Okładka wydania

Syndrom Oblężonej Twierdzy Tom 4

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Syndrom Oblężonej Twierdzy Tom 4 | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Anena

Od kiedy zainteresowałam się tematyką kryminalną i zaczęłam się w nią bardziej zgłębiać, zaczęłam wprost pochłaniać naukowe książki poświęcone różnym aspektom zbrodni oraz prawa karnego. Niedawno mój obszar zainteresowania skierował się ku działalności służb, więc naturalnym dla mnie wyborem było sięgniecie po serię książek o jakże znaczącym tytułem ,,Syndrom oblężonej twierdzy”, które zawierają niezwykle interesujące badania poczynione przez uznanych polskich badaczy historii.

 

Czwarty tom z cyklu zatytułowany ,,Zmagania kontrwywiadu II RP” to zbiór materiałów zebranych w ramach konferencji naukowej zorganizowanej przez Centralny Ośrodek Szkolenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Emowie. Zagłębiając się w historię ABW nie sposób nie zauważyć, iż jest spadkobiercą poprzednich struktur wywiadowczych polskiego państwa. Odwołanie się do dawnych struktur bezpieczeństwa, takich jak Oddział II Wywiadowczy Sztabu Generalnego, czy Armia Krajowa wydaje się zatem naturalną koleją rzeczy, ale również stanowi doskonały przyczynek do poszukiwań ich dziedzictwa w obecnych działaniach ABW.

 

Publikacja ,,Syndrom oblężonej twierdzy” zawiera aż 23 artykuły naukowe poświęcone różnym zagadnieniom związanym z działalnością kontrwywiadu odrodzonego państwa polskiego. Wskazane są kwestie strategiczne, czy przygraniczne, ale szczególna uwaga poświęcona jest kwestii narodowościowej, a zwłaszcza działalności obcych służb specjalnych na terenie II RP, która mogła zagrozić bezpieczeństwu całego państwa. Oprócz poruszenia najważniejszych zagadnień z tym związanych, zaprezentowano także sylwetki patriotów, którzy wnieśli swój wkład w ochronę bezpieczeństwa kraju.

 

Tom IV serii o kontrwywiadzie otwierają dwa artykuły ukazujące pracę wywiadowczą.  Artykuł Andrzeja Krzaka wprowadza czytelnika do tematyki związanej z metodami i formami pracy wywiadu radzieckiego na przykładzie działań GPU-OGPU-GUGB, jak i Razwiedupr. Dzięki temu wprowadzeniu nawet laik, który do tej pory nie miał zielonego pojęcia o pracy wywiadowczej, lepiej zrozumie specyfikę działania służb specjalnych opartych na działaniach ofensywnych i defensywnych.  Natomiast Bolesław Sprengel opisuje sposób wykorzystania przez policję II RP informacji zdobytych przez konfidentów i informatorów. W obu artykułach najbardziej zainteresował mnie obszerny opis werbowania nowego agenta, czy konfidenta.

 

Pozostałe zamieszczone w tej książce artykuły związane są z opisem działań wywiadu, ale można również znaleźć informacje związane ze sławnymi Polakami zamieszanymi w działania wywiadowcze. Z ukazanych w książce sylwetek dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy, o których nie miałam dotąd pojęcia. Okazuje się, że Józef Piłsudski był inwigilowany przez tajne służby państw centralnych w latach 19091-1917, a  kapitan Bronisław Eljaszewicz zmagał się z zainteresowaniem Służby Bezpieczeństwa.

 

Kolejną ciekawostką jaką znalazłam w tej książce była możliwość poznania pierwszego podręcznika dla pracowników polskiego kontrwywiadu, który wydany został już w 1921 roku i nosił tytuł ,,Służba wywiadowcza”.

 

,,Syndrom oblężonej twierdzy. Zmagania kontrwywiadu II RP, tom IV” to publikacja, która powstała dzięki mozolnej pracy historyków. Ich starania w dotarciu do prawdy historycznej sprawiły, że obecnie możliwe jest coraz  lepsze poznanie sytuacji, w jakiej znalazła się Rzeczpospolita tuż po odzyskaniu niepodległosci. Faktem jest, że o wielu aspektach z tamtego okresu nie wiemy, ale właśnie dzięki wnikliwej pracy historyków, wychodzą one na światło dzienne i pozwalają lepiej zrozumieć historię naszego kraju oraz mechanizmy funkcjonujące w minionych czasach.

 

Książkę mogę polecić pasjonatom historii, ponieważ w każdym artykule zawartym w tej publikacji jest mnóstwo historycznych materiałów, tabel, nazwisk, nawiązań do konkretnych wydarzeń historycznych. Jeśli ktoś jest pasjonatem źródeł historycznych oraz osobą, którą interesuje tematyka służb wywiadowczych, to na pewno ta publikacja się mu spodoba. Ja jestem w pełni usatysfakcjonowana tym, co odkryłam dzięki tej książce oraz obszerności źródeł, do których sięgali autorzy artykułów. Pewnie nie raz sięgnę po wspomniane przez nich źródła, aby móc jeszcze więcej dowiedzieć się o tematyce, która mnie interesuje.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial