Okładka wydania

Banalna Gramatyka Języka Niemieckiego

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Sylwia Motyl
 • Gatunek: Podręczniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 168
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788328365889
 • Wydawca: Helion
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Banalna Gramatyka Języka Niemieckiego | Autor: Sylwia Motyl

Wybierz opinię:

Tulliana

Czy lubisz uczyć się języków obcych? Dla mnie jako dla filologa odpowiedź na to pytanie od dawna jest oczywista, ale wiem, że wielu uczniów i studentów nie zawsze chętnie bierze udział w lekcjach angielskiego, czy niemieckiego, często narzekając na trudności związane przede wszystkim z nauką gramatyki. Na szczęście w ostatnim czasie na polskim rynku pojawia się coraz więcej książek, napisanych zresztą przez doświadczonych metodyków i lektorów języków obcych, którzy pokazują, że nawet nauka gramatyki może okazać całkiem przyjemna, co więcej regularne wykonywanie specjalnie przygotowanych ćwiczeń, ułatwia nam zapamiętanie słownictwa, idiomów, pozwala sprawnie posługiwać się obcą mową i stać się bardziej otwartym na relacje z cudzoziemcami. Niedawno w moje ręce trafiła dosyć ciekawa publikacja nieznanego mi wcześniej wydawnictwa Septem – jest to repetytorium z ćwiczeniami pani Sylwii Motyl pt. ,,Banalna gramatyka języka niemieckiego”. Autorka tej książki jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, tłumaczką oraz nauczycielką języka niemieckiego. W kręgu zainteresowań tej germanistki znajduje się również gramatyka języka niemieckiego i polskiego, jak również języki specjalistyczne, leksykografia, frazeologia i szeroko pojęte stosunki polsko-niemieckie.

 

Recenzowana tutaj książka to w założeniu autorki pewne nowum na rynku książek do nauki języka niemieckiego. Sylwia Motyl poprzez napisanie owej książki próbowała obalić pewien mit, zgodnie z którym niemiecki jest kojarzony przede wszystkim z zawiłościami jego gramatyki. Przejrzałam całość książki bardzo wnikliwie, obecnie jestem gdzieś w połowie uczenia się z niej, a właściwie powtarzania znanych mi wcześniej struktur gramatycznych i składniowych, a moje wrażenia… Cóż, książka jest napisana fachowo i dość przejrzyście, ale bez jakiegoś efektu ,,WOW!” jak dla mnie. Może dlatego, że od dawna uczę się języka niemieckiego i znam sporo podobnych książek? Może też z tego powodu, że ja zawsze bardzo lubiłam uczyć się ,,Deutscha” i chętnie rozwiązywałam mniej lub bardziej skomplikowane ćwiczenia gramatyczne? Książka ,,Banalna gramatyka języka niemieckiego” składa się z wprowadzenia, szesnastu rozdziałów, testu końcowego, form podstawowych czasowników nieregularnych.

 

W dalszej części książki znajdziecie również rekcje czasownika, przymiotnika, rzeczownika oraz rozwiązania do ćwiczeń zawartych po każdym rozdziale składającym się z części teoretycznej i praktycznej. Książkę ,,Banalna gramatyka języka niemieckiego” oceniam wysoko pod względem merytorycznym, ale nie zachwyca mnie ona od strony edytorskiej oraz rozwiązań graficznych. Fatalnie czytało mi się wprowadzenie ze strony 5 niniejszej publikacji – maleńka czcionka, tekst niewyjustowany, dziwne przenoszenie wyrazów z jednego do drugiego akapitu. Gramatyka niemiecka opisana jest na kolejnych stronach tej publikacji może fachowo, ale znów – maleńka czcionka, dużo tabelek (wbrew słowom autorki to wcale nie jest takie nowoczesne i super przyjazne dla uczniów rozwiązanie!), wszystko w biało-szaro-czarnych barwach, żadnych ilustracji, żadnych zdjęć. Wiem, że repetytorium z ćwiczeniami to nie to samo, co podręcznik do nauki języka obcego. Ale zarówno jako ucząca się, jak i lektor języków obcych widziałam wielokrotnie i miałam okazję korzystać ze znacznie ciekawiej opracowanych zasad gramatycznych oraz zbioru ćwiczeń. Książka Sylwii Motyl ma w sobie olbrzymi potencjał, same ćwiczenia przyjemnie się rozwiązuje metodą od najprostszych do tych coraz trudniejszych. Moim zdaniem najciekawszą i najbardziej oryginalną częścią tego repetytorium są dowcipy zapisane w języku niemieckim i opatrzone nagłówkiem ,,Etwas zum Lachen”. Nie jestem germanistką, ale polemizowałabym, czy forma recenzowanej tutaj książki jest faktycznie taka wyjątkowa, atrakcyjna dla uczniów i bezproblemowa. Jeśli ktoś tak, jak ja od wielu lat lubi język niemiecki, z pewnością doceni walory tej książki. Zastanawiam się jednak, jak odbiorą ją osoby, które uważają ,,ten niemiecki za str(h)asznie tr(h)udny” i z wielkim oporem zabierają się do nauki jego gramatyki…

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial