Okładka wydania

Wróbel W Getcie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Kristy Cambron
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 384
 • Rok Wydania: 2021
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788324061990
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  6/6

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wróbel W Getcie | Autor: Kristy Cambron

Wybierz opinię:

Ambros

Wzruszająca historia o trudnej miłości w niebezpiecznych czasach, gdzie marzenia o uczuciu są odległe i niemożliwe do zrealizowania. Gdy kule świstają nad głową człowiek walczy o przetrwanie, stara się uchronić siebie i bliskich od śmierci. Czy wtedy myśli o własnych przyjemnościach? Wtedy hierarchia wartości diametralnie się zmienia, następuję przwartościowanie życia …

 

Kaja Makovsky walczy z niemieckim terrorem i za wszelką cenę chce uratować swoją żydowską rodzinę przed zagładą. Czy ma jakiekolwiek szanse, gdy nazistowski oprawca jest wszechobecny i stara się za wszelką cenę oczyścić świat z rasy podludzi? W starciu z potężną machiną władzy jest przegrana, bez szans. Niewielu dotychczas udało się przechytrzyć zbrodniarzy, czy do takich osób należy bohaterka? Bardzo chciałabym, aby się jej udało. Kaja poznaje mężczyznę, który nieustannie ją wspiera w jej zamiarach. Ale czy on jest z nią do końca szczery? Przecież tak naprawdę ona go nie zna. Będzie się starał jej pomóc, tylko odkryjmy jego prawdziwe zamiary. Nie jest łatwo samotnej kobiecie w brutalnym świecie rządzonym przez mężczyzn. Życie kobiety nie jest usłane różami, wkrótce trafia do getta w Terezinie. Widzi śmierć, strach, ból i przerażenie. Wkoło umierają ludzie, jej nadzieja na przetrwanie opuściła ją bezpowrotnie. Poznaje tam niemieckiego żołnierza, który ją zaskakuje, jest zszokowana jego postępowaniem wobec niej. Jej życie zmienia się diametralnie, gdy poznaje w obozie małą dziewczynkę. Jak jedna mała istotka potrafi zmienić bieg wydarzeń, jak może zmienić spojrzenie na życie, system wartości i przekonań. Znajdujemy się w czasach obecnych, gdzie poznajemy nowożeńców Serę James i Williama Hanovera. Mężczyzna zostaje oskarżony o przestępstwa gospodarcze i aresztowany. Młodzi zostają nagle rozdzieleni. Kobieta stara się zrobić wszystko, aby uchronić męża przed wieloletnim więzieniem. Jednak jaki jest związek Sery z historią z czasów wojennych? Te dwie opowieści połączy jedna osoba, kobieta, której podarowano nowe życie … Przekonajcie się sami, jak przeszłość wpływa na przyszłość, nawet często nie zdajemy sobie sprawy jak pewne wydarzenia determinują bieg wydarzeń ...

 

Wróbel w getcie to znakomita i wzruszająca historia trudnej miłości w ekstremalnie trudnych warunkach. Niesie ze sobą nadzieję i wiarę w ludzi, wydobywa z ludzi dobro, o którym nawet nie wiedzą, że gości w ich sercach. Pokazuje, że warto ufać ludziom, nawet jak okoliczności wskazują, że nie są po naszej stronie. To również historia, który uczy nas przebaczania, widzimy, jak człowiek potrafi się zmieniać na lepsze, jak więzi rodzinne potrafią przełamywać największe bariery.

 

Zachęcam do sięgnięcia po tę wielce satysfakcjonującą, ale i trudną lekturę. Wrażenia zostają w nas na długo, tym bardziej, że ocieramy się o śmierć, ból i rozpacz. Dotykamy ludzkiej krzywdy, utożsamiamy się z bohaterami, zżywamy się z nimi. Ich ból jest naszym bólem. Ich cierpienie jest naszym cierpieniem ...

 

Godna uwagi, refleksja po jej skończeniu pojawia się bardzo szybko. I stawia przed nami wiele trudnych pytań, na które nie zawsze potrafimy udzielić odpowiedzi.

Justyna

W ostatnich latach literatura obozowa i około wojenna przeżywa swój rozkwit. Praktycznie nie ma miesiąca kiedy na półki księgarni trafia powieść związana z tą tematyką. To świetnie, jeśli są to pozycje, które bazują na prawdziwych wydarzeniach. Gorzej jeśli autora ponosi fantazja i mówi o wydarzeniach, które w ogóle nie mogły mieć miejsca.

 

Kristy Cambron – autorka bestsellerowego „Motyla i skrzypce” – wraca z kontynuacją powieści. Część pierwsza opierała się na historii Adele von Bron – utalentowanej skrzypaczki, która poświęciła wszystko by ratować wiedeńskich Żydów. We „Wróblu i getcie” odwołuje się do mniej znanej historii małych artystów z obozu w Terezinie.

 

Tak jak w poprzedniej powieści autorka serwuje czytelnikom znany układ – współczesne wydarzenia przeplatają się z tymi związanymi z czasami wojennymi. Nie polecam zaczynać lektury od „Wróbla” – losy Sery i William’a są bezpośrednią kontynuacją (bajkowy ślub i perypetie związane ze sprzedażą dzieł sztuki). W drugiej płaszczyźnie czasowej Kaja Makovsky opuszcza Wielką Brytanię gdy nad Europą wisi widmo wojny, żeby ratować swoją żydowską rodzinę w Pradze. Kiedy wraca do rodzinnego domu piekło wojny staje się faktem - kobieta trafia do getta w Terezinie.

 

W mojej ocenie czasy współczesne są wypełniaczem – historia nie jest zbyt rozbudowana, ba! zakończenie jest mocno spłycone. Sera i William są po prostu nudni. I tak jak poprzedniczka „Wróbel w getcie” nie wnosi nic nowego. Opiera się na podobnym schemacie, porusza się w identycznej tematyce. Książka napisana jest przystępnym i dość barwnym językiem, lekko wciąga,  ale nie utkwi w pamięci na długo. Warsztat Cambron jest stały – w trakcie lektury miałam wrażenie, że obie powieści powstały w tym samym czasie.

 

Jest zbyt ckliwie i mało rzetelnie. Odnosi się wrażenie, że wątki są naciągane. Nie polecam i nie odradzam. Po trzecią część raczej nie sięgnę.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial