Okładka wydania

Kobieta W Czerni / Rączka

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Susan Hill
 • Tytuł Oryginału: Woman in Black, The Small Hand
 • Gatunek: Horror
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Jerzy Łoziński
 • Liczba Stron: 344
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x205 mm
 • ISBN: 9788382021035
 • Wydawca: Zysk i S ka
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Kobieta W Czerni / Rączka | Autor: Susan Hill

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Klimatycznej, ambitnej i klasycznej w swojej formie, aczkolwiek ukazanej za pomocą współczesnego języka, literackiej grozie - powiem zawsze tak! Powiem z uwagi na to, że nie ma trudniejszej sztuki na polu pisarstwa, aniżeli skutecznie i inteligentnie przerazić czytelnika.  Dlatego też chcę wam dziś opowiedzieć o książce Susan Hill pt. "Kobieta w czerni. Rączka", której udało się dokonać tej sztuki w wybornym stylu. Pozycja ta ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

 

Na tytuł ten składają się dwie klasyczne, być może znane większości z nas, ale wciąż niezwykle intrygujące opowieści.
Pierwsza w z nich - "KOBIETA W CZERNI", zabiera nas sobą do czasów epoki wiktoriańskiej. Młody, obiecujący londyński adwokat - Arthur Kipp, przybywa do małej, prowincjonalnej miejscowości wokół bagien - Crythin Gifford , by tam zająć się pogrzebem i sprawami spadkowymi jednej z klientek - Alice Darblow. W ten sposób trafia też pod dach tajemniczego domu zmarłej kobiety, po przekroczeniu którego progu nic już nie będzie takim, jak dawniej...

 

To niezwykle klimatyczna, ekscytująca i napisana pięknym językiem opowieść grozy. Zachwycają nas tu przede wszystkim kreacje bohaterów - tak z pierwszego, jak i drugiego planu, jak i też oddanie niezwykłej aury tajemniczości i grozy miasteczka Crythin Gifford. To również dbałość o realizm przedstawienia tego dawnego, jakże urokliwego świata, w jakim rozgrywa się fabuła opowieści. Najważniejsze wydaje się jednak to, że historia ta autentycznie przeraża nas swoją atmosferą, umiejętnie budowanym napięciem i nawiązaniem do klasycznego motywy literatury grozy - duchów...

 

Druga z nimi opowieści nosi tytuł "RĄCZKA" i przedstawia się ona nie mniej ekscytująco. Oto pewien antykwariusz - Adam Snow, wraca późnym wieczorem od jednego z klientów. Przemierzając nieznane mu okolic gubi się on, trafiając przypadkiem na teren pewnego zapuszczonego ogrodu obok starego, białego domu. Zaintrygowany znaleziskiem przestępuje furtę grodu, po czym z przerażeniem odczuwa na swej dłoni ucisk rączki małego dziecka... Po powrocie do domu stara się on dowiedzieć jak najwięcej o historii opuszczonego domu i tym, co tam się wydarzyło. Wraz ze zdobywaniem kolejnych informacji, zaczynają nawiedzać go coraz bardziej niepokojące sny i... rączka małego dziecka...

 

To równie klimatyczna, emocjonująca i udana mini opowieść, aczkolwiek w mej ocenie zdecydowanie bardziej mroczna, aniżeli "Kobieta w czerni". Wiąże się to przede wszystkim z jednym z najbardziej poruszających, ale też i w mej ocenie strasznych motywów kultury grozy - obecności dziecka w danej opowieści. To właśnie ten motyw sprawia, iż każda kolejna strona tej książki budzi nasze większe zaintrygowanie, ale też i autentyczny strach. I to też czyni tę historię tak barwną, udaną i efektowną.

 

Na plus należy zaliczyć tu z pewnością kreację głównego bohatera - Adama Snow, który jest początkowo twardo stąpającym po ziemi człowiekiem, ale z czasem bardzo szybko otwiera swój umysł na to, co nadzwyczajne, nadnaturalne i nie z tego świata. Równie wielkie słowa uznania należą się autorce pod względem oddania niepokojącej aury starego domostwa i jego ogrodu, która przypomina największe dzieła literackiej grozy - na czele z twórczością mistrza w osobie Edgara Allana Poe... Innymi słowy rzecz ujmując, to bardzo udana opowieść!

 

Książka ta stanowi idealny wybór dla koneserów literackiej grozy, którzy odnajdą tu klasyczne, inteligentne i niezwykle klimatyczne spojrzenie na ten literacki gatunek. Spojrzenie, gdzie najważniejsza jest tajemnica, niepewność i to, co kryje się pomiędzy słowami i scenami, nie koniecznie podane wprost. To czyni tę książkę inną od współczesnych horrorów, gdzie tu kładzie się nacisk na makabrę, krwiste opisy i szokujące watki pod rozmaitą postacią. I jeśli chodzi o mnie, to wolę właśnie taki, klasyczny obraz literackiej grozy.
Reasumując - książka Susan Hill pt. "Kobieta w czerni. Rączka", to pozycja intrygująca, udana i emocjonująca pod każdym względem. To dwie mini opowieści grozy, które nas ciekawią, przerażają i jednocześnie zapewniają znakomitą, literacką rozrywkę. Z tego też względu gorąco was zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł - naprawdę warto!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial