Okładka wydania

Ponad Sobą

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ponad Sobą | Autor: Karolina Krzyżaniak

Wybierz opinię:

Książkomaniaczka

Za oknem niby wiosna, ale aura jeszcze zimowa. Tym razem skusiłam się na zapoznanie z pisarką Karoliną Krzyżaniak, która zadebiutowała na polskim rynku wydawniczym książką „Ponad sobą". Lekturę tą wybrałam ze względu na opis, który mnie zaciekawił i bardzo chciałam poznać losy bohaterki, mimo, że okładka jakoś specjalnie mnie nie zachęciła. Jednak jak to mówią „nie oceniaj książki o okładce". Jak już wspomniałam „Ponad sobą" to debiut autorki, ale czy jest udany? Czy książka zasługuje na polecenie? Szczególnie młodym odbiorcom? O tym przekonacie się czytając poniższą recenzję.

 

„Ponad sobą" to krótka, bo zaledwie sto czterdziesto-stronicowa książka opowiadająca losy nastoletniej Avery Vandenbour. Dziewczyna zmaga się z problemami wieku nastoletniego. Żyje w małym amerykańskim miasteczku i cały czas musi podporządkowywać się obowiązującym w lokalnej społeczności zasadom. Nastolatka zmaga się z anoreksją oraz miewa stany lękowe. Jednak wszyscy znają ją jako dziewczynę wiecznie uśmiechniętą, profesjonalistę i niezwykle towarzyską. Nikt nie domyśla się, że Avery zmaga się z poważnymi problemami. Czy nastolatce uda się przeciwstawić własnym problemom? Tego dowiecie się czytając książkę „Ponad sobą" autorstwa Karoliny Krzyżaniak.
„Zdecydowanie bardziej wolę noce od dni. Może dlatego, że kiedy zapada zmierzch , czuję, jakby grafitowa, bezkresna perspektywa nieba otulała mnie niczym ciepły, wełniany koc, w którym mogę się zapaść i uwolnić wszystkie gnębiące mnie obawy".

 

„Ponad sobą" to książka przeznaczona szczególnie dla młodego pokolenia. Dzisiejsi nastolatkowie kryją swoje prawdziwe oblicze za maskami. Przy znajomych są weseli, szczęśliwi. Przed rodzicami ukrywają, że coś jest nie tak. Jednak w ich głowie roi się od myśli i od problemów. Dlatego też tą książkę polecam młodzieży. „Ponad sobą" opowiada historię nastolatki, która dąży do samopoznania siebie poprzez podróż we własnej podświadomości. Dziewczyna stara się dojść do tego jakie błędy popełnia i jak może stawić im czoła. Ponadto w powieści pojawia się zarówno motyw anoreksji jak i stanów lękowych. Anoreksja to choroba podstępna, która może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a w najgorszym przypadku do śmierci. Ludzie chorujący na anoreksję mimo niedożywienia i niedowagi czują się grubi i brzydcy i cały czas próbują zejść z wagi. Stany lękowe są równie niebezpieczne, gdyż objawiają się fobiami, atakami paniki, czy lękiem społecznym co może doprowadzić do próby odizolowanie od społeczeństwa.

 

„Ponad sobą" to jak już wspomniałam we wstępie debit literacki autorki. Według mnie należy on do udanych, ponieważ w tej książce Karolina skupia się na tematyce ważnej i „na czasie". Napisała książkę, która bardzo przypadła mi do gustu. Język jest prosty, zrozumiały i młodzieżowy. Stylistycznie też nie jest najgorzej. Narratorką jest główna bohaterka, dzięki czemu możemy dokładnie przyjrzeć się jej wewnętrznym przemyśleniom i poznać jej tok rozumowania. Kreacja i ogólne przedstawienie postaci Avery jest na dobrym poziomie. Muszę przyznać, że książka ta wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się sięgnąć po powieść autorstwa Karoliny Krzyżaniak.

 

Reasumując jeżeli macie ochotę przeczytać ciekawą książkę młodzieżową to bardzo polecam Wam „Ponad sobą". Powieść nie jest może objętościowo duża, jednak zawiera bardzo ważne przesłania, które są skierowane dla nastolatków. Szczególnie tych, którzy zmagają się z ciężkimi problemami. Od siebie chcę przekazać, żebyście nie bali się rozmawiać. Zawsze możecie porozmawiać z rodzicami, przyjaciółmi. Jeżeli macie problemy, z którymi sobie nie radzicie nie kryjcie ich w sobie. Nie bójcie się o nich mówić. Zwykła rozmowa może przynieść wam dużą ulgę.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial