Okładka wydania

Zawodowe Dziewczyny

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zawodowe Dziewczyny | Autor: Anna Dobrowolska

Wybierz opinię:

Katarzyna Lisowska

Książka zawiera materiał badawczy, jest to studium socjologiczne i historyczne. To ważna publikacja, wyjaśniająca sytuację kobiet, które zdecydowały się na prostytucję. Możemy wniknąć w ich mentalność i kulturę życia, którą tworzyły.

 

Pozycja zawiera dużo informacji, opracowanych zgodnie z wymogami warsztatu badawczego. To pozycja, na którą możemy zwrócić uwagę, jest wyczerpująca. To jedna z książek, jakich może jeszcze powstać wiele, bo problem jest istotny i szeroki.

 

Autorka w badawczy sposób przedstawiła nam ginący system i prostytucję na jego tle. Odwołała się do zeznań prostytutek, przytoczyła ich wypowiedzi. Przez język, jakim się posługują, ich wyjaśnienia – poznajemy profil psychologiczny badanych, ich sytuacje życiowe, proces uwikłania się w proceder zarabiania swoim ciałem.

 

Najważniejsze jest, że badaczka podeszła z szacunkiem do tematu, ukazała jego ważność, wyjaśnienie problemu, sytuacji historycznej minionego ustroju. Taka książka była potrzebna, by upowszechnić wiedzę o dotkliwym problemie społecznym i jak ewoluował.

 

Dobrowolska poruszyła tabu, pokazała trudną rzeczywistość prostytutek, problemy danych czasów, szerzenie się chorób wenerycznych, sytuacje braku perspektyw kobiet, ich dramatyczne wybory, konsekwencje, historie życia, co akcentuję. Ukazała też, iż ten „zawód” wynosił niektóre kobiety, ale tylko pozornie. Prostytucja jako sposób na życie oznaczała poprawę znaczną sytuacji ekonomicznej, ale to problemy wyniszczające ludzi, degradujące emocjonalnie, psychicznie, niszczące relacje, relacje także w ogóle ze światem. Autorka nie sili się na takie komentarze i to jest zaleta tej książki. Niemniej sami mając do czynienia z informacjami książki – dowiadujemy się wiele szczegółów z życia prostytutek okresu PRL-u i zajmujemy swoje stanowisko. Nie dowiadujemy się rzeczy spektakularnych. Poznajemy losy ludzkie, najbardziej tragiczne. To problemy wzbudzające emocje, ale bardzo aktualne. Cenne było prześledzenie, jaki był obraz prostytucji w ubiegłym wieku, aby ocenić kompleksowo rozwój problemu i dziś.

 

Autorka zwróciła uwagę na sytuacje osób nieletnich, szczególnie potrzebujących pomocy, uświadomienia w sprawach tak ważnych, wyborach, do jakich nie było prawa. Niemniej Dobrowolska konsekwentnie powołuje się na źródła i unika emocjonalnych komentarzy, wyzbywa się emocji na rzecz merytoryczności. Interpretacja książki wymaga tych prostych odniesień, komentarzy, by ją pełnie ocenić. Niemniej nie jest słuszną drogą, że dokonuje się łatwych ocen ludzi. Autorka tego nie robi. Określa sytuacje i słusznie jest odnosić się do problemu. Powinniśmy jak autorka badać sytuacje ludzi, ich życiorysy, co dokładnie spowodowało, że człowiek wybrał drogę zarabiania swoim ciałem. Czy zawsze są to wybory podyktowane sprawami ekonomicznymi, braku? Autorka przedstawiła na to dowody, ale prostytucja jest także sposobem na podniesienie standardu życia. Zaznaczam, że tylko w wymiarze ekonomicznym, na rzecz utraty bardzo dużych zasobów psychicznych. Człowiek prostytuujący się pracuje sobą, poświęca swoje ciało. Narażony jest nie tylko na utratę zdrowia, ale wyniszczenie w kontekście wartości, norm społecznych. Jest to sytuacja wykluczająca i piętnująca. To oczywiste wnioski, ale niezupełnie, bo współcześnie problem wciąż się szerzy i spotyka się z racjonalizacją. Oczywiście trzeba zrozumieć sytuacje człowieka, ale nie jesteśmy daleko od przyzwolenia na proceder wykorzystywania seksualnego. Prostytucja jest zgodą na wykorzystywanie seksualne. Powinniśmy o tym głośno mówić.

 

Polecam książkę, oceniam ją jako dobrą, przygotowaną ze staraniem. Jest rzetelna, to obszerniejszy materiał na rangę problemu. Uznać można nawet, że książka jest bardzo dobra. Oceniam ją na cztery gwiazdki i zachęcam do pochylenia się nad tym studium historycznym problemu, które sięga do czasów najbliższych nam.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial