Okładka wydania

Drogi Do Niepodległości Reminiscencje Popowstaniowe

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Praca Zbiorowa
 • Gatunek: Popularnonaukowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 234
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • ISBN: 9788366018143
 • Wydawca: Neriton
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Drogi Do Niepodległości Reminiscencje Popowstaniowe | Autor: Praca Zbiorowa

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Nakładem Wydawnictwa Neriton ukazała się interesująca pozycja historyczna pt. "Drogi do niepodległości Reminiscencje popowstaniowe", która skupia się na szeroko rozumianym zagadnieniu Powstania Styczniowego w dziejach Polski. To książka, na którą składa się zbiór dziesięciu artykułów i studiów wybitnych polskich historyków, którzy podejmują się w nich analizy rozmaitych aspektów tego niezwykle ważnego, ale też i dramatycznego wydarzenia w dziejach naszego kraju.

 

Jak słowo się rzekło, na pozycję tę składają się prace tak znakomitych historyków, jak Andrzej Nowak, Marek Kornat, Alicja Kulecka, Jolanta Sikorska-Kulesza, Włodzimierz Suleja, Ana Sieradzka, Janusz Odziemkowski, Zbigniew Romek i Tadeusz P. Rutkowski. To właśnie oni odnoszą się w swoich rozprawach m.in. do kwestii umiejscowienia Powstania Styczniowego w europejskiej dyplomacji XIX stulecia, genezy i okoliczności wybuchu powstania, przebieg powstania na Rusi i Litwie, stosunek chłopów do walki o niepodległość, znaczenie i symbolika powstania, czy też obecność tego tematu w podręczników do historii okresu PRL-u... To oczywiście tylko część z tematów, jakie zostały omówiona na stronach tej książki.

 

Tym, co wydaje się być najbardziej interesujące w tej pozycji jest to, że mamy tu szansę spojrzenia na kwestię Powstania Styczniowego z wielu różnych perspektyw, gdyż de facto każdy z autorów tej książki specjalizuje się w innym dziale nauki historii. Dzięki temu nie zabrakło tu kwestii stricte politycznych, militarnych, ale też i społecznych, co wspólnie daje nam kompletny obraz Powstania Styczniowego i jego znaczenia dla przyszłych losów Polski. To też sprawia, że każdy miłośnik historii - zawodowy i czysto hobbistyczny, znajdzie tu dla siebie coś go szczególnie interesującego. 

 

Zgodnie z powyższymi słowami, moją osobę zaintrygowały tu w szczególności kwestie społecznie Powstania Styczniowego. Mam tu na myśli interesujący artykuł "Chłopi a powstanie styczniowe", który ukazuje stosunek chłopstwa do organizatorów powstania, nie najłatwiejsze wspólne relacje i liczne problemy, jakie powstawały na tej drodze, co zresztą w dużej mierze przyczyniło się do klęski. 

 

Równie ciekawym wydaje się studium pt. "Ubiory i biżuteria okresu żałoby narodowej doby powstania styczniowego", gdzie to omówiono w ciekawy i plastyczny sposób modę tamtej epoki, symbolikę Powstania na jej polu oraz zmianę w tym zakresie, jaka nastąpiła w późniejszym okresie.

 

I wreszcie muszę wspomnieć o artykule Zbigniewa Romka pt. "Powstanie Styczniowe w podręcznikach PRL-u. Historia na usługach ideologii i polityki". Tu jest mowa oczywiście o zakłamywaniu historii, ukazywaniu powstania jako elementu triumfu socjalizmu oraz umniejszaniu animozji pomiędzy Polakami i Rosjanami, w tamtej epoce. 

 

"Drogi do niepodległości Reminiscencje popowstaniowe" to jedna z najciekawszych pozycji poświęconych tematowi Styczniowego Powstania, jaką tylko miałam okazję poznać. Przemawia za tym znamienite grono historyków, którzy zamieścili w niej swoje refleksje i wnioski nad temat tego wydarzenia, jak i też podeszli do niego na wielu rozmaitych polach, co zawsze warto docenić w historycznej pracy. To również bardzo ciekawy i przystępny proces przekazania tej treści, który zachowuje swój naukowy i akademicki charakter, ale jednocześnie też i przemawia do zwykłych czytelników, którzy pasjonują i ciekawą się historią naszego kraju.

 

Jeśli tylko poszukujemy informacji i wiedzy na temat powstania ze stycznia 1863 roku, to niniejsza pozycja będzie dla nas idealnym wyborem. To merytoryka, fachowość i jakość w jednym, poparta bardzo przystępną, interesującą i porywającą relacją. Z tego też względu oceniam ten tytuł niezwykle wysoko, jak i też zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę. Zachęcam tym bardziej, iż nie tak dawno obchodziliśmy 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial