Okładka wydania

Władca Much

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Władca Much | Autor: William Golding

Wybierz opinię:

Nvilia

Z książką „Władca much” autorstwa Williama Goldinga chciałam zaznajomić się już od bardzo długiego czasu. Niestety, na tę przyjemność musiałam czekać aż kilka lat. Kiedy w końcu nadarzyła się okazja, żeby powieść trafiła w moje ręce, nie mogłam doczekać się jej przeczytania. W ramach ciekawostki warto zaznaczyć, że książka ta znajduje się na liście lektur wskazanych do ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego. Ponadto publikacja została wydana po raz pierwszy niecałe 70 lat temu! Mimo to nadal zdobywa pozytywne, a nawet bardzo pozytywne recenzje, a wielu czytelników wymienia ją pośród swoich ulubionych książek. Bez wątpienia wynika to z ponadczasowego charakteru powieści Goldinga, której przekaz mówi wiele o istocie natury człowieka. William Golding zmarł w 1993 roku. W ciągu 82 lat swojego życia wydał kilkanaście książek, a na dodatek został laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1983 roku oraz Nagrody Bookera w 1980 roku. Poza działalnością literacką Golding był również nauczycielem. W życiu prywatnym pisarz był żonaty, miał dwójkę dzieci, a w wolnym czasie chętnie grywał na fortepianie. Ponadto uzyskał tytuł szlachecki.

 

Powieść „Władca much” opowiada historię grupy chłopców, znajdujących się na bezludnej wyspie. To właśnie oni jako jedyni przeżyli katastrofę samolotu i zdani na siebie wspólnie walczą o przetrwanie w dziczy. Początkowy entuzjazm, związany z nieobecnością dorosłych i pełną wolnością, zmienia się z upływem czasu w coś mrocznego. Próba stworzenia nowej cywilizacji nie przynosi spodziewanych skutków, a chłopcy obracają się przeciwko sobie. To, co na początku stanowiło nową przygodę, wkrótce stało się dla nich koszmarem. W książce Golding obrazuje upadek człowieczeństwa, związany z obudzeniem najbardziej prymitywnych i prostych instynktów. Oczywiście wynika to z sytuacji, w jakiej znaleźli się chłopcy. Katastrofa lotnicza sama w sobie była traumatycznym przeżyciem, a na dodatek muszą oni egzystować samodzielnie w zupełnym odizolowaniu od reszty świata. W życiu pozbawionym ram społecznych dominuje dzikość.

 

Uważam, że gdyby bohaterami książki byli dorośli, jej odbiór nie byłby taki sam. Barbarzyństwo wśród młodych chłopców zdecydowanie bardziej wpływa na wyobraźnię odbiorców i refleksje czytelnicze. W przeszłości miałam już styczność z dziełami Georga Orwella, a obaj pisarze tworzyli mniej więcej w tym samym czasie. Choć tematyka ich publikacji może wydawać się podobna, to w moim odczuciu te dzieła literackie przestrzegają przed dwoma innymi niebezpieczeństwami. Orwell skupia się na politycznym aspekcie życia społecznego i niebezpieczeństwie wynikającym z systemów rządów, natomiast Golding zauważa, że to nie system, a natura człowieka może być równie bezlitosna i, przewrotnie, nieludzka. W świecie Goldinga człowiek nie jest dobry z natury — zwyczajnie ukrywa swoje prawdziwe oblicze, kiedy otacza go cywilizacja i zorganizowane społeczeństwo. Te złudzenia upadają jednak w izolacji i w sytuacji pełnej napięcia i stresu. Wówczas fasada skłaniająca człowieka do racjonalnych działań upada, a władzę przyjmuje dzikość.

 

Choć często uważam, że poczytne książki zyskują dobrą opinię wyłącznie w związku z ich popularnością, tak w przypadku „Władcy much” muszę przyznać, że jest to po prostu literatura bardzo wysokiej klasy. Zdecydowanie polecam przeczytanie tej książki każdemu, kto jeszcze nie miał z nią do czynienia. I nie mówię tego tylko w moim imieniu, ponieważ wiem, że setki, a nawet tysiące osób ocenia ją jako jedną z najlepszych książek XX wieku. Jeżeli to nie jest wystarczającą zachętą, aby sięgnąć po dzieło Williama Goldinga, to nie wiem, co nią jest.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial