Okładka wydania

Stewardesy Cała Prawda O Lataniu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Stewardesy Cała Prawda O Lataniu | Autor: Krzysztof Pyzia

Wybierz opinię:

Sylfana

Krzysztof Pyzia, znany dziennikarz, autor kilku książek, a także producent programów telewizyjnych i radiowych pokusił się o wniknięcie w bardzo specyficzne środowisko osób, które pracują na pokładzie samolotów – stewardes, ale także pilotów, czy innych person, przygotowujących całą procedurę podróży w przestworzach. Oczywiście, skupia się on przede wszystkim na tych pierwszych, chcąc dokładniej dowiedzieć się, czym zajmują się kobiety i mężczyźni wykonywujący w gruncie rzeczy bardzo tajemniczy i odpowiedzialny zawód. Potocznie stewardesa kojarzy nam się z piękną kobietą, która przynosi w samolocie napoje i poczęstunki, odpowiada na pytania pasażerów i kontroluje sytuację na pokładzie. Dlatego też nic dziwnego, że dla większości niezorientowanych w temacie, zawód ten wywołuje konotacje odnośnie łatwych obowiązków, nieangażujących zbytnio, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Autor książki, a właściwie współautor, pragnie swojemu odbiorcy zwrócić uwagę na różne inne aspekty, o których pasażerowie mogą nie wiedzieć lub kompletnie nie zdawać sobie z nich sprawy. Odnoszę wrażenie, że właśnie taki jest cel tej książki – odczarowanie tego specyficznego zawodu i pokazanie wszystkich jego wizerunków: nie zawsze lekkich, łatwych i przyjemnych.

 

Ze względu na to, że środowisko osób pracujących w tej profesji jest hermetyczne i bardzo ograniczone (liczbowo), to bohaterki tego książkowego reportażu wypowiadają się anonimowo – nie chcą zwracać na siebie uwagi, przede wszystkim też dlatego, ponieważ mówią o procedurach, zachowaniach i okolicznościach, które raczej powinny zostać tajemnicą. Wydaje się, że Pyzia, mimo obaw swoich rozmówczyń, wyciąga z nich bardzo dużo szczegółów, które w normalnej przelotnej rozmowie nie wyszłyby na wierzch. Szczegóły, o których mowa, są momentami naprawdę zaskakujące i szokujące. Chyba najbardziej ciekawe wydają się być te dotyczące zachowań pasażerów, bardzo często irracjonalnych i zadziwiających, a także te, odnośnie lotów najbogatszych ludzi na świecie – arabskich książąt i szejków. Jak się okazuje, nasze polskie stewardesy również latają takimi liniami i dzięki temu możemy poznać nawet najbardziej intymne kwestie – począwszy od wyposażenia samolotów, skończywszy na upodobaniach gastronomicznych najbardziej „prestiżowych” klientów. Współautor książki bardzo dobrze dobiera pytania – mimo przeprowadzenia kilkudziesięciu wywiadów, nie zadaje on cały czas tych samych zapytań, dzięki czemu poznajemy pracę stewardes od każdej strony. Przygotowanie dziennikarza do pracy jest tutaj kwestią fundamentalną – widać ewidentnie, że mężczyzna dokładnie zna swój fach i wie, jak podejść rozmówcę, żeby wyciągnąć z niego to, czego oczekuje żądny informacji odbiorca. Pyzia jawi się tu zatem jako reporter z kwi i kości, stary wyjadacz, który bardzo szybko potrafi zainteresować swoją narracją czytelnika. Ja, choć sama nie jestem zbytnio zainteresowana zapleczem zawodu, jaki wykonują stewardesy, to książkę wchłonęłam błyskawicznie. Wszystko jest tu interesujące, począwszy od pytań o sprawy czysto techniczne, po te, które dotyczą najbardziej osobistych i intymnych przeżyć i doświadczeń bohaterek.

 

Jeżeli lubicie taką literaturę reportażową i ciekawią was określone specyficzne zawody, to ta pozycja jest zdecydowane dla was. Można ją czytać fragmentarycznie, gdyż każdy rozdział dotyczy czegoś innego, albo ciągiem, gdyż poziom narracji w każdym momencie tekstu jest wysoki i profesjonalny. Poprzez dobrze przemyślaną kompozycję, dzielącą całość na określone pola tematyczne, odbiorca nie będzie czuł się przytłoczony informacjami i będzie umiał się rozeznać we wszystkich niuansach i szczegółach. Książka ta jest wyjątkowo dobrą rozrywką, więc jeśli brakuje wam takiej literatury, która jest jednocześnie lekka, łatwa i przyjemna, a także ciekawa, to jest to idealna propozycja dla was. Nie ma co się zastanawiać, gdyż daję słowo, że będzie to dla was idealna książkowa perspektywa na leniwe, zimowe wieczory!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial