, jak niezwykłą kobietą była Maria Jarema i zrozumieć, jaki cel przyświecał powstaniu książki z nią związanej. W pierwszej części recenzowanej tutaj książki znajdziecie ciekawy zbiór pism i obrazów Marii Jaremy. Zawarte są tu elementy autobiografii, nietuzinkowe notatki z notatników artystki, krótkie eseje i wrażenia z podróży, jak również feministyczne komentarze na temat szeroko pojętej sztuki, realiów życia we współczesnej Jaremie Polsce.

 

Muszę przyznać, że dotąd nie bardzo znałam postać Marii Jaremy i dzięki mojej młodszej siostrze, kojarzyłam ją wyłącznie artystami skupionymi wokół Tadeusza Kantora oraz krakowskim teatrem Cricot 2. Opisywana tutaj książka to intrygujący zbiór informacji, dzięki niej miałam okazję przekonać się, jak oryginalną i utalentowaną artystką była Maria Jarema (pracowała bowiem jako malarka, rzeźbiarka, scenografka, projektowała kostiumy teatralne, była aktorką, czynnie zajmowała się epistolografią, publikowała szkice i eseje związane z szeroko pojętą sztuką). Jeśli zastanawiacie się, jaką rolę w życiu Tadeusza Kantora odgrywała owa enigmatyczna dosyć Jaremianka i dlaczego była uważana za aktywistkę, prowokatorkę oraz feministkę, koniecznie powinniście sięgnąć po książkę ,,Wymyślić sztukę na nowo”.

 

Niniejsza publikacja to całkiem interesujące kompendium wiedzy na temat polskiej artystki, która realizując pasje teatralne, nie zapominała jednak o indywidualnej pracy artystycznej i śmiało podążała za swoimi marzeniami, co było przecież bardzo trudne w realiach powojennej Polski. W drugiej części książki zostały zamieszczone z kolei reprodukcje oraz opisy prac Marii Jaremy. Dzięki temu mamy okazję bliżej poznać nietuzinkową twórczość wspomnianej artystki, przyjrzeć się jej postaci z różnych, jakże odmiennych od siebie perspektyw. Nowa książka traktująca o Marii Jaremie, którą tutaj Wam pokrótce opisuję, to lektura warta polecenia nie tylko amatorom historii sztuki. Cennym uzupełnieniem tej publikacji są merytoryczne, a zarazem ciekawie zestawione ze sobą komentarze autorstwa ekspertek i ekspertów na temat życia, twórczości oraz wielu kontrowersji związanych z postacią Marii Jaremy. Jaremianka ukazana w książce pod redakcją Agnieszki Daukszy to kobieta niepokorna, odważna w głoszeniu swoich poglądów. Jej prace plastyczne w zaskakujący niekiedy sposób przeplatają się z dojrzałymi, chociaż niekiedy groteskowymi tekstami, przepełnionymi poczuciem własnej wartości, silną osobowością Marii Jaremy.

 

Czy tytuł recenzowanej tutaj książki jest adekwatny do jej zawartości? Jaremianka nie była wprawdzie autorką żadnego nowego nurtu w sztuce, ale zasługuje na uwagę, jej nietuzinkowe postrzeganie rzeczywistości, umiejętność odnalezienia się w różnych formach artystycznego wyrazu. Maria Jarema może być i w czasach współczesnych doskonałym przykładem silnej kobiety, która nawet w bardzo pruderyjnych kręgach społeczeństwa miała odwagę w ciekawy i merytoryczny sposób rozmawiać na tematy trudne, stanowiące do dziś tabu. Szczerze zachęcam wam do sięgnięcia po wspomnianą książkę. To chyba jedna z najciekawszych publikacji dotyczących polskich artystek, jakie są obecnie dostępne współczesnym czytelnikom.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial