Okładka wydania

Słowo Boże Czytane U Źródeł

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Słowo Boże Czytane U Źródeł | Autor: Paweł Trzopek OP

Wybierz opinię:

MarJadka

Co oznacza owa tajemnicza litera B przy tytule? Litera A, B lub C określa rok liturgiczny, rozpoczynający się w I Niedzielę Adwentu. Rok A jest wtedy, gdy reszta z dzielenia numeru roku przez 3 wynosi 1, rok B, gdy wynosi 2, a rok C, gdy wynosi 0. Obecnie mamy właśnie rok liturgiczny B (2020 – 2021). Drugie czytania ułożone są w cykl trzyletni: w roku A wzięte są z Pierwszego Listu św. Piotra, w roku B z pierwszego Listu św. Pawła Apostoła, w roku C z Apokalipsy. Czytania w ramach poszczególnych cykli: A, B i C, zdeterminowane są przez Ewangelię, z której wybrane fragmenty przeważają w niedziele danego roku liturgicznego. W roku A przeważają fragmenty z Ewangelii Mateusza, w roku B – z Ewangelii Marka, zaś w roku C – z Ewangelii Łukasza.

 

Autorem komentarzy opublikowanych w tej książce jest polski dominikanin, ojciec Paweł Trzopek. W latach 2004 – 2020 był dyrektorem biblioteki École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie. Jest wykładowcą Nowego Testamentu w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. Ale przede wszystkim jest biblistą i przewodnikiem po Ziemi Świętej, w której mieszka i po której chodzi na co dzień śladami Jezusa i jego uczniów. Jak sam pisze we wstępie „komentarze zawierają informacje o świecie, w jakim powstawała Biblia. Pokazują, jak Bóg bardzo konkretnie interweniował w historii świata, Izraela, kościoła czy poszczególnych osób. Uważny czytelnik znajdzie w nich też echo mojego osobistego doświadczenia – od kilkunastu lat mieszkam i pracuję w samym centrum Jerozolimy - w dominikańskim klasztorze św. Szczepana i we francuskiej Szkole Biblijnej i Archeologicznej. Tu właśnie uczę się słuchania Słowa u źródeł: na Golgocie i w pustym Grobie, w Grocie Narodzenia, w Betlejem, w Grocie Zwiastowania w Nazarecie, na brzegu Jeziora Genezaret …”. Komentarze pierwotnie publikowane były w „Przewodniku Katolickim”, teraz zostały wydane jako pozycja książkowa.

 

Układ książki jest bardzo przejrzysty i czytelny. Na końcu znajduje się spis treści, co pozwala w łatwy sposób odszukać konkretną niedzielę czy święto. Strony oznaczone są na kolor czerwony. Niebagatelną zaletą książki jest jej waga. Książka mimo, że ma format większy niż A5 i liczy stron 400 – a więc jest sporej objętości – jest stosunkowo lekka. Dodatkowym ułatwieniem jest umocowana na stałe wstążeczka będąca zakładką, umożliwiająca zaznaczenie interesującego miejsca.

 

Tekst czytań – w kolorze czerwonym - znajduje się zawsze po lewej stronie, po prawej stronie (chyba, że komentarz jest długi, wtedy zaczyna się zaraz pod tekstem czytania bądź Ewangelii) znajduje się komentarz. Autor nie sili się na to, by komentarze były równej długości albo zapełniały za każdym razem całą stronę. Chodzi o treść a nie o ilość znaków.
Istotnym elementem komentarzy jest to, że autor wyjaśnia świat, w którym Słowo Boże zostało nam dane – opisuje miejsca i kontekst wydarzeń czy ówczesny sposób myślenia. W tekście komentarza na czerwono zaznaczone są niektóre wyrazy lub wyrażenia. Jak np. „Księga Hioba” – i tu autor omawia pokrótce ten tekst. Czy „niewola babilońska” przy psalmie responsoryjnym nr 137 – autor przedstawia tu pewne kwestie związane z tym okresem w dziejach Judejczyków.
Także w samych tekstach czytań i Ewangelii niektóre słowa i zdania zostały wytłuszczone.

 

Książka bardzo wartościowa, warto ją mieć. Zdecydowanie polecam, choć oczywiście nie jest książką dla każdego.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial