Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Żydowscy Adwokaci W Przedwojennym Krakowie

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Bartosz Heksel
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 240
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170x230 mm
 • ISBN: 9788363464370
 • Wydawca: EMG
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Żydowscy Adwokaci W Przedwojennym Krakowie | Autor: Bartosz Heksel

Wybierz opinię:

Sylfana

Wydawnictwo EMG wydało w ubiegłym roku pozycję stricte historyczno – społeczną, której autorem jest Bartosz Heksel, który jako absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego jest bardzo mocno związany z Krakowem i jego przeszłością. Jak sugeruje jego praca pisarska i historyczna, interesuje się on przede wszystkim określonymi warstwami społecznymi, o których obecnie już zapomniano. Oczywiście, tematyka żydowska jest aktualnie bardzo żywa i wykorzystywana do kreacji różnych dzieł sztuki, jednak mało jest źródeł i tekstów traktujących o pewnej grupie zawodowej, jaką byli żydowscy adwokaci, prężnie działający ówcześnie właśnie na rynku krakowskim. Heksel do pracy nad swoim reportażem przygotowuje się kompleksowo – w sumie nie ogranicza się jedynie do przedwojnia, ale interesują go także czasy wojenne i powojenne, choć rzeczywiście tytułowa epoka jest dla niego głównym punktem zaczepienia. Co jeszcze świadczy o ogromnym zaangażowaniu autora w tekst? Zdecydowanie jest to ilość nagromadzonych materiałów – nie tylko dokumentów i rozmaitych pism, ale także zdjęć, które idealnie komponują się z warstwą tekstową.

 

Na wnętrzu okładki umieszczona zostaje pełna lista żydowskich prawników, którzy czynnie sprawowali swoje funkcje. Jak się okazuje, było ich bardzo wielu, czego pewnie nie wiedzą nawet rodowici Krakowianie. Twórca tej historycznej książki pokrótce przedstawia nam sylwetki wielu postaci, ale skupia się przede wszystkim na opisie charakteru ich działalności – pokazuje, jak funkcje adwokackie ewoluowały, przekształcały się, zmieniały swoje oblicza i możliwe obszary funkcjonowania. Heksela oczywiście interesują ludzie, jednak bardziej fascynuje go sam zawód i jego wszelakie oblicza. W tym kontekście wartość tejże książki jest nieoceniona – stanowi ona swoiste uzupełnienie analiz historycznych, w których zapomniano o tej grupie społecznej, a także o wielu innych, które czekają na zainteresowanie ze strony różnych twórców. Heksel zdecydowanie przeciera im szlaki, jako pierwszy robi krok i wyciąga rękę w stronę nieodkrytej jeszcze historii, nie tylko żydowskiej, ale także polskiej. Za to zdecydowanie trzeba go docenić i zaakcentować potrzebę dalszych interpretacji zagadnienia, poszerzając je o nowe motywy i aspekty.

 

Warto zauważyć, że choć publikacja ta ma charakter historyczny to jest utrzymana w nurcie popularno – naukowym. Może przyczynić się to do tego, że grono czytelników znacząco się poszerzy, a dzięki temu kawał polskiej historii zostanie odświeżony w świadomości wielu naszych rodaków i nie tylko. Nie ma tutaj nagromadzenia dat i wydarzeń, wszystko opisywane jest lekko, w formie anegdot i ciekawych, wciągających historii ludzkich. To ważne, gdyż autor w ten sposób zwraca się do młodych ludzi – daje im całkowicie ukończony tekst kultury, który w łatwy sposób może przybliżyć historię. Moje obawy, co do naukowego, ciężkiego dyskursu zostały wręcz całkowicie uciszone.

 

Na uwagę i zainteresowanie zasługują przede wszystkim ciekawe zdjęcia oraz ilustracje, na których możemy przyglądać się nie tylko postaciom, ale całej przedwojennej rzeczywistości – widzimy charakterystyczne ubrania, nakrycia głowy, okulary, a także specyficzną scenerię. Za pomocą tych grafik zauważamy, jak przed wojną i w jej trakcie wyglądał Kraków, jedna z kolebek polskiej kultury i sztuki. Warto również w tekście przyjrzeć się przedstawionym sylwetkom i biogramom kobiet, które w ówczesnym czasie również czynnie pracowały w zawodzie prawniczym.

 

Jeśli interesują was losy Żydów i tematy, które nie zostały jeszcze powszechnie zrealizowane i przedstawione przy użyciu tekstów kultury, to ta książka będzie dla was ciekawa i fascynująca. Za zaangażowanie, perfekcyjną realizację zagadnienia i dobrze skomponowaną warstwę graficzną Bartoszowi Hekselowi należą się gromkie brawa i podziw.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial