Okładka wydania

Zapowiada Się Piękny Dzień

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zapowiada Się Piękny Dzień | Autor: Seweryna Szmaglewska

Wybierz opinię:

Bookholiczka

„Noc niczym się nie różni od innych styczniowych nocy – jest ślepa i milcząca, mróz dosięga serc, odbiera im ciepło, przesącza zwątpienie i strach. Anna nie wie, że to już – czy raczej nareszcie – ostatnia noc w obozie; nie wie, że Warszawa jest od wczoraj wolna, że front zbliżył się pod Kraków, że pozycje niemieckie pośpiesznie przesuwają się pod naporem zespolonych sił ofensywy. Tej nocy nadeszły z Berlina rozkazy do natychmiastowego wykonania: zlikwidować do końca konzentrationslager Auschwitz; spalić kartoteki, dokumenty, rejestry żywych i zmarłych; wyprowadzić ostatnie grupy więźniów pieszym transportem na zachód, w kierunku Gross-Rosen i Buchenwaldu; podpalić baraki; zaorać ziemię; zasiać trawę.”

 

Kontynuacja "Dymów nad Birkenau", jednej z najważniejszych relacji o obozie Auschwitz-Birkenau. Autorka przedstawia tu sytuację więźniów w obozach koncentracyjnych Oświęcimia i Brzezinki podczas II wojny światowej. Tym razem na warsztat bierze opowieść o najważniejszym prawie człowieka - prawie do godnego życia. W lutym 1945 roku Niemcy wiedzieli już, że III Rzesza przegra wojnę, to było jasne. Trzymając się rozkazów, zaczęli palić dokumentację, burzyć kominy i zacierać po sobie ślady na tyle, na ile pozwalał im czas. W środku niezwykle mroźnej zimy nakazali więźniom, tym którzy jeszcze mieli siłę się poruszać, by wyruszyć w marsz śmierci, gonieni w stronę niemieckiej granicy. Schorowani i wycieńczeniu ludzie padali co kilka kilometrów, wielu nie budziło się po kilkugodzinnym odpoczynku.

 

Seweryna Szmaglewska (1916-1992) - pisarka i jedyna Polka zeznająca w procesie norymberskim. Przyszła na świat w Przygłowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Łódzkim. Po wybuchu wojny wróciła do Piotrkowa, gdzie pracowała jako ratowniczka w szpitalu i uczyła na tajnych kompletach. Osiemnastego lipca 1942 roku została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu Auschwitz-Birkenau. 18 stycznia 1945 roku udało jej się uciec z marszu śmierci. Debiutowała w 1945 roku książką "Dymy nad Birkenau", w której opisała swoje obozowe przeżycia. W lutym 1946 roku książka została włączona jako materiał dowodowy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Seweryna Szmaglewska przez lata była wiceprezesem Rady Naczelnej ZBoWiD. Opublikowała między innymi: "Zapowiada się piękny dzień" (1960), "Czarne stopy" (1960), "Niewinni w Norymberdze" (1972), "Dwoje smutnych ludzi" (1986). Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia.

 

Jeśli czytaliście „Dymy nad Birkenau” i znacie twórczość autorki, to zachęcam was, abyście poznali nową książkę Seweryny Szmaglewskiej pod tytułem „Zapowiada się piękny dzień”. Przyszedł dzień, w którym i ja zapoznałam się, z tą książką i jest mi ciężko wyrazić w recenzji słowa, o niej. Autorka piszę swoje książki, w doskonały sposób przekazując swoim czytelnikom prawdziwe wydarzenia, które nie są łatwe. Czytając „Zapowiada się piękny dzień” obudzi, w was wiele emocji. Seweryna Szmaglewska w swoich publikacjach pokazuje nam, że nie każdy jest zły. To od nas zależy, w jakim kierunku pójdziemy i co z tym zrobimy.

 

Nawet po tylu latach pisanie o obozach Auschwitz-Birkenau nie jest, w żaden sposób przyjemne i łatwe. Samo czytanie przynosi wiele łez i niedowierzania, że takie rzeczy działy się naprawdę. Dla mnie czytanie książek, z tego gatunku, jest zawsze wielkim wyzwaniem. Boję się czego tym razem dowiem się okrutnego i jak na mnie to wpłynie. Jednak z całego serca mogę was zachęcić do przeczytania „Zapowiada się piękny dzień” ponieważ warto!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial