Okładka wydania

Niewygodny Prorok Biografia Ks Jana Ziei

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Jacek Moskwa
 • Gatunek: Biografie i Autobiografie
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 496
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 165x235 mm
 • ISBN: 9788324060559
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Niewygodny Prorok Biografia Ks Jana Ziei | Autor: Jacek Moskwa

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Ksiądz Jan Zieja to bez wątpienia jedna z najbardziej niezwykłych, wspaniałych i pięknych postaci na kartach historii Kościoła w Polsce. To człowiek, który pocieszał swoją nauką i ciepłym słowem, zjednywał ludzi niezwykłą charyzmą, ale też i angażował się bez reszty w walkę o los słabszych, ciemiężonych i krzywdzonych - m.in. przez komunistyczne władze państwa. I to właśnie osobie tego niezwykłego człowieka została poświęcona biograficzna książka pt. "Niewygodny prorok. Ks. Jan Zieja. Biografia", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

 

Jacek Moskwa - ceniony dziennikarz, publicysta i zarazem autor tej pozycji, postawił sobie za cel stworzenie kompletnej i jak najbardziej wiarygodnej relacji o życiu Jana Ziei. W tym celu też oparł pracą nad książką na wszelkich możliwych źródłach - od dokumentów począwszy, poprzez rozmowy z ludźmi, którzy znali bohatera, jak i wreszcie rzeczy najważniejszej - samej relacji Jana Zieji, z którym to spotkał się autor kilka lat przed jego śmiercią. To wszystko złożyło się na kompletną, szczegółową oraz niezwykle interesującą opowieść o człowieku, który Bogu i innym ludziom poświęcił swoje całe życie...

 

Pozycja ta prowadzi nas swoim chronologicznym podziałem rozdziałów przez całe życie księdza Jana Zieji - od dzieciństwa i młodości począwszy, poprzez jego początek kapłańskiego powołania, udział w wojnie bolszewickiej z 1920 roku w roli kapelana oraz II wojnie światowej, gdzie to wsławił się m.in. ratowaniem Żydów, spowiedzią Witolda Pileckiego oraz rzeczą niezwykłą - spowiedzią i udzieleniem rozgrzeszenia niemieckim żołnierzom. Kolejne rozdziału prowadzą nas przez smutną, szarą i niebezpieczną, socjalistyczną rzeczywistość, działalność duszpasterską ojca Zieji, jego konflikty z władzami, jak i wreszcie czynne wspieranie opozycji w walce z partią. Ostatnie rozdziały odnoszą się do wspierania Solidarności, postępującej choroby i ostatnich lat życia księdza.

 

Pierwszym, co przychodzi na myśl po lekturze tej książki, to ogrom pracy autora, który zadbał tu o każdy drobiazg, szczegół i element tej relacji. To właśnie dzięki niej mamy możliwość poznania barwnego i w mej ocenie absolutnie kompletnego życiorysu bohatera tej książki, w którym to miłość do Boga i walka o potrzebujących, znaczyły całą jego życiową drogę. Oczywiście, spojrzenie na życie ojca Zieji, to również spojrzenie na burzliwą historię naszego kraju, w której tak bardzo aktywnie uczestniczył bohater tej relacji. Ważnym wydaje się również to, że opowieść ta odsłania przed nami nie jedną, a kilka twarzy Jana Ziei - księdza, żołnierza, aktywisty i dobrego człowieka, który cenił życie nade wszystko.

 

Na duże słowa uznania zasługuje również sam sposób toczenia tej relacji przez autora, która z jednej strony przypomina sobą dzieło historyczno-naukowe, z drugiej jednak bardzo intrygującą i przystępną opowieść, gdzie nie zabrakło barwnych i emocjonujących relacji tych, którzy znali Jana Zieję i przeżyli u jego boku wiele niezwykłych zdarzeń - choćby na froncie. I to też wydaje się być bardzo dobrym konceptem autora, który w ten sposób nie traci nic z realizmu i fachowości swojej książki, a przy tym czyni ją propozycją dla każdego czytelnika - nie tylko zawodowych pasjonatów historii naszego kraju i polskiego Kościoła.

 

Nie sposób nie docenić również wydania tej pozycji, które imponuje nam swoją twardą oprawą, jakością papieru i druku, przejrzystym układem treści oraz bogactwem fotografii. I to właśnie zdjęcia Jana Zieji, jego spotkań z ludźmi oraz tych, którzy dzielą się opowieścią o nim, wypełniają strony tej książki. Dzięki temu słowa nabierają również obrazu, co zawsze czyni daną książkę - a w szczególności biografię, pozycją lepszą, ciekawszą i pełniejszą.

 

"Niewygodny prorok. Ks. Jan Zieja. Biografia", to znakomita, niezwykle fachowa i wyczerpująca temat, biografia wyjątkowego człowieka. Za jej sprawą mamy możliwość poznania bogatego życiorysu Jana Zieji, zrozumienia jego poglądów i zasad oraz odkrycia tego, co kierowało nim przez te wszystkie lata, gdy zawsze stawiał na pierwszym miejscu człowieka i jego los. Polecam - tę książkę naprawdę warto poznać.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial