Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Bośnia Muzyka, Kuchnia I Dobrzy Ludzie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Argymir Iwicki
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 292
 • Rok Wydania: 2020
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788381275477
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Bośnia Muzyka, Kuchnia I Dobrzy Ludzie | Autor: Argymir Iwicki

Wybierz opinię:

Chris

Zawsze powtarzałem sobie, że jak kiedyś będę już obrzydliwie bogaty to pierwszą rzeczą, którą się zajmę będą podróże po całym świecie. Możliwość odkrywania nowych kultur, obyczajów i przede wszystkim poznawanie zupełnie odmiennych, ale dobrych ludzi to największe zalety zwiedzania innych państw. Dodatkowo podziwianie różnych krajobrazów, które niejednokrotnie zapierają dech w piersiach, jest zdecydowanie kolejnym, ogromnym plusem podróżowania. Praktycznie jedynymi minusami takiegoż hobby są oczywiście finanse i brak czasu. Jednakże dopóki nie uda mi się rozwiązać tychże dwóch problemów pozostaje mi jedynie tak zwane jeżdżenie palcem po mapie wspomagane przez różnego rodzaju przewodniki i opowieści o danym państwie. W końcu udało mi się odnaleźć tego typu książkę, która idealnie oddaje ducha i charakter kraju- „Bośnia. Muzyka, kuchnia i dobrzy ludzie”.

 

Argymir Iwicki wydaje się być odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu. Od prawie czterdziestu lat jeździ po Bałkanach swoim ulubionym i nieco starszym kamperem, dzięki czemu jest idealną osobą do opowieści o tychże krajach. Jego poprzednia książka, „Burek na śniadanie” przybliżała czytelnikom Serbię, a następnym efektem jego pracy jest właśnie nietypowy przewodnik po Bośni. Użyłem określenie „nietypowy” gdyż zdecydowanie nie przypomina on typowych przedstawicieli swojego gatunku. Nie jest to jednak żadna ujma, wręcz przeciwnie, dzięki temu czyta się „Bośnię…” jeszcze z większym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Agrymir Iwicki podzielił swoją bałkańską przygodę na dwadzieścia sześć rozdziałów z których każdy opowiada o innym, tamtejszym mieszkańcu. Nie jest to jednak typowa historia człowieka od a do z, ale skupiająca się na bośniackiej i okolicznej charakterystyce. Autor niejednokrotnie powtarza, że sztuczne twory jakimi są dzisiejsze bałkańskie państwa, w rzeczywistości kompletnie nie odpowiadają tamtejszym podziałom, głównie społeczno-religijnym. Z jednej strony przynosi nam to ogromne zarzewia przeszłych, teraźniejszych i przyszłych konfliktów, z drugiej strony powoduje, że mamy do czynienie z wielką różnorodnością kulturalną i obywatelską. Nie zmienia się jednak nastawienie mieszkańców, którzy zgodnie z tytułem książki, zachwycają swoją gościnnością i dobrotliwością. Nie chcąc zdradzać żadnych szczegółowych relacji, wspomnę tylko, że każda historia jest kompletnie inna i nie łącząca się z poprzednimi. Jedynymi wspólnymi elementami są intencje autora, który w ten świetny sposób przekazuje nam tak naprawdę wiedzę o współczesnej Bośni i obyczajach tam panujących. Dzięki lekturze poznamy nie tylko zabytkowe mosty czy tajemnicze kosmiczne kule, ale także metodę powstawania rakiji czy też wieczne sevdalinki, czyli bałkańskie pieśni ludowe opowiadające o miłości.

 

Warto również zaznaczyć, że dzięki wpleceniu w formę przewodnika historii mieszkańców, czytelnik niejednokrotnie zachwyca się kulturą, ale także wzrusza różnego rodzaju losami ludzkimi. Należy pamiętać, że za każdym gościnnym i dobrym człowiekiem stoi przeważnie tragiczna przeszłość, niejednokrotnie przepełniona krwią i wojną. Argymir Iwicki, moim zdaniem, idealnie potrafił połączyć to ze współczesnym obrazem tegoż państwa, które jednocześnie pamięta o swoich przodkach, tradycjach i dawnych konfliktach oraz jest otwarte na turystów, którym chcą przekazać jak najwięcej o swojej kulturze. Dodatkowym, ogromnym atutem książki są elementy graficzne, na które składają się piękne, autorskie zdjęcia oraz odrobina nowoczesności, czyli kody QR, które jeszcze bardziej przybliżają nam Bośnię. Dzięki nim możemy poczuć muzykę, którą zachwyca się Argymir Iwicki, na własne oczy zobaczyć proces tworzenia rakiji czy tez podziwiać zabytki o których wspomina nasz przewodnik. Wszystko tworzy wspaniałą i niezwykle ciekawą całość, która wręcz nakazuje nam się spakować i wyruszyć w stronę Bałkanów.

 

„Bośnia. Muzyka, kuchnia i dobrzy ludzie” to coś więcej niż tylko przewodnik po tymże kraju. To także indywidualne, niekiedy wzruszające historie zwykłych ludzi, którzy pomimo tragicznej przeszłości wciąż pozostają optymistami, otwartymi na gości. Tytuł idealnie odzwierciedla wspomnienia autora, a dzięki jego pracy również możemy stać się świadkami tych bałkańskich cudów. Mam nadzieję, że Argymir Iwicki ma na swojej liście najbliższych podróży jeszcze wiele celów, a w związku z tym i wiele książek do napisania.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial