Okładka wydania

Błękit

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Błękit | Autor: Nancy Bilyeau

Wybierz opinię:

Joanna Kidawa

„Błękit” Nancy Bilyeau to niezwykła powieść, która przenosi czytelnika do XVIII-wiecznej Anglii w czasy porcelanowej gorączki. Część ludzi zbija na niej wielką fortunę, a część popada w ruinę. Młoda kobieta, uzdolniona malarka, Geneviève, trafia do jednej z takich fabryk… Jednak nie znajduje się tam zupełnie przypadkowo. Chodź, opowiem Ci dzisiaj historię tej niezwykłej kobiety…

 

O AUTORCE SŁÓW KILKA

Nancy Bilyeau, autorka powieści „Błękit” jest z pochodzenia Amerykanką. Jest pisarką oraz dziennikarką, mającą w swoim dorobku kilka powieści historycznych, takich jak seria The Crown.

 

BŁĘKIT – W POSZUKIWANIU IDEALNEGO KOLORU

Przenieśmy się zatem do XVIII-wiecznej Anglii. Wraz z dziadkiem mieszka tu młoda kobieta, Geneviève Planché. Dziewczyna jest z pochodzenia Francuzką, jednak z powodu nienawiści jej ojczyzny do hugenotów, rodzina uciekła z Francji i osiadła w Londynie.

 

Kilka lat wcześniej, Geneviève terminowała u znanej artystki, która nauczyła ją malować kwiaty na tkaninach, przeznaczonych na suknie bogatych dam z towarzystwa. Dziewczyna marzyła o karierze malarki, co niestety w tamtych czasach w Anglii nie było dostępne dla kobiet. Dodatkowo, była zaręczona z młodym mężczyzną - Denisem, pracującym w fabryce. Jednak, chcąc poprawić byt robotników, chłopak wzniecił bunt. Za zniszczenia powstałe w fabryce, Denis był ścigany przez policję. Postanowił uciekać. Po tych wydarzeniach, Geneviève straciła pracę. Pozostało jej jedynie przebywanie w domu z dziadkiem.

 

Podczas przyjęcia bożonarodzeniowego, na które Geneviève wybrała się sama w tajemnicy przed dziadkiem, poznaje pewnego mężczyznę - sir Gabriela Courtenaya. A młoda kobieta, dostaje pracę w Derby, w największej fabryce porcelany w Anglii. Jej zadaniem jest zdobienie wyrobów. Nie jest to jednak szczyt jej marzeń. Ale, pomimo wszystko, decyduje się na przyjęcie tej posady.

 

Tajemniczy sir Gabriel wprowadza Geneviève w swoją intrygę. Otóż w zamian za późniejszy wyjazd do Wenecji, gdzie mogłaby doskonalić swój warsztat malarski, dziewczyna ma w Derby wytropić pewnego alchemika i wykraść mu sekretny przepis na idealny odcień błękitu.

 

POBYT W DERBY

Chcąc nie chcąc, Geneviève spełnia prośbę dziadka i wyjeżdża do Derby. Już na miejscu okazuje się, że jest pilnowana, gdyż właściciele fabryki, strzegąc sekretów wyrobu porcelany, nie mają za grosz zaufania do obcej kobiety. Dziewczyna zamieszkuje nawet w jednym pokoju z córką jednego z właścicieli fabryki.

 

Pewnego dnia, wychodząc z rodziną na zakupy, Geneviève oddala się w poszukiwaniu dorożki. A w jednym z okien widzi mężczyznę o długich rudych włosach. Jak się później okazuje, jest nim tajemniczy alchemik Thomas. Mężczyzna mieszka poza terenem fabryki, gdzie w ściśle strzeżonym laboratorium pracuje nad utrwalaniem błękitu na porcelanie.
W innym momencie, Thomas bywający w okolicznych wyszynkach, wdaje się w bójkę. W jego obronie staje nikt inny, jak dzielna Geneviève. Dochodzi do pierwszego spotkania…
Czy Geneviève zaprzyjaźni się z Thomasem? Czy będzie w stanie dotrzymać słowa, danemu sir Gabrielowi? Zdobędzie przepis na niespotykany odcień błękitu? Aby nie odbierać Ci przyjemności czytania tej niezwykłej powieści, pozwól, że w tym momencie umilknę…

 

NA ZAKOŃCZENIE SŁÓW KILKA

„Błękit” Nancy Bilyeau zawładnął moim sercem. Powieść mnie urzekła, odkrywając przede mną niuanse ze świata porcelany. Napisana z niezwykłą pasją, przyjemnym w odbiorze językiem wciąga od pierwszej strony. Jeśli zatem, podobnie jak ja, uwielbiasz książki osadzone w kontekście historycznym, to jestem pewna, że „Błękit” przypadnie Ci do gustu. A mnie nie pozostaje już nic innego, jak tylko zaprosić Cię do tego niezwykłego świata. Przeczytaj koniecznie.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial