Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Japonia Przewodnik Osobisty

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Japonia Przewodnik Osobisty | Autor: Alan KępskiPatrycja Yamaguchi

Wybierz opinię:

Michał Lipka

Wydawnictwo Waneko słynie przede wszystkim z szerokiej oferty mang. Czasem zdarzało im się wydać komiksy spoza Japonii, swego czasu raczyli nas bardzo przyjemną próbą przeszczepienia na polski grunt idei mangowych magazynów („MangaMix”, bo tak się nazywał, w obecnej formie jest e-magazynem, prezentującym prace czytelników), a momentami porywa się też na wydawanie lightnoveli. „Japonia. Przewodnik osobisty” to na tym tle niezwykła pozycja w ofercie wydawcy, choć jednocześnie mocno trzymająca się obranego kierunku. Przede wszystkim jednak to świetna publikacja, która spodoba się każdemu miłośnikowi japońskiej kultury i podróży.

 

To przewodnik, który z założenia jest subiektywny. Osobisty. Co nie znaczy, że nie jest obiektywny ani tym bardziej profesjonalny. Autorka, która na co dzień zajmuje się organizacją wypraw po Kraju Kwitnącej Wiśni (czy to biznesowych, czy turystycznych), absolwentka dziennikarstwa i zarazem osoba, która w Japonii mieszka od dwóch dekad, zna się na swoich fachu i wie, co chce nam przekazać i jak to zrobić. Wędrując wraz z nią i towarzyszącym jej fotografem Alanem Kępskim, zanurzamy się w japońskie scenerie, spacerujemy ulicami i odkrywamy sekrety i ciekawostki. Zaczynamy od Tokio, potem trafiamy do japońskich Alp, zaglądamy na górę Fuji, wybieramy się do Kioto, aż wreszcie kończymy naszą podróż… ruszając śladami księżniczki Mononoke!

 

Wydawca w blurbie do książki pisze, że to propozycja dla tych, którzy dopiero planują podróż od Japonii, jak i tych, którzy wiele razy już w niej byli i szukają czegoś wyjątkowego na szlakach swoich wędrówek. To prawda, ale nie do końca. Owszem, wszystko to jest tutaj, ale jednocześnie mamy coś o wiele więcej – fascynującą wyprawę dla tych, którzy pewnie nigdy nie trafią do Kraju Kwitnącej Wiśni, ale chcieliby bliżej poznać ten świat. A potem może zasiądą choćby i do googlestreetview i rozejrzą się po okolicy przez to nasze cyfrowe okno na świat. I to się właśnie ceni – ten fakt, że książka nie jest tylko dla miłośników podróżowania.

 

Ale czy mogło być inaczej, skoro zabrała się za nią dwójka fascynator? Bo autorka, poza tym, co już wspomniałem, jest też założycielką serwisu podróżniczego ryoko.pl, a towarzyszący jej Alan Kępski znany jest też z tworzenia teledysków, z których część przeznaczona była dla japońskich artystów, a także zasłynął filmem „Mangaka – a sketch of life in Tokyo” oraz promowaniem japońskiej kultury. Z połączenia ich starań powstała książka, którą czyta się przyjemnie i szybko. Książka z duszą, choć podana w sposób profesjonalny. Na jej stronach zaglądamy w te oczywiste i mniej oczywiste miejsca, odkrywamy historyczne fakty i bogactwo ciekawostek, a przy okazji możemy poczytać o takich sprawach, jak kulinaria.

 

A wszystko to zostało znakomicie zilustrowane solidną ilością zdjęć. Większość podobnych pozycji, które czytałem, skupiała się głównie na opisach, wspomnieniach, faktach itd., sporadycznie jedynie dorzucając nam fotografie. Tu Kępski ilustruje właściwi wszystko, co może i tak właśnie powinno być. Jego oczami, obiektywem jego aparatu, oglądamy Japonię dniem i nocą. Oglądamy plenery, ludzi, budynki, plantację herbaty, rękodzieła, dania… Długo by wymieniać, ale po co? Najlepiej sięgnąć po książkę i odkryć to wszystko samemu. A warto to zrobić, bo „Japonia. Przewodnik osobisty” to po prostu świetna lektura dla każdego miłośnika Japonii, jakkolwiek by tego kraju nie pojmował.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial