Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Doświadczenie, Dyskurs, Akademia

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Doświadczenie, Dyskurs, Akademia | Autor: Agnieszka Ścibior

Wybierz opinię:

Pyciaaa

Towarzystwo Doktorantów UJ (Uniwersytetu Jagiellońskiego), założone w dwa tysiące dziesiątym roku, zdecydowało się na wydanie czasopisma naukowego o charakterze interdyscyplinarnym. Doktoranci szeroko rozumianych nauk humanistycznych oraz społecznych mogą publikować w nim prace naukowe, które powiązane muszą być z hasłem przewodnim danego w tomu. W dwa tysiace dwudziestym roku motywem przewodnim drugiego tomu Monografii Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego okazały się być hasła: doświadczenie, dyskurs, akademia. Czego odbiorca może spodziewać się po tym zbiorze, czy są to wartościowe teksty i do jakiego typu czytelnika skierowana jest ta publikacja?

 

Doświadczenie, dyskurs, akademia nie jest tytułem przeznaczonym dla każdego typu odbiorcy. Publikacja ta skierowana została do osób o ściśle określonych zainteresowaniach. Myślę, że można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż ciężko byłoby znaleźć czytelnika, dla którego każda z prezentowanych prac okazałaby się interesująca. Pomimo iż drugi tom zbioru prac naukowych z dwa tysiące dwudziestego roku jest pozycją zawierającą teksty z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, rozstrzał tematyczny jest ogromny. Publikacja zawiera prace naukowe dotyczące ekonomii, prawa, socjologii, psychologii, kinematografii czy teologii. Tak duży zakres tematyczny może być nieco odstraszający dla osób, które potrzebują informacji dotyczących konkretnego problemu, a raczej właśnie tego typu czytelnicy - studiujący daną specjalizację - decydują się na sięgnięcie po prace naukowe innych specjalistów.

 

Każda z prac została napisana językiem naukowym, co może okazać się barierą dla czytelnika niezaznajomionego z tematem i terminologią. Niektóre spośród tekstów, jak chociażby Postsekularne doświadczenie końca. Intymna apokalipsa w filmach Koń turyński (2011) Beli Tarra i Melancholia (2011) Larsa von Triera, są bardziej przystępne i napisane mniej specjalistycznym językiem od innych. Inną barierą może być język. Choć znajomość języka angielskiego jest nie tylko przydatna, ale wręcz pożądana, wiele osób nie może się nią pochwalić. W zbiorze znajdziemy pracę Promoting national identity through education: “The concept of the national-patriotic upbringing of children and youth” in Ukraine. W skrócie - opowiada ona o promowaniu przez władze Ukrainy pojęcia tożsamości narodowej i w całości napisana jest w języku angielskim. Praca zawierająca specjalistyczną terminologię w obcym języku dla osób dobrze znających tematykę i kształcących się bądź wykształconych w konkretnym kierunku nie będzie problemem, jednak osoby, chcące przeczytać artykuł z czystej ciekawości, mogą mieć problem ze zrozumieniem go.

 

Artykułom zawartym w Monografii Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego nie można jednak odmówić profesjonalizmu i poważnego podejścia do prezentowanego tematu. Pomimo iż tematyka wszystkich artykułów jako zbioru może mieć problem w znalezieniu odbiorcy, poszczególne artykuły mogą okazać się zajmujące dla czytelników zainteresowanych konkretnymi tematami. Osoby zainteresowane problematyką prawną mogą znaleźć ciekawe informacje w tekstach Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie domniemania niewinności a regulacje Kodeksu postępowania karnego lub Rozstrzyganie o nierównych udziałach w majątku wspólnym w ramach postępowania o rozwód albo separację, albo nieważnienie małżeństwa, zaś miłośnicy “klimatów egzotycznych” być może zainteresują się Postrzeganiem ludzi wschodu w wybranych XVIII i XIX-wiecznych, polskich dziennikach oraz pamiętnikach z podróży.

 

Doświadczenie, dyskurs, akademia to publikacja pełna ciekawostek z ściśle określonego zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Książka zawiera ciekawe informacje, a jednak skierowana została do ściśle określonego grona czytelników. Nie jest to raczej pozycja, po którą mógłby sięgnąć z ciekawości ktoś niezainteresowany na poważnie którymkolwiek z prezentowanych tematów.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial