Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Saga Rodu Czartoryskich

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Saga Rodu Czartoryskich | Autor: Zofia Wojtkowska

Wybierz opinię:

Grzechu Czyta

Historia dla każdego człowieka na świecie powinna być obowiązkową dziedziną wiedzy, którą należy poznać, a przede wszystkim dotyczącą własnego kraju, znamienitych rodów oraz ta najmniejsza w pewnym sensie, a mianowicie historia własnej rodziny. Ze wspaniałym opisem polskiego rodu spotkamy się w książce „Saga rodu Czartoryskich” autorstwa Zofii Wojtkowskiej.

 

Zarys fabuły

 

W książce spotykamy się z historią znamienitego rodu Czartoryskich, który zasłynął w dziejach naszego kraju i w pewnym sensie przyczynił się do biegu historii. Księga posiada opis początków rodu począwszy od legend dotyczących Giedymina, prawdopodobnego protoplasty rodu oraz lepiej udokumentowanych braci: Iwana, Aleksandra i Michała. Dwaj pierwsi wymienieni bracia 20 kwietnia 1440 roku zabili wielkiego księcia Zygmunta Kiejstutowicza i od tego przykrego wydarzenia zaczyna się ta saga. Kolejnym wątkiem rozpoczynającym książkę jest próba znalezienia odpowiedniej miejscowości, w której siedzibę miałby ów ród. Problem jest z tym związany, że praktycznie nie zostały jakieś większe dowody na to, że w danym miejscu był zamek. Dopiero zamek w Klewaniu możemy uznać za pewną siedzibę Czartoryskich. Dzieje rodu opisane kończą się praktycznie na roku 1951, oprócz małej wzmianki o tym, jak 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił 108 nowych błogosławionych męczenników II Wojny Światowej, wśród, których jest Michał Czartoryski.

 

Wartościowa genealogia

 

Opisanie tak znanego rodu było zacnym pomysłem autorki, a do tego dość trudnym i żmudnym do zrealizowania. Wiadomo, że są akta, są potomkowie, ale ta skrupulatność, by nie pomylić żadnych szczegółów jest naprawdę bardzo czasochłonna i wykańczająca niekiedy organizm, wiem to z tej przyczyny, że sam mam do czynienia z genealogią własnej rodziny. Dlaczego to był dobry pomysł? Otóż, jak sama autorka wspomina brakowało takiej książki dotyczącej tego rodu, co jest bardzo dobrym nośnikiem wiedzy dla każdego Polaka. Ja widzę jeszcze szerszą kwestię w tejże sprawie, taka książka może ułatwić lekcje w szkole zarówno uczniom, jak i nauczycielom, gdyż mamy tu do czynienia z większą ilością członków rodu, co w przypadku tworzenia referatów albo nauki ułatwi prace uczniom lub studentom historii. Kolejną kwestią popierającą jest to, że w ogóle brakuje wielu biografii rodów, czy znanych osób i ta saga może pokazać potencjalnym autorom, że warto za coś takiego się wziąć. Moim zdaniem jakość publikacji, w której dla urozmaicenia przekazu zawarte są różnorakie fotografie: osób, miejsc, dokumentów jest na bardzo wysokim poziomie. Przede wszystkim wszelkie zdjęcia, trafiają się dość często, a nie jak w wielu przypadkach dość sporadycznie. Dla młodszego czytelnika, zainteresowanego historią jest to duże ułatwienie oraz zachęta do sięgnięcia po tę pozycję. Wiadomo, że teraz większość rzeczy można znaleźć w internecie, ale tu zarówno treść, jak i fotografie są z rzetelnego źródła i nie trzeba spędzać wiele czasu na poszukiwaniu interesujących nas treści.

 

Podsumowanie

 

Książkę czyta się dość lekko, gdyż jest napisana przystępnym językiem dla każdego czytelnika. Zawiera szereg ciekawych szczegółów dotyczących historii tego rodu, jak i samej Polski. Posiada ciekawe zdjęcia oraz ma piękną twardą oprawę zdobiącą to dzieło, która przykuwa wzrok potencjalnego odbiorcy. Można czytać ją w dwojaki sposób, a mianowicie w całości „od dechy do dechy”, albo wydzielać sobie codziennie po jednym rozdziale dotyczącym innych członków rodu. Mało jest tak wspaniałych książek wyczerpujących w większym stopniu zagadnienie, a przy okazji nie nudzących zbyt jakimś szczegółowym naukowym opracowaniem. Gorąco polecam każdemu miłośnikowi historii oraz innym czytelnikom, gdyż dzięki tej pozycji będą mogli zagłębić się w ciekawe losy jej bohaterów i przy okazji pogłębić swoja wiedzę.

 
 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial