Okładka wydania

Uchodźcy Czeczeńscy W Polsce W Latach 1994-2000

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Kamil Pietrasik
 • Gatunek: Naukowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 312
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788380851825
 • Wydawca: Difin
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Uchodźcy Czeczeńscy W Polsce W Latach 1994-2000 | Autor: Kamil Pietrasik

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"Uchodźcy czeczeńscy w Polsce w latach 1994-2000" - to tytuł pierwszej w naszym kraju publikacji poświęconej zagadnieniu losów czeczeńskich uchodźców i skali tego zjawiska, jakie miało miejsce w ostatnich latach ubiegłego wieku. Książka ta ukazuje przebieg tego procesu i jego udokumentowanie na gruncie rządowych, urzędowych i medialnych źródeł, które zostały tu szczegółowo omówione przez autora tej rozprawy - dr. Kamila Pietrasika. Tytuł ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Difin.

 

Książka ta ma celu przedstawienie zjawiska emigracji Czeczenów w wybranym na potrzeby tej pracy okresie czasu. Autor skupia się na latach 1994-2000 ze zrozumiałych względów, gdyż to wówczas przypadł czas dwóch tzw. "wojen czeczeńskich", które w rezultacie doprowadziły do zwiększonej emigracji czeczeńskiej ludności. I to właśnie niniejsza pozycja ukazuje nam to, jak wielkim był ten proces, jak on przebiegał, czy też jak wiele osób uciekło przed wojną, a ile z innych powodów oraz jak ten fakt wpłynął na kształtowanie się politycznych relacji polsko-rosyjskich. Oczywiście, to tylko kilka z wielu zagadnień, jakie zostały omówione w tej pracy.

 

Książka została podzielona na cztery główne części, które składają się na kompletny obraz tytułowego zagadnienia. I tak oto pierwsza z nich przedstawia nam zarys dziejów Czeczeni - od powstania, po czasy współczesne, w tym okres ostatnich wojen. Drugi rozdział podejmuje się omówienia zjawiska uchodźstwa w historii naszego kraju, gdzie to jest m.in. mowa o prawnych aspektach tego procesu, ale też i skali zjawiska w kontekście najnowszych dziejów Polski. Z kolei trzecia część skupia się już bezpośrednio na zagadnieniu czeczeńskich uchodźców ze szczegółowym uwzględnieniem i omówieniem trzech głównych fal napływu uchodźców, jakie miały miejsce na przestrzeni lat 1994-2000. I wreszcie ostatnia część monografii omawia polskie działania względem uchodźców, oferowaną im pomoc oraz stosunek naszych władz do tej kwestii.

 

To bardzo merytoryczna, fachowa i naukowa publikacja, która bazuje przede wszystkim ma oficjalnych danych, dokumentach i statystykach. Autor przedstawia nam same fakty, liczby i podsumowania, a następnie analizuje tu ich postać i znaczenie dla ogólnego kontekstu odbioru tej książki. Co więcej, każdy rozdział poprzedzony jest fachowym wprowadzeniem w temat i kontekst dalszej narracji, co pozawala nam łatwiej się w niej odnaleźć i zrozumieć zawarte tu dane. I z pewnością można powiedzieć o tej pracy, że jest wyczerpującą temat.

 

Nie sposób nie docenić także bogactwa materiałów graficznych i ikonograficznych, jakie dopełniają sobą treści tej relacji. Mam tu na myśli liczne wykresy, tabele i inne podobne dodatki, które czynią tę książkę nie tylko ciekawszą, ale przede wszystkim bardziej kompletną. Do tego warto wspomnieć o bardzo klimatycznej okładce tej pozycji, która wyraża bardzo wiele emocji - nie zawsze tych najłatwiejszych i najpiękniejszych.

 

"Uchodźcy czeczeńscy w Polsce w latach 1994-2000" to udane, niezwykle fachowe i wypełniające dotychczasową lukę, naukowe spojrzenie na kwestię uchodźstwa Czeczenów w Polsce. To książka dla naukowców, studentów, polityków, pracowników organizacji społecznych, jak i wszystkich tych czytelników, którzy interesują się tytułową tematyką. Wszyscy oni znajdą tu moc cennej wiedzy, która uporządkowana i zawarta w tak przystępnej formie w jednym miejscu, stanowi wielkie ułatwienie w poszukiwaniu informacji na ten temat. Ze swej strony oceniam ten tytuł bardzo wysoko, jak i oczywiście zachęcam was do sięgnięcia po niniejszą publikację dr. Kamila Pietrasika.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial