Okładka wydania

Chrystusowa Ziemia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Marcin Halski
 • Gatunek: Przygodowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 302
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 121x195
 • ISBN: 9788382190892
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Chrystusowa Ziemia | Autor: Marcin Halski

Wybierz opinię:

Chris

Hasło „Polska przedmurzem chrześcijaństwa” od stuleci nie tylko określało naszą ojczyznę jako wierny bastion Stolicy Apostolskiej, ale także dawało Polakom ogromny powód do dumy jako niosło ze sobą bronienie religii. W dzisiejszych czasach, kiedy to granice międzypaństwowe, społeczne i kulturalne w większym stopniu się zacierają, idea ta w zupełności straciła na znaczeniu. Oczywiście znajdziemy jeszcze mnóstwo wyznawców tej teorii umieszczających średniowieczne hasło w dzisiejszych realiach. Z drugiej strony, być może fala imigracji spowoduje, że na nowo stanie się ono obowiązujące na naszych terenach, a Polacy ponownie będą mieli okazję do zamanifestowania swojej miłości do religii. Nieco podobną wizję, ale w zupełnie innym, postapokaliptycznym świecie przedstawia nam Marcin Halski w swojej świetnej powieści „Chrystusowa ziemia”.

 

Świat przyrody, po latach okropności ze strony człowieka, postanowił zemścić się na swoim oprawcy. Poprzez niezidentyfikowane mutacje fauna i flora uległa przemianom zewnętrznym i wewnętrznym, które w następstwie spowodowały obrócenie się przeciwko ludzkości i niemal jej całkowite wyniszczenie. Pojedyncze miasta-państwa otaczają się murami i poprzez despotyczne formy rządu jednocześnie ochraniają mieszkańców jak i wzbogacają się na takowym wyzysku. Z takiej osady postanawia uciec Leon, główny bohater dla którego śmierć może okazać się lepsza niż dotychczasowe życie. „Chrystusowa ziemia” opowiada o obrazie Polski po apokalipsie i zemście ze strony natury. Mimo, że porusza tematy fantastyczne i na chwilę obecną mało realne to trzeba przyznać, że autor zawarł w niej wiele uniwersalnych prawd. Poprzez takowe ujęcie wizji przyszłości pokazuje, że przez cały czas zaniedbujemy faunę i florę, a kierowani jedynie własnym interesem nie dostrzegamy możliwości płynących z życia na tak cudownej planecie. Myślę, że Marek Halski zawarł też wiele, niestety negatywnych, ale jakże prawdziwych, opinii o samym człowieku. Podczas lektury jesteśmy świadkami, że nawet w obliczu całkowitej zagłady i klęski, ludzkość nie jest w stanie solidarnie ze sobą współpracować i dążyć do odbudowy pozycji zgodnej z naturą, ale nieustannie toczy między sobą walki i wykorzystuje zarówno władzę jak i słabość innych. To powoduje, że poza wciągającą fabułą i dynamiczną akcją, autor skłania nas także do refleksji i chwili zadumy nad naszymi współczesnymi czynami i zachowaniem wobec otaczającej nas rzeczywistości.

 

Jak już wspomniałem wcześniej, „Chrystusową ziemię” czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Momentalnie dajemy wciągnąć się w tenże postapokaliptyczny świat, który nawet dla nas czytelników, wydaje się bardzo niesprawiedliwy, ale jednocześnie jakże możliwie realny. Wraz z głównymi bohaterami odkrywamy kolejne tajemnice ich rzeczywistości i zastanawiamy się w którym momencie i przede wszystkim w jaki sposób, nastąpi koniec ich przygody. Nie tylko obserwujemy dynamiczne sceny i przerażające zagadki, ale także jesteśmy świadkami wątku miłosnego, politycznego, a nawet religijnego. Tenże ostatni, głównie dominujący w książce, wprawia nas w pewnego rodzaju sinusoidę emocjonalną. Z jednej strony chwalimy Kościół za ich postępowanie w fabule książki by następnie momentalnie dostrzec ich prawdziwe zamiary i całkowicie zmienić opinię. Myślę, że Marek Halski tak naprawdę pozostawia nam samym finalną ocenę przedstawicieli chrześcijaństwa oraz ich czynów zarówno przed jak i po apokalipsie. Trzeba przyznać, że tworząc tak wciągającą powieść, z tak liczną ilością wątków i zwrotów akcji postawił sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Myślę, że żaden fan zarówno fantastyki jak i spisków religijnych nie powinien być w żadnym stopniu zawiedziony.

 

„Chrystusowa ziemia” całkowicie mnie zaskoczyła. Nie przepadam za książkami w których główna bohaterka nazywa się Mirosława i z wielkim przerażeniem udaje się do Sosnowca. Marek Halski jednak tak ujął całą akcję, że zarówno imiona jak i nazwy własne nie miały żadnego znaczenia, a liczyły się tylko kolejne strony i chęć dobrnięcia do rozwiązania wszystkich tajemnic. Moim zdaniem jest to powieść, która zdobędzie liczne grono fanów, a autor przy zachowaniu takowych standardów z pewnością jeszcze niejednokrotnie tak pozytywnie nas zaskoczy.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial