Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Naprawdę?

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Naprawdę? | Autor: Jeremy Clarkson

Wybierz opinię:

Piotr Tomczuk

Każdy szanujący się miłośnik motoryzacji na tym świecie powinien znać osobistość, jaką jest Jeremy Clarkson. Jeden z prowadzących program “Top Gear” powraca w zbiorze felietonów, który objętością bije na głowy wszystkie jego poprzednie książki. “Naprawdę” to aż 130 tekstów zebranych w poniższym tomie. Co ciekawe, są to nie tylko recenzje samochodów, ale także kąśliwe, a zarazem błyskotliwe przemyślenia na temat otaczającej nas rzeczywistości. Historie z życia i anegdoty przytaczane przy okazji opisywanie najnowszego pojazdu Audi? Osoby znające Clarksona dobrze znają to połączenie i wiedzą, czego spodziewać się po tym autorze. Pozostałym mogę tylko zazdrościć, że mają przed sobą poznawanie tego ciekawego człowieka i jego fascynującej osobowości, która wypływa z kart tej książki.

 

Bardzo podoba mi się, w jak bezkompromisowy i bezpośredni sposób Clarkson wyraża swoje opinie, zarówno o samochodach, jak i na życiowe, głębsze tematy. Potrafi on bez mrugnięcia okiem zrównać z ziemią nawet najdroższy samochód na świecie bez żadnych obaw o konsekwencje czy zarzuty od najpotężniejszych firm tego świata. To samo podejście wylewa jest największą zaletą książki i czyni z niej swojego rodzaju manifest charakteru Clarksona. Właśnie za tę bezpośredniość widzowie pokochali go w programie “Top Gear” i dzięki niej czytelnicy mają ochotę czytać jego wywody.

 

Ciekawa jest sama forma książki. Każdy z felietonów dotyczy szczególnego modelu samochodu. W ten sposób otrzymujemy rozważania na temat Lexusa GS F, Volvo XC90 czy najnowszego BMW. Recenzje najdroższych aut świata są jednak tylko punktem wyjściowym do filozoficznych refleksji autora. Rozważania są dodatkowo wzbogacone o historie z życia tego brytyjskiego celebryty oraz okraszone ogromną dawką typowo angielskiego humoru, który znają i kochają miłośnicy Jeremy'ego Clarksona. Jako minus można jednak podać fakt, iż autor nie jest pisarzem, co widać. Braki narracyjne są bardzo widoczne, zwłaszcza, że felietony mają formę bardzo zbliżoną do gawędy. Jeśli czytelnikowi nie przeszkadza stylistyka zbliżona do dialogów rodem z telewizji, będzie “Naprawdę?” zachwycony. Purystom językowym może styl autora nieco psuć odbiór.

 

Należy zaznaczyć, że “Naprawdę?” to mimo wszystko książka napisana głównie dla osób zainteresowanych motoryzacją. Poza wszystkimi opisami życiowych przemyśleń autora, całość dalej toczy się wokół samochodów, ich osiągów, funkcji, wygody korzystania itd. Książka napisana jest naprawdę ciekawie i z dużą swadą Clarksona, jednak osoby zupełnie zielone w temacie silników, tłoków i podstaw mechaniki będą się przy lekturze zwyczajnie nudzić. Sama okładka może nie ostrzegać przed tego typu zawartością, jako że Jeremy Clarkson na oprawie przedstawiony jest na traktorze, a opis znajdujący się z tyłu książki sugeruje, że jego felietony oparte będą głównie o życiowe mądrości celebryty. Jak się jednak okazuje, zawartość wciąż opiera się głównie o tematy samochodowe, o czym muszą wiedzieć przyszli czytelnicy, aby nie odłożyć pozycji już po kilku pierwszych stronach z zawodem na półkę.

 

Mimo kilku wad, “Naprawdę?” to całkiem solidny zbiór felietonów, z którego oprócz wiedzy samochodowej możemy też wyciągnąć sporo mądrości życiowej od osoby, która przeżyła już sporo. Anegdoty i refleksje tego typu są naprawde bezcenne i nawet dla nich warto książkę Clarksona przeczytać. Jeśli dodatkowo czytelnika interesuje motoryzacja - felietony prowadzącego “Top Gear” będą dla niego strzałem w dziesiątkę!

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial