Okładka wydania

Wiek Kapitalizmu Inwigilacji

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Shoshana Zuboff
 • Tytuł Oryginału: The Age of Surveillance Capitalism
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 864
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 160x230 mm
 • ISBN: 9788382020410
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wiek Kapitalizmu Inwigilacji | Autor: Shoshana Zuboff

Wybierz opinię:

Sylfana

Książka autorstwa Shoshany Zuboff o tytule Wiek kapitalizmu inwigilacji. Walka o przyszłość ludzkości na nowej granicy władzy to szczegółowa i bardzo wiarygodna analiza gospodarczo – społeczna obecnego porządku świata, który, jak twierdzi autorka, w rezultacie będzie miał bardzo znamienne i negatywne skutki dla wszystkich, którzy zmuszeni zostali do uczestnictwa w zamkniętym kole wspomnianego ustroju. Autorka nie bawi się w jedynie w rzucanie wymyślnymi przez siebie teoriami i koncepcjami, tylko gruntownie przedstawia argumenty oraz udowadnia swoje racje. Bezwzględnie pozycja, o której mówimy, jest zbiorem wartościowych informacji, które uświadamiają czytelnikom, że żyjemy w świecie ułudy, w którym tylko nieliczna grupa ludzi bogaci się wykorzystując wartościowe zasoby ludzkie, które właściwie sami oddajemy – za darmo, myśląc, że jednak nam się to w jakiś sposób opłaca. Internet i inne media stanowią w tym przypadku narzędzia pośredniczące tytułowej inwigilacji, od której ciężko uciec w XXI wieku, gdzie praktycznie wszystko podporządkowane jest rzeczywistości wirtualnej.

 

Autorka tej wyjątkowej interpretacji współczesnych mechanizmów społecznych i gospodarczych posługuje się słownictwem oraz zjawiskami, które bezpośrednio przynależą do świata nauki. Jeśli myślimy, że będzie to luźna pogadanka o tym, że ludzkość zmierza w złą stronę, to możemy się mocno zaskoczyć – czy negatywnie, czy pozytywnie, to już zależy od naszego podejścia do sprawy i osobistych oczekiwań. Wiek kapitalizmu inwigilacji to książka napisana dyskursem naukowym, co oznacza, że typowy laik w sprawach właśnie gospodarczych i marketingowych może mieć problem z całkowitym zrozumieniem tekstu. Jedynym ułatwieniem jest tutaj pewien zabieg stylistyczno – merytoryczny, który wprowadza autorka: podaje ona przykłady opisywanych mechanizmów, co ułatwia interpretację, przynajmniej w połowie. To co również może pomóc w zrozumieniu tekstu, to posługiwanie się konkretnymi wydarzeniami i sytuacjami, mającymi miejsce w świecie biznesu. Co ciekawe, twórczyni nie boi się mówić wprost o konkretnych firmach, czy nawet osobach – często przygląda się ich decyzjom, zachowaniom i wypowiedziom, które wskazują na słuszność jej racji.

 

Jestem pewna, że pozycja ta otworzy oczy wielu niedowiarkom, którym wydaje się, że są w stanie zachować dla siebie swoją prywatność i sprawy mocno osobiste. Niestety, Zuboff nie zostawia raczej żadnej nadziei dla przyszłych pokoleń, które będą żyły pod dyktando bogatszych, bardziej wpływowych podmiotów. Inwigilacja stanie się niedługo dla wszystkich codziennością – będziemy obserwowani, nasze potrzeby będą analizowane wyłącznie pod kątem możliwości biznesowych, a my sami będziemy sprowadzeni do roli przedmiotu, który ma zarabiać i wydawać pieniądze. W tym obszarze nie ma miejsca na pozytywne emocje, na spokój, na możliwość tymczasowej izolacji od świata zewnętrznego. Nasz dom, który miał być naszą ostoją, sferą prywatności, miejscem dla rodziny i nas samych, stanie się pułapką, do której będą mogli zajrzeć wszyscy.

 

Analiza Shoshany Zuboff to wiarygodna, bardzo dobrze przygotowana merytorycznie książka, której zadaniem jest ostrzeżenie ludzkości przed nową epoką – destrukcji, zniszczenia, wyjałowienia, kontrolowania i właśnie ostatecznej, wszechobecnej inwigilacji. Uważam, że mimo swojego naukowego charakteru, każdy powinien się z tą pozycją zapoznać. Jeśli całościowy tekst okaże się za trudny w odbiorze, to zachęcam do zapoznania się z ostatnim rozdziałem o tytule Wnioski. Jak sama nazwa wskazuje, w tej części publikacji autorka zbiera wszystkie swoje najważniejsze myśli i spostrzeżenia, dzięki czemu dostajemy w pigułce cały tekst. Jeśli jednak ktoś czuje się na siłach przeczytać całe to opasłe tomiszcze to myślę, że również będzie usatysfakcjonowany. Zaznaczam jednak, że najlepiej czytać tę książkę etapami, gdyż szereg nagromadzonych informacji może czytelnika przygnieść, co nie pozwoli na efektywną lekturę i zrozumienie przekazu.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial