Okładka wydania

Strajk Dokerów W Nowym Porcie 1946

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Dominik Czerwiński
 • Gatunek: Literatura Piękna
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 178
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381592857
 • Wydawca: Poligraf
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Brzezia Łąka
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Strajk Dokerów W Nowym Porcie 1946 | Autor: Dominik Czerwiński

Wybierz opinię:

Pani M

"W dniu 10 sierpnia 1946 roku doszło do jednego z największych w powojennej Polsce starć między władzą a obywatelami. Robotnicy portowi w związku z pogarszającą się sytuacją materialną wyszli na ulicę, domagając się zmian. Zgromadzeni pod Urzędem Zatrudnienia przedstawili swoje postulaty. Jednak nie doszło do porozumienia, na przeszkodzie do rozwiązania sprawy stanęli funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, którzy przybyli na miejsce strajku. Początkowo, chociaż od razu zostali rozpoznani, nikt ich nie ruszał. Dopiero w chwili, gdy zaczęli zachowywać się prowokacyjnie, mówiąc kogo i w jakiej kolejności będą aresztować, zapadła decyzja o przegnaniu ich z placu. Zrobiono to grzecznie, jednak jeden z funkcjonariuszy nie wytrzymał napięcia, wyciągnął broń i oddał strzał, raniąc robotnika.
Wydarzenie to rozwścieczyło tłum, który dał upust emocjom, ciężko raniąc dwóch ubeków, a jednego zabijając.
Zajścia w Nowym Porcie miały daleko idące konsekwencje dla całej dzielnicy".

 

Na początku muszę przyznać, że zanim sięgnęłam po tę książkę, nie miałam pojęcia o tym, co wydarzyło się w Nowym Porcie w sierpniu 1946 roku, dopiero za jej sprawą usłyszałam o tym po raz pierwszy, więc była to dla mnie niezwykła lekcja historii.

 

Dominik Czerwiński potrafi opowiadać o tych wydarzeniach w ciekawy, angażujący czytelnika sposób. Jak czytamy na okładce: "Niniejsza praca odsłania kulisy tamtych wydarzeń, wydobywa z mroków zapomnienia fakty, które dla ówczesnej władzy były niewygodne i które miały być zapomniane. Krok po kroku odtwarza przebieg i następstwa strajku. Przedstawia prawdziwą wersję wydarzeń, odmienną od tej zaprezentowanej oficjalnie przez władze i utrzymującej się od 1946 aż do 1990 roku, kiedy zaczęto odkłamywać fakty o strajku. Do tego czasu jednak powstało też wiele mitów, które należało obalić, by wydobyć prawdę".

 

Pojawia się tu sporo nazwisk i dat. Wszystko jednak zostało podane w taki sposób, że nie czułam się przytłoczona ogromem informacji. Chociaż muszę powiedzieć, że lepiej robić sobie w trakcie lektury przerwy, żeby móc na spokojnie przeanalizować słowa autora. Chociaż książka nie jest zbyt obszerna, lepiej nie czytać jej na raz. Ja w każdym razie dawkowałam sobie lekturę. Nie tylko ze względu na wiedzę, którą przekazywał mi autor, ale też ze względu na to, w jaki sposób to robił. To nie była sucha relacja, to nie jest fragment podręcznika do historii. To opowieść o ludzkim cierpieniu, które przez lata było ukrywane.

 

Parę razy w trakcie lektury miałam w oczach łzy. Gdy czytałam, jak wyglądali poszkodowani ludzie, czułam, jak pęka mi serce. Coś takiego nigdy nie powinno mieć miejsca. Nigdy nie zrozumiem tego, jak człowiek człowiekowi może zrobić taką krzywdę.

 

Myślę, że jest to jedna z tych książek, które powinni znać wszyscy. Wciąż uczymy się fałszywej wersji historii naszego kraju, nie uczymy się na błędach i wciąż cierpią ludzie. To nie jest obszerne tomiszcze, przeczytanie tej książki zajmuje w porywach szaleństwa dwa popołudnia. Niecałe na dodatek. A uważam, że warto znać tę historię. Widać, że autor wykonał kawał dobrej roboty, dotarł do zeznań świadków. Nie chciał zrobić z tego taniej sensacji, a po prostu oddać prawdę. Jestem pod dużym wrażeniem, jeśli chodzi o tę publikację. Nie miałam w stosunku do niej żadnych oczekiwań, a naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła. Polecam nie tylko historykom, a wszystkim czytelnikom, którzy chcą poznać prawdziwą wersję historii naszego kraju.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial