Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Zbliżenia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Anda Rottenberg
 • Gatunek: Muzyka i Sztuka
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 360
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 180x240 mm
 • ISBN: 9788321351087
 • Wydawca: Arkady
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zbliżenia | Autor: Anda Rottenberg

Wybierz opinię:

Tulliana

,,Zbliżenia” to jedna z najbardziej intrygujących, ale też zdecydowanie najtrudniejsza w zrozumieniu dla mnie książka ostatnich miesięcy. Przyznam na wstępie, że nie jestem żadną specjalistką w zakresie historii sztuki i niewiele też wiem na temat sztuki współczesnej. Sięgnęłam po recenzowaną tutaj książkę przede wszystkim z sentymentu do zainteresowań mojej siostry oraz ogromnej chęci podzielenia się z nią nową książką, o tak interesującej, choć bardzo trudnej tematyce. Autorką ,,Zbliżeń” jest kobieta bardzo znana, uważana powszechnie za autorytet w dziedzinie polskiej sztuki współczesnej. Moim zdaniem wspomniana przed chwilą Anda Rottenberg podjęła się przedsięwzięcia niezwykle trudnego – jak można przygotować coś takiego, jak zbiór wyczerpujących uwag na temat bardzo abstrakcyjnej niekiedy sztuki współczesnej? I czy da się w ogóle analizować dzieła sztuki przez pryzmat czyichś, przelanych na papier, bardziej lub mniej trafnych spostrzeżeń, skojarzeń, refleksji? Nie mam zbyt dużego doświadczenia w analizie i interpretacji podobnych książek, co ,,Zbliżenia”, dlatego pewnie moje uwagi nie będą zbyt merytoryczne ani wartościowe dla artystów i osób podobnych do mojej młodszej siostry – od wielu lat pasjonatów sztuki, zwłaszcza tej współczesnej.

 

Niemniej jednak muszę stwierdzić, że lektura niniejszej książki A. Rottenberg była dla mnie osobiście dość ciekawym doświadczeniem i chyba uzmysłowiła mi, jak wielce skomplikowanym, pracochłonnym i odpowiedzialnym zajęciem jest przygotowanie podobnej publikacji – na czele z wyborem nazwisk artystów do opisania. Książka Andy Rottenberg to starannie i albumowo wydane dzieło z wydawnictwa Arkady. Polecam je nie tylko osobom związanym ze sztuką zawodowo lub za racji swych zainteresowań, ale może przede wszystkim laikom – osobom takim, jak ja. Dlaczego? Rottenberg przybliża czytelnikowi w przystępny bardzo frapujący sposób twórczość znacznej grupy bardziej lub mniej znanych współczesnych artystów. Po przeczytaniu jej książki możemy lepiej rozumieć, jak należy przystępować do oglądania, analizy i interpretacji sztuki współczesnej.

 

Publikacja autorstwa A. Rottenberg to zbiór nieprzypadkowych kilkudziesięciu przeważnie krótkich tekstów, które były opublikowane wcześniej – od końca lat 90. XX wieku w przeróżnych katalogach oraz czasopismach, jak również książkach. Dzieło ,,Zbliżenia” to subiektywne kompendium wiedzy na temat sztuki współczesnej, szereg cennych wskazówek, na co należy zwracać uwagę podejmując się interpretacji dzieła sztuki. Uważam, że książka pani Rottenberg to dzieło nieszablonowe, napisane w bardzo przystępny sposób. Zbiór tekstów zawartych w omawianej tutaj książce to swego rodzaju prezentacja oryginalnie wykonanego naszyjnika pełnego korali o różnych kolorach, fakturach i kształtach. W recenzowanej tutaj książce znajdziecie dzieła artystów takich jak np. Stanisław Fijałkowski, Jeży Nowosielski, Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Jacek Sempoliński, Andrzej Wróblewski, Władysław Hasior wraz z omówieniem dokonanym w języku polskim i angielskim. Z tego względu książka może zdobyć uznanie również obcokrajowców, a nam Polakom dać okazję do przetrenowania sobie znajomości angielskiego. Nie wszystkie prace prezentowane przez A. Rottenberg trafiły w mój gust, nie do końca tej byłam w stanie zrozumieć jej interpretacje projekcji Krzysztofa Wodliczki, minimalistyczne prace Evy Rubinstein, czy też frapujące rzeźby Morela. Niemniej jednak uważam, że ta książka jest naprawdę interesująca i godna polecenia. To dzięki niej zrozumiecie piękną złożoność i nieoczywistość sztuki współczesnej, będziecie z jeszcze większym szacunkiem odnosić się do osób takich jak pani Anda Rottenberg. Uważam, że książka ,,Zbliżenia” o tytule bardzo adekwatnym do treści, nazwać można jeszcze ,,vademecum dla zielonych i tych już całkiem dojrzałych adeptów sztuki – nie tylko tej najnowszej”!

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial