Okładka wydania

Wezwij Sokoła

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wezwij Sokoła | Autor: Maggie Stiefvater

Wybierz opinię:

Karolina

Maggie Stiefvater to autorka, która już nie raz zachwycała swoim piórem czytelników na całym świecie. Mając wciąż miłe wspomnienia po lekturze kruczego cyklu (to już 8 lat od premiery pierwszej części!), z wielką nadzieją sięgnęłam po „Wezwij sokoła”. Po przeczytaniu uczucia mam nieco mieszane, ale szala oceny przechyla się raczej na korzyść powieści.

 

Ponownie spotykamy się z bohaterami znanymi z kruczego cyklu. Tym razem główną postacią jest Ronan Lynch. Powieść rozwija wątek nadprzyrodzonych zdolności Ronana – chłopak potrafi materializować swoje sny. Nie jest to jednak zdolność łatwa do okiełznania. Ronan może sprowadzić na świat także swoje koszmary. Śniący oraz jego bliscy znajdują się w niebezpieczeństwie, gdy tajemnicza organizacja zaczyna tropić i zabijać ludzi takich jak Ronan.

 

Co z tym wszystkim ma wspólnego grupa fałszerek sztuki? I czemu nad bohaterami i ich światem wisi widmo apokalipsy?

 

„Wezwij sokoła” to pierwsza część trylogii Śniący. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ wyraźnie widać wprowadzeniowy charakter tej książki. Autorka dopiero zawiązuje akcję, splatając ją z wielu nowych wątków oraz przywołując te, które czytelnicy mogą pamiętać z jej kruczego cyklu. Jednak nieznajomość poprzednich książek Maggie Stiefvater nie przeszkadza w czytaniu „Wezwij sokoła” - nawiązania są raczej luźne, a cała wcześniejsza historia bohaterów została przywołana.

 

Funkcja inicjacyjna sprawia, że akcja ma raczej umiarkowane tempo. Mimo to, nie zabraknie kilku ważnych zrywów fabularnych, które przyprawią o szybsze bicie serca. Moim zdaniem wyraźnie widać, że najlepsze jeszcze przed nami – kolejny tom autorka zapowiedziała w naprawdę interesujący sposób.

 

Warto wspomnieć, że „Wezwij sokoła” charakteryzuje się specyficzną narracją. Miałam wrażenie, że cały tekst utrzymany jest w nastroju snu, majaczenia. Narrator i bohaterowie często mówią zagadkami, podsuwają nam swoje urwane lub chaotyczne myśli, wybiegają umysłem daleko w przeszłość lub przyszłość. Z pewnością nie jest to styl pisania, który czyta się łatwo i szybko. Jednak z racji najważniejszego motywu tej powieści – marzeń sennych i ich wpływu na rzeczywistość – mogę w pełni zrozumieć autorkę i jej decyzję co do kształtu narracji.

 

Miejscami powieść staje się wręcz halucynacją, psychodelicznym widzeniem lub snem, który zamienia się w koszmar. Moim zdaniem, żeby nie rozczarować się tą książką, powinno się z góry przygotować na dość niekonwencjonalny sposób opowiadania. W końcu to fantastyka – tu wszystko jest możliwe.

 

Powieść „Wezwij sokoła” przekonuje mnie również tym, że jest bardzo dopracowana. Widać, że autorka z wielką pieczołowitością układa tę historię. Skupia się na szlifowaniu szczegółów, każdy element ma swoje miejsce oraz sens. Nie ma tutaj podjętych i niedokończonych wątków, czy przypadkowych wydarzeń. Autorka wszystko ma pod kontrolą i stanowi to niezbędną równowagę dla rozpełzającej się na wszystkie strony tematyki snu.

 

Pomimo kilku zastrzeżeń, myślę że mogę polecić powieść „Wezwij sokoła”. Czytelnicy, którzy znają wcześniejsze książki Maggie Stiefvater (w szczególności „Króla kruków”, „Złodziei snów” i pozostałe z tej serii) mniej więcej wiedzą czego się spodziewać. Jeśli ktoś również stęsknił się za postaciami z kruczego cyklu, to w „Wezwij sokoła” może spotkać się z nimi ponownie. Ja mam ogromny sentyment do tych bohaterów i cieszę się, że autorka o nich nie zapomniała. Słusznie uznała, że jest w nich potencjał na dalszą historię.

 

Podsumowując, „Wezwij sokoła” to fantastyka w której jawa miesza się ze snem i trudno określić gdzie znajduje się granica pomiędzy tymi dwoma światami. Bohaterowie (w zdecydowanej większości o silnych, wyrazistych charakterach) dryfują pomiędzy marzeniem a rzeczywistością, próbując zwalczyć demony przeszłości oraz podołać przyszłości. Powieść niepokojąca w swojej fantazyjności i wymagająca myślenia poza ramami zdrowego rozsądku.
Według mnie bardzo ciekawe doświadczenie.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial