Okładka wydania

Prospekt Niepodległości

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Robert Foks
 • Gatunek: Sensacja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 592
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 144x207 mm
 • ISBN: 9788365904843
 • Wydawca: WarBook
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Ustroń
 • Ocena:

  6/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Prospekt Niepodległości | Autor: Robert Foks

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Tak efektownego i okazałego w premierowe pozycje początku roku, Wydawnictwo Warbook jeszcze nie miało! Oto wciąż wszyscy ekscytujemy się najnowszą odsłoną fantastycznego cyklu Michała Cholewy, a już mamy przyjemność poznać niezwykle intrygującą opowieść Roberta Foksa pt. "Prospekt Niepodległości", która wpisuje się swoim charakterem w literacki gatunek szpiegowskiej sensacji. I to właśnie tej książce pragnę poświęcić kilka słów poniższej recenzji, do poznania której gorąco was zachęcam!

 

Europa Środkowo-wschodnia, nieodległa przyszłość. Po dekadach sprawowania władzy białoruski prezydent przegrywa wybory, a jego następca - Andriej Władymirowicz Bażanau, planuje zwrot polityki państwa ku Zachodowi. Decyzja ta z oczywistych powodów nie spotka się z przychylnością Rosji, która zrobi wszystko, by do tego nie doszło...

 

W tym samym czasie pułkownik kontrwywiadu ABW - Adam Chryń, wpada na trop wysoko uplasowanego rosyjskiego agenta, który wydaje się mieć dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic państwa, Jak się wkrótce okaże, śledztwo to wiąże się z wydarzeniami na Białorusi, których kulminacją będzie wizyta białoruskiego prezydenta w Polsce w niezwykle szczególnym dniu - Święta Niepodległości...

 

Do tej pory byłam święcie przekonana o tym, że najlepszym, pisarskim specjalistą od literackiego spojrzenia na działalność służb wywiadowczych jest Vincent V. Severski. Po lekturze "Prospektu Niepodległości" mogę stwierdzić z wielką pewnością, że autor ten ma godnego konkurenta na tym polu w osobie Roberta Foksa. Jego książka - debiutancka książka, ukazała nam niezwykle realistyczny, szczegółowy i przekonujący obraz działalności kilku służb wywiadu, które prowadzą ze sobą niezwykle skomplikowaną, ryzykowną i odważną grę o to, kto okaże się sprytniejszym w przechytrzeniu drugiej strony. Co więcej, umieścił on ów grę na polu intrygującego obrazu wydarzeń o charakterze geopolitycznym, ale też i powiązał z nim dramatyczne, osobiste losy bohaterów, co zawsze warto docenić. 

 

Fabułę powieści wypełnia kilku wątkowa relacja, która przedstawia naprzemiennie losy trzech głównych bohaterów - Adama Chrynia, białoruskiego oficera KGB - Michaiła Radko, jak i też pewnego tajnego agenta rosyjskiego wywiadu. Losy każdego z nich, choć zupełnie inne, wiążą się z każdym dniem w coraz większym stopniu w jedną, wspólną sprawę, która okaże się decydująca dla przyszłości tej części Europy. Mamy tu wywiadowcze akcje, "odwracanie" agentów, zamachy i pościgi, czy też choćby wejrzenie za kulisy wielkiej polityki, która nie zawsze zgadza się z dobrem państwa. To efektowna, nabierająca tempa i ekscytująca opowieść o świecie wywiadu, którą wieńczy bardzo mocny i spektakularny finał.

 

O powyższych bohaterach możemy powiedzieć z pewnością to, że są niezwykle interesujący i przekonujący nas do uwierzenia w ich role. Adam Chryń wydaje się być świetnym, ambitnym i poświęconym służbie oficerem wywiadu, który zna się na swojej pracy, ale też i kieruje niezwykle ważnym w tym fachu przeczuciem. Michaił Radko to oficer starej szkoły, który próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości swojego kraju, pomóc zmienić w nim coś na lepsze, ale przy tym też i przetrwać burzę, która nadciąga. I wreszcie tajny, rosyjski agent - perfekcjonista, zimny morderca i patriota, który jednak potrafi zadbać także o siebie. Oczywiście, poznamy tu znacznie więcej postaci z drugiego planu - po polskiej, białoruskiej i rosyjskiej stronie, które również imponują nam swoją naturalnością, a i wnoszą do tej opowieści wiele dobrego.

 

W tej książce nie ma wojny z udziałem samolotów, czołgów i tysięcy żołnierzy piechoty. Jest za to wojna wywiadów, która toczy się każdego dnia poza oczyma zwykłych śmiertelników, decydując o większym lub mniejszym bezpieczeństwie całych państw. I wbrew pozorom, relacja z jej przebiegu okazuje się nie mniej intrygującą i porywającą, gdy oto tak naprawdę każdy z bohaterów skrywa swoje tajemnice, nie mówi całej prawdy, ale też i dokonuje ważnych wyborów względem tego, komu zaufać, jak postąpić i czy zaryzykować swoją całą przyszłość dla poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Tak naprawdę jest to bowiem opowieść o ludziach, którzy wybrali dla siebie niezwykle trudne życie, ponosząc przy tym zawsze wysoką cenę - czasami także i tę najwyższą...

 

"Prospekt Niepodległości" to książka, którą mogę określić mianem "ambitnej" odsłony literackiej sensacji. Przede wszystkim cechuje ją realizm, rozsądne spojrzenie na możliwości polskiego wywiadu oraz znajomość rzeczywistości funkcjonowania współczesnej polityki tej części świata - a w szczególności Białorusi i Rosji. Oczywiście, mamy tu pewne fabularne fajerwerki, które jednak nie kłócą się z ów realizmem, a jedynie dodają emocji, napięcie i spektakularności tej historii. Jeśli zatem lubicie mocną sensację z inteligentną fabułą, to książka ta z pewnością przypadnie wam do gustu. 

 

Na koniec chciałabym wyrazić słowa uznania dla osoby autora tej powieści - Roberta Foksa. To naukowiec i znawca stosunków międzynarodowych z obszaru Europy Środkowo – Wschodniej, który potrafił przenieść ów zawodowe doświadczenie i wiedzę na grunt literackiej rozrywki w iście perfekcyjnym stylu. Mam nadzieję, że niniejsza książka nie jest ostatnim słowem tego autora i że poznamy wkrótce kolejne powieści - być może z tymi samymi bohaterami, a być może z zupełnie innymi, które przyniosą nam równie wiele frajdy i rozrywki, jak to debiutanckie dzieło.

Olga Piechota

Polityka zawsze jawiła mi się jako coś wybitnie skomplikowanego i rządzącego się zasadami nie do pojęcia. Z jednej strony uważałam, że jest zwykłą grą o władzę i bez niej byłoby społeczeństwom lepiej. To wiara, że ludzkość nie musi żyć w takim układzie, jak żyjemy od tysięcy lat. Z drugiej podziwiam jej zawiłość, podziwiam, że przy odpowiednim prowadzeniu jest w stanie wprowadzić ład i być może doprowadzić do lepszego życia. Jednak to co mówię, jest mrzonką laika, który opiera się na najbardziej potocznym znaczeniu tego słowa i prawdopodobnie przyprawia o ciarki znawców. Dlatego postanowiłam choć troszkę lepiej zapoznać się z mechanizmami politycznymi. Tylko że mowy o jakichkolwiek naukowych dziełach nie było, gdyż mam braki nawet z lekcji wiedzy o społeczeństwie. Stąd moja decyzja, by zapoznać się z książką bardziej w mojej domenie, ale napisanej przez politologa. Jak wrażenia?

 

Przez Białoruś przeszła fala protestów, o których było głośno i wywoływały one niepokój. Jednak władza autorytarna została obalona, a prezydentem Białorusi został Andriej Władymirowicz Bażanau. Jednak tutaj nie koniec zmian, gdyż nowy prezydent postanowił pójść o krok dalej i zrobić coś, na co dotychczas nikt się nie odważył. Zdecydował się uniezależnić swój kraj od Rosji. Zdajecie sobie sprawę, jak to wiele znaczy? Jak wiele problemów może wywołać?

Powieść od pierwszych stron okazała się bardzo ciekawa i sprawiła, że z pasją przewracałam stronę za stroną. Czasami język wydawał mi się dość ciężki i przytłaczający, mimo to jako całość wypadał doskonale, pozwalając mi zapomnieć o świecie i wdrożyć się w olbrzymią intrygę. Czym dalej czytałam, tym byłam coraz bardziej zszokowana faktem, że powieść jest debiutem.

 

Autor doskonale łączył realną wiedzę ze stworzoną przez siebie fabułą. Całość jest wynikiem optymalnej syntezy tych dwóch rzeczy. Takie właśnie podejście bardzo cenię. Mimo że w ogóle nie znam się na polityce i nie ma tutaj co udawać – momentami bardzo się gubiłam i nie byłam w stanie zrozumieć pewnych rzeczy, to nie przeszkadzało mi to. I tak miałam poczucie, że autor w sposób przyjemny i prosty przekazuje swoim czytelnikom zawiłości polityczne. Ukazuje też działania wywiadów i to jest kolejny olbrzymi plus „Prospektu niepodległości”. Bo tutaj cała wojna nie opiera się bezpośrednio na militariach i tego, co zazwyczaj możemy znaleźć w tego typu powieściach. Tutaj to działania i walka pomiędzy wywiadami, co mocno intryguje i sprawia, że czytelnik jeszcze bardziej pragnie dowiedzieć się co dalej.

 

„Prospekt niepodległości” można określić jako sensacja, może warto tutaj przypomnieć, że w pewnym sensie są też elementy literatury szpiegowskiej. Czy to nie jest kolejne doskonałe połączenia dwóch rzeczy? Rozrywki i możliwości rozwijania swoich umiejętności wnioskowania? Czytając, nie da się nie próbować samemu przewidzieć kolejnych kroków, konsekwencji. Autor ma olbrzymią wiedzę, do której już sama w sobie przekonuje czytelnika książka, ale gdy wiemy jeszcze o wykształceniu pisarza, to nie ma wątpliwości, że nie to nie jest pierwsza lepsza osoba, która postanowiła napisać powieść, ale osoba znająca się na rzeczy, osoba potrafiąca przebić naukową bańkę i w sposób przystępny dla wielu osób opowiedzieć pewną historię, mimo że nie do końca oparta na samych faktach, to jednak bardzo realistyczną i w odpowiedni sposób wykorzystującą to, co daje społeczeństwo. Jestem pod olbrzymi wrażeniem.

 

Tymczasem z ręką na sercu mogę Wam polecić tę powieść. Jeśli tylko odnajdujecie się w tego typu literaturze, to bez wątpienia spędzicie z nią wiele przyjemnych i pasjonujących godzin, o których nie zapomnicie z dnia na dzień. Jesteście gotowi oddać się tej opowieści?

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial