Okładka wydania

Promieniowanie Tła

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Promieniowanie Tła | Autor: Paweł Próchniak

Wybierz opinię:

Katarzyna Lisowska

Pana Profesor znam z wykładów, pełnych pasji, zaangażowania, pochłonięcia literaturą, byłam jego studentką. Profesor jest z człowiekiem, erudytą, który żyje tym, co robi i wierzy w sens literatury. Jego myśli są pełne metafor, wnikania w sens, bardzo głęboko, w świadomość pisarzy, słowa, kultury. To wielkie wyprawy po sens.
Profesor prowadzi bardzo szerokie poszukiwania myślowe, jest znawcą literatury. Nie można się zawieść jego opowiadaniem, przewodzeniem po świecie liryki, szczególnych, odkrytych sensów – Profesor jest ich bardzo wnikliwym badaczem. Potrafi każdy wers rozbierać na wiele części i nadawać im bardzo dużo znaczeń. Jego myślenie o literaturze jest bardzo szerokie, unikatowe i głębokie.

 

To jest bardzo zadowalające studium wiedzy dla ludzi nauki, dla pasjonatów literatury to jest bardzo dobra pozycja. Otwiera horyzonty, wyjaśnia jak można patrzeć na literaturę poza kontekst tego, co widoczne i odczuwalne na pierwszy rzut.

 

W dociekaniach profesora spotykamy intuicję i wiedzę, pasję, lekkość tworzenia, a zarazem wielki wysiłek poznawczy, który dokonuje się naturalnie. Profesorowi przychodzi bardzo naturalnie traktowanie literatury. Tego typu badania są bardzo potrzebne. Profesor doszukuje się licznych sensów, kieruje się swoją prawdą badawczą, ale wierzę, że każdy z nas ma swoje własne spojrzenie na literaturę.

 

Książka zachęca do poszukiwań, do własnej drogi, zawiera liczne tropy i wskazówki. Profesor może sobie pozwolić na język symboli, zdaje sobie świadomość, że jest on szczególnie wymowny i Profesor nie zamierza ułatwiać nam drogi poznawczej. Ta książka jest dla nas lekcją, dla pokoleń. Cieszę się, że powstała i że każdy może skorzystać z wykładów Profesora o literaturze. Profesor ma swoją postawą badawczą, osobowość, bogactwo odkryć i dzielił się takimi właśnie wnikliwymi studiami na każdych zajęciach. Szczególnie w dobie epidemii ważne jest, że powstają takie książki, które podnoszą rangę literatury, a przede wszystkim badań literackich, komplementarnych, interdyscyplinarnych.

 

Zapraszam po wyprawę po sensy literatury, do odkrywania człowieczeństwa, tego, co jest naszą tożsamością. To zapewnia spotkanie z książkami Profesora Próchniaka. Trudno, by uczeń oceniał mistrza, niemniej taka jest kolej rzeczy, że uczymy się u swoich mistrzów, następnie sami dbamy o nasz wspólny dorobek. Tak samo jest między czytelnikiem a autorem. Nawiązuje się relacja. Jesteśmy zobowiązani przekazywać dalej to, co wytworzyło się w tej interakcji. Możemy być wychowywani przez autorów, nie spotykając się z nimi, ale czerpiąc z ich dorobku i rozwijając go. Niewątpliwe Profesor Próchniak jest Mistrzem, który pobudził ciekawość niejednego młodego człowieka, jaki zawierzył literaturze. Zresztą Profesor Próchniak to bardzo dobry pedagog, potrafiący wprowadzać studentów w rzeczywistość akademicką, przygotowując ich na to, czego mogą doświadczyć w relacji z profesorami, którzy mogą być mistrzami. To są wielkie podróże, które kształtują nas na całe życie i wyznaczają nam drogę, kształtują naszą wrażliwość. Piszę o tym, bo to bardzo ważne. Profesor Próchniak jest na tyle charyzmatyczną postacią, że prowadzi nas także poprzez swoje książki. Jego wartości badacza zasługują na szczególną uwagę.

 

Książki nie oceniam, jest bardzo dobra, wzorcowa, przyznaję jej sześć gwiazdek, co robię bardzo rzadko, wobec dzieł epokowych. Trud Profesora zasługuje na bardzo dużą uwagę. Jest to książka, która nas istotnie wzbogaca. To świetne szkice o wierszach i czytaniu, w zasadzie znacznie więcej, tu studia literackie, co w mojej percepcji jako większa pełnia zasługuje na szczególną uwagę i troskę poznawczą.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial