Okładka wydania

Lśnić

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lśnić | Autor: Jessica Jung

Wybierz opinię:

Anena

Jessica Jung to Amerykanka pochodzenia koreańskiego, która zyskała światową sławę dzięki zespołowi Girls’ Generation. W 2014 roku rozpoczęła solową karierę muzyczną, została aktorką oraz założyła własną markę modową Blanc & Eclare. Powieść ,,Lśnić” jest jej literackim debiutem.

 

Rachel Kim już od 6 lat jest jedną ze stażystek we wpływowej wytwórni w Seulu. Dziewczyna wciąż czeka na możliwość debiutu i zostania gwiazdą K-popu, ale z dnia na dzień jej szanse maleją. Rachel zbliża się bowiem do wieku, w którym może zostać uznana za „za starą”, a wówczas wszystkie poświęcenia i wyrzeczenia, których dokonała okażą się zmarnowane. Z powodu chęci realizowania marzenia o zostaniu gwiazdą koreańskiego popu, dziewczyna nadszarpnęła relację z matką, która stanowczo odradzała jej takiego sposobu na życie. Jednakże Rachel postawiła na swoim i wraz z całą rodziną przeniosła się ze Stanów Zjednoczonych do Korei, aby móc kształcić się na gwiazdę. Mimo wykańczających treningów trwających niemalże całą dobę, restrykcyjnej diety oraz stanowczego zakazu spotykania się z chłopcami, Rachel nadal nie udaje się wyróżnić na tle uzdolnionych raperek, wokalistek i tancerek. Kiedy powoli traci nadzieję, pojawia się szansa jedna na milion. 

 

,,Lśnić” odkrywa przed czytelnikiem kulisy działania wytwórni k-popowych. Powieściowa Rachel prowadzi czytelnika w najbardziej mroczne zakamarki fabryki gwiazd, w której, aby móc zadebiutować i zyskać światową sławę, trzeba być nie tylko niezwykle uzdolnionym muzycznie, ale przede wszystkim bezwzględnie posłusznym. Idea ćwiczenia w celu ulepszania talentu zostaje w koreańskich warunkach wypaczona do niemalże niewolniczej pracy podczas treningów oraz głodowej diety. Zarówno kandydatki jak i kandydaci na gwiazdy muszą dokonywać wielu wyrzeczeń, lecz tracą wówczas swoje prawdziwe ja. Od najmłodszych lat są bowiem uczeni, że muszą być we wszystkim najlepsi, dlatego wiele dziewcząt tuż przed debiutem jest przymuszana do wykonania operacji plastycznych, co ma im rzekomo gwarantować pełną sukcesów karierę. To właśnie kariera ma być ważniejsza do wszystkiego, nawet od rodziny i życia uczuciowego. Właśnie po to, aby młodzi ludzie mogli całkowicie poświęcić się treningom wiele wytwórni wprowadziło zakaz randkowania. Te dziewczęta, które złamią tę podstawową zasadę tracą nie tylko możliwość debiutu na scenie, ale również zostają wstrętnie potraktowane przez wytwórnię, która rozsiewa na ich temat plotki i powoduje powstanie hej tu w mediach społecznościowych.

 

Poprzez swoją powieść debiutantka stara się ukazać prawdziwą stronę K-popu i przestrzec młodych ludzi przed całkowitym oddaniem się w ręce władz wytwórni, którzy uważają stażystów za maszynki do zarabiania pieniędzy i są zdolni do tego, aby wykorzystać ich potencjał do ostatniej kropli. Bezwzględni biznesmani nastawieni wyłącznie na zyski niczym pasożyty żerują na młodych ludziach pragnących spełnić marzenie o zostaniu gwiazdą sceny muzycznej. Ich sposób działania przypomina w pewnym stopniu postępowanie sekty.

 

Podobnie jak guru, przedstawiciele wytwórni mamią nastolatków chęcią pomocy im w realizacji marzenia, ale gdy tylko dochodzi do podpisania umowy, zgodnie z którą dziecko ma zamieszkać w pobliżu siedziby wytwórni lub w specjalnie do tego przeznaczonym budynku wzorowanym na akademiku, ujawnia się druga, mroczniejsza strona tego przedsięwzięcia. Dziecko zostaje bowiem niemalże całkowicie odcięte od rodziny, ma zakaz używania telefonu komórkowego i komunikowania się poprzez Internet, co przypomina odcięcie od świata propagowane w sekcie. Demaskowaniu ulega również kwestia płci stażysty, a potem debiutanta, która determinuje to, w jaki sposób wytwórnia go traktuje. Podczas, gdy dziewczęta poddawane są drastycznej diecie, chłopcy mogą jeść dużo mięsa, a nawet pozwala się im na tzw. śmieciowe jedzenie. Podobnie wygląda presja związana z wyglądem – to od dziewcząt oczekuje się więcej, mają one być idealnie piękne, nawet kosztem nieudanej operacji plastycznej. Mają być jednocześnie dziewczęco naturalne, ale i kokieteryjne, a nawet drapieżne i seksowne niczym wampy. Natomiast ich koledzy najczęściej mają przypominać zwyczajnych chłopaków z sąsiedztwa, lecz ubranych w designerskie stroje.

 

Podsumowując, powieść Jessiki Jung napisana jest przede wszystkim z myślą o nastoletnim odbiorcy oraz fanie K-popu, ale miłośnicy niebanalnych powieści obyczajowych powinni również być nią usatysfakcjonowani. Debiutantka posiada niezwykły dar snucia opowieści, która przyciąga czytelnika i nie pozwala mu się oderwać aż do ostatniej strony, z której dowiaduje się, jaką życiową drogę wybrała bohaterka.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial