Okładka wydania

Kolędy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kolędy | Autor: Marta Gerus

Wybierz opinię:

Tulliana

Kolęda to dla mnie jedno z piękniejszych słów w języku polskim. Kojarzy się z czasami dzieciństwa, wigilią u babci i dziadka, szkolnymi jasełkami, pełnymi magii roratami w kościele i najpiękniejszymi na świecie świętami Bożego Narodzenia. Od zawsze lubiłam kolędy i choć nie jestem utalentowana muzycznie, co roku śpiewam je wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, ostatnio również w zagranicznych wersjach językowych (po angielsku, niemiecku, włosku, a nawet łacinie).

 

Jako wielbicielka kolęd, pastorałek i pieśni około bożonarodzeniowych z ogromną przyjemnością sięgnęłam po niewielkich rozmiarów książeczkę ,,Kolędy” w opracowaniu Marty Gerus. Nie znałam wcześniej tej autorki, ani nie miałam większego pojęcia, jak wyglądają polskie kolędy w opracowaniu nutowym – na głos, fortepian i gitarę, ale czułam, że ta publikacja to będzie coś ciekawego, jako, że została opublikowana przez bardzo twórcze i oryginalne – znane mi wydawnictwo ,,Muchomor”. Książeczka, którą wam tutaj pokrótce omawiam to ładnie i przystępnie wydane dziełko – na foliowanych kartonowych stronach, w formie poręcznego kołozeszytu, zaopatrzona w piękne ilustracje przywodzące na myśl wzruszające i tajemnicze ikony. Przygotowane przez panią Martę Gerus dziełko to zbiorek 35 najbardziej znanych kolęd i pastorałek z pełnymi tekstami. Ta książeczka będzie doskonałym prezentem dla każdego, kto kocha kolędowanie i w dodatku potrafi pięknie śpiewać, grać na fortepianie i/lub gitarze. Nie jestem znawcą zakresie muzyki, nie umiem tez grać na żadnym instrumencie, ale moim skromnym zdaniem omawiana tutaj książeczka to starannie przygotowany i przyjemny w odbiorze śpiewniczek. Niepozorna z pozoru książeczka zawiera całkiem sporo pięknych, bardziej lub mniej znanych i lubianych kolęd i pastorałek. Znajdziecie tutaj np. ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Cichą noc”, ,,Przybieżeli do Betlejem pasterze”, ale też rzadziej wykonywane utwory np. ,,Północ już była”. ,,Kolędy” z wydawnictwa ,,Muchomor” to książeczka ładnie wydana, mądra, odwołująca się do naszej polskiej tradycji związanej z kolędowaniem. Polecam ją również nauczycielom historii, plastyki, religii i języka polskiego – można wykorzystać ją jako doskonałe źródło inspiracji na lekcjach, w czasie których chcemy opowiedzieć uczniom o Bogu, gwieździe betlejemskiej, biednych pastuszkach i dostojnych Mędrcach ze wschodu.

 

W tej małych rozmiarów książeczce znajdziecie pełen zapis nutowy, całe teksty, pięknie wydane ilustracje – dzięki temu możecie pełniej przeżyć czas Bożego Narodzenia i na nowo pokochać tradycje związane z kolędowaniem. W książeczce, którą tutaj recenzuję znalazłam sporo nieznanych wcześniej kolęd, mogłam też przypomnieć sobie teksty tych troszkę mniej śpiewanych w kościele lub w moim rodzinnym gronie. Myślę, że taką publikację najlepiej sprezentować komuś bliskiemu, kto potrafi pięknie grać i śpiewać, a potem poprosić, by zainicjował wspólne śpiewanie kolęd w dużym gronie rodziny, przyjaciół i znajomym. Moim zdaniem ta książeczka znaczne ułatwi i uatrakcyjni rodzinne muzykowanie – podobno znajduje się w niej sporo ciekawych gitarowych chwytów, które z pewnością zadowolą nawet młodych bardzo muzyków. Na uwagę zasługuje też praktyczne wydanie książeczki na niewielkim formacie i formie poręcznego kołozeszytu – bez trudu można ułożyć go na pulpicie i łatwo korzystać zarówno z zawartych w niej tekstów, jak i nut. Okres Bożego Narodzenia to doskonała okazja do zacieśniania rodzinnych więzi, kultywowania tradycji, twórczych prób nadawania świętom nowego, również duchowego wymiaru. Jeśli tak, jak ja lubicie kolędy i macie w pobliżu kogoś, kto potrafi do nich pięknie wam zagrać – koniecznie powinniście nabyć omawianą tutaj książeczkę!

MarJadka

„Kolędy. 35 najbardziej znanych kolęd i pastorałek, z pełnymi tekstami i opracowaniem nutowym na głos, fortepian i gitarę”.

 

Pierwszą i podstawową zaletą tego pięknie opracowanego zbioru jest jego waga. Liczący sobie 78 stron zbiór kolęd i pastorałek jest na tyle lekki, że spokojnie można go zabrać ze sobą na wspólne śpiewanie kolęd czy spotkanie opłatkowe. Druga zaleta to papier, z którego zostały wykonane kartki. Jest grubszy, jakby laminowany, więc na pewno nie podrze się przy wielokrotnym użytkowaniu. Kolejna, trzecia z kolei zaleta, to forma książki. To skoroszyt ze spiralą na grzbiecie. Taki układ pozwala spokojnie rozłożyć książkę, bez obawy o rozłamanie grzbietu, a równocześnie jest to znaczne ułatwienie trzymania książki w ręce.

 

Na początku znajduje się spis kolęd, w układzie alfabetycznym tytułów. Kolędy ułożone są również według tytułów alfabetycznie.

 

Pod tytułem znajdują się nuty – na głos, fortepian i gitarę. Tylko w przypadku pastorałki „Północ już była” nuty znajdują się na dwóch stronach. Na sąsiedniej stronie – bądź stronach, jeśli zwrotek jest więcej i nie mieszczą się na jednej stronicy – znajduje się tekst. Każdy tekst posiada ilustrację. W książce wykorzystano fragmenty mozaiki Narodzenia Pańskiego z Monastyru w Daphni. Obecnie jest to muzeum państwowe, znajdujące się w Atenach. Znajdujące się tam mozaiki zaliczane są do arcydzieł średniowiecza. Jako ilustracje do każdego tekstu użyto jedynie fragmentów. Są to na przykład dwa anioły, owce, barwne obramowania tekstu, zdobione kolumny, kopuły kościołów, antylopa i dwa ptaki, ptaki czy księga. Jedynie w dwóch przypadkach ilustracja znajduje się na całej stronie - po kolędach „Lulajże Jezuniu” i „Z Narodzenia Pana”, bowiem tekst wyszedł na stronie nieparzystej. Ilustracje zastąpiły brakujące teksty na stronach parzystych. Oba duże fragmenty przedstawiają Narodzenie Jezusa. Starano się dostosować ilustracje tematycznie do tekstów kolęd i pastorałek. I tak na przykład w przypadku „Anioł pasterzom mówił” nad tekstem unoszą się dwa anioły. Pod tekstem „Do szopy hej pasterze” stoją dwie owieczki, a pod tekstem pastorałki „Kaczka pstra” cztery ptaszki, w tym jedna kaczuszka. Tekst kolędy „Pasterze mili, coście widzieli” przyozdabia scena przedstawiająca pasterzy pasących krowy, jeden gra na piszczałce. Wokół tekstu pastorałki „W dzień Bożego Narodzenia” jest 6 różnych ptaszków. A tekst kolędy „Ach, ubogi żłobie” ozdabia scena leżącej obok Dzieciątka Maryi.

 

Jeśli chodzi o same ramki również one są bardzo różnorodne. Węższe, szersze. Ozdobione motywami kwiatowymi lub pasami. Niektóre przypominają bizantyjskie wzory. Niektóre mają przymocowane do rogów ozdoby, przypominające chwosty.

 

Tekst wydrukowany jest dużą i czytelną czcionką, tak, że nawet osoba słabo widząca nie powinna mieć problemu z przeczytaniem.
Ciekawostką jest zapis tekstu kolędy „Cicha noc”. Oprócz polskiego tekstu (trzy zwrotki), znajdują się jeszcze trzy zwrotki w językach niemieckim, francuskim i angielskim. Każda z nich to tekst jedynie pierwszej zwrotki w języku polskim.

 

Zwrotki nie są numerowane, a tekst refrenów nie jest pisany za każdym razem w całości tylko zaczynany jednym lub dwoma słowami i zakończony trzema kropkami.
Podsumowując: zbiór bardzo poręczny, zawierający najbardziej znane, śpiewane i lubiane kolędy i pastorałki. Ponieważ zawierają nuty, można spokojnie znaleźć kogoś z gitarą lub zorganizować pianino i mieć akompaniament. Do tego książka jest lekka, w poręcznym formacie, łatwa do noszenia i używania, raczej odporna na zniszczenie. Zdecydowanie polecam!

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial