Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Krakowscy Licealiści W Drodze Do Dorosłości

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Krakowscy Licealiści W Drodze Do Dorosłości | Autor: Piotr Długosz

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Czas liceum to bez wątpienia jeden z najważniejszych okresów w życiu każdego człowieka. To właśnie wtedy kształtują się nasze życiowe postawy, charakter, plany i marzenia na wielu polach - od zawodowego począwszy, a skończywszy na osobistym. I to właśnie temu etapowi życia i licealistom, została poświęcona ciekawa praca Piotra Długosza pt. "Krakowscy licealiści w drodze do dorosłości". Książka ta ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls.

 

Co jest celem niniejszej pracy Piotra Długosza? Otóż ukazanie codzienności licealistów z dużego miasta, która obejmuje ich szkolne życie, społeczne uwarunkowania oraz plany na przyszłość. To właśnie za sprawą lektury tej pozycji możemy dowiedzieć się tego, kim są ci młodzi ludzie, czym kierują się w swoim życiu, jaką rolę odgrywa w nim edukacja szkolna, czy też z jakimi problemami i kłopotami się borykają. To także ich spojrzenie na współczesną sytuację w naszym kraju, które w wielu aspektach okazuje się bardzo zaskakującym. 

 

Autor oparł swoją pracę na dwóch głównych elementach - testowych badaniach i ich analizie. Otóż krakowscy licealiści mieli możliwość wzięcia udziału w anonimowych badaniach testowych, których pytania dotyczyły ich życia, nauki, poglądów i wielu innych aspektów codzienności młodego człowieka w naszym kraju. Ich odpowiedzi zostały poddane następnie fachowej analizie przez autora, który na podstawie wyników wyciągnął wymierne i interesujące wnioski. Tym samym też książkę tę cechuje nie tylko teoria, ale przede wszystkim naukowe fakty, którym trudno zaprzeczyć.

 

O co zatem pytał autor młodych Krakowian...? Otóż m.in. o ich dom, społeczny i materialny status, wiarę, czy też pochodzenie. Kolejnym punktem było podejście do szkoły, jej waga dla nich, osiągnięć na polu nauki, czy też aspiracji względem dalszej nauki na wyższych studiach - wybór kierunku, oczekiwania, itd. Inne pytania dotyczyły zaś współczesnych zagrożeń, problemów i obaw, z jakimi borykają się młodzi licealiści, oceny społecznej sytuacji w kraju, przewidywań na nieodległą przyszłość, czy też choćby stosunku do innych narodów, nacji i wyznań. To są pytania, a po ich udzieleniu powstały odpowiedzi, które dają reprezentatywny i wyrażony w liczbach, obraz współczesnych licealistów. 

 

Książka ta stanowi z pewnością niezwykle cenne źródło wiedzy dla wszystkich pedagogów, socjologów i psychologów, którzy dzięki zawartym tu wnioskom mogą nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat nastoletnich Polaków, ale też i zyskać cenne wsparcie w pracy z nimi - czy to na polu wychowawczym, czy też wręcz oferowania im fachowej pomocy - np. psychologicznej. Nie da się ukryć, że publikacja ta stanowi również doskonałą pomoc dla rodziców nastolatków, którzy w ten sposób mogą poznać ich problemy, zmartwienia, obawy, marzenia..., co wydaje się zawsze szczególnie istotne. 

 

Z pewnością publikację tę cechuje duża merytoryczność, fachowość i skrupulatność przeprowadzonych badan i ich analizy, co w przypadku naukowego dzieła ma wielkie znaczenie. Do tego warto wspomnieć o dużej ilości ikonograficznych elementów w postaci licznych tabel, wykresów i itd., co z kolei lepiej obrazuje owe badania w liczbach i statystykach, a i też ułatwia samą lekturę. Warto docenić również całościowe, okazałe wydanie tej pozycji.

 

"Krakowscy licealiści w drodze do dorosłości" to ciekawa, dobrze wykonana i przede wszystkim podejmująca interesujący temat, pozycja. Autor zadbał tu o solidność, dużą różnorodność i fachowość swoich badań, które w mej ocenie ukazują współczesny obraz polskich licealistów. Jeśli zatem interesuje was tytułowe zagadnienie, to polecam wam sięgnięcie po niniejszą pracę Piotra Długosza.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial