Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Apokalipsa. Dobra Nowina Dla Ciebie. Część 3

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:


Podziel się!

Apokalipsa. Dobra Nowina Dla Ciebie. Część 3 | Autor: Mirosław RuckiKarol Szymański

Wybierz opinię:

MarJadka

Autorzy już podczas pracy nad drugim tomem książki „Apokalipsa – Dobra Nowina dla Ciebie” zauważyli, że Objawienie Św. Jana coraz częściej odwołuje się do treści i symboli zawartych w Księdze Daniela. Dlatego uznali za konieczne podjęcie się niezamierzonego wcześniej wysiłku dokonania interpretacji Księgi Daniela i opracowania suplementu pomiędzy drugim a trzecim tomem swojego komentarza do Księgi Apokalipsy. To ekskurs do czasów poprzedzających Objawienie Św. Jana o ponad sześć wieków. I rzeczywiście, autorzy zaprosili swoich Czytelników w niezwykłą podróż, pełną nie tylko wiedzy o czasach historycznych, wyjaśnień tekstu z Pisma Świętego, ale także zagadek językowych i ich rozwiązań.

 

Rozdział I – Podstawowe wiadomości o Księdze Daniela – to tło historyczne, autorstwo, język w jakim księga Daniela została napisana – a właściwie dwa języki, były nim bowiem hebrajski i aramejski, układ i treść – Księga Daniela jest wyjątkowa wśród ksiąg Starego Testamentu, ponieważ składa się z serii osobnych opowiadań i wizji, a nie stanowi ciągłej narracji oraz pokazanie w jaki sposób Księga Daniela wiąże się z Objawieniem św. Jana.

 

Rozdział II – Prolog (Dn, 1, 1-21) – Daniel i jego towarzysze na dworze króla Babilonu, Nabuchodonozora.

Rozdział III – Narracje historyczne (Dn 2, 1-6, 29) – jest tu między innymi opisanie i wyjaśnienie snów króla Nabuchodonozora, są także oczywiście przytoczone sny króla.

Rozdział IV – Wizje prorocze (Dn 7, 1-8, 27) – omówienie symboli i postaci ze snów i wizji. Są tu cztery bestie wychodzące z morza, dziesięć rogów, sąd, mały róg, baran i kozioł.

Rozdział V – Wizje ocalenia z objaśnieniami anioła (Dn 9, 1-12, 13) – modlitwa Daniela i wizja 70 tygodni, wizja anioła Gabriela. Są tu również aluzje historyczne i podobnie jak w całej książce, także tutaj mamy wyjaśnienia, jak wizje Daniela odnoszą się do realnych faktów i wydarzeń historycznych.

 

Dodatek 9 – Mądrość Boża a interpretacja snów. Opisanie jak Biblia ustosunkowuje się do zjawiska snów. Przecież Bóg objawiał się we śnie, choćby św. Józefowi. Czy więc sen jest czymś złym? To zależy w jakim celu Bóg przemawia do człowieka. Jeśli sen pobudza w nas sumienie, skłania do żalu za grzechy i do poprawy, odwraca od złych decyzji prowadzących do grzechu, to najprawdopodobniej sen ten pochodzi od Boga. Jeśli natomiast przyśni nam się numer zapewniający wygraną w totolotka czy też jakiś znak zapowiadający podróż, zbliżające się sukcesy lub nieszczęście – to możemy mieć 100 % pewności, że sen taki nie pochodzi od Boga. Bogu bowiem zależy na uratowaniu naszej duszy, a nie na zadziwieniu nas znajomością przyszłych wydarzeń.

 

Dodatek 10 – Czas, czasy i pół czasu – to analiza słów w języku aramejskim i hebrajskim, oznaczającym czas trwania „małego rogu”.

 

Znaczącym ubogaceniem książki jest bogata bibliografia oraz ilustracje, tabele i wykresy ilustrujące różne analizy przedstawione w poszczególnych rozdziałach, jak np. wyjaśnienia znaczenia posągu ze snu Nabuchodonozora.

 

Książka bardzo mnie zaintrygowała. W niezwykły sposób przedstawia interpretację Księgi Daniela, jednaj z najbardziej niezwykłych ksiąg Starego Testamentu. Sporo rzeczy się z niej dowiedziałam, między innymi tego, jak bardzo zbieżna jest z Objawieniem św. Jana. Na pewno zagości na dłużej w mojej podręcznej biblioteczce.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial