Okładka wydania

Co Nam Zostało

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Co Nam Zostało | Autor: Shilpi Somaya Gowda

Wybierz opinię:

Agata Kot

Rodzina Olanderów jest podobna do setek tysięcy innych rodzin, żyjących w Ameryce. On jest karierowiczem, skupionym na swojej pracy, którą traktuje jako odpowiedź na wszystkie problemy i przeciwności losu. Ona też lubi pracować, ale jednak więcej serca wkłada w wychowanie dwójki ich dzieci: starszej , wchodzącej w nastoletni wiek dziewczynki i uroczego, rozkosznego, kilkuletniego chłopca. Spośród innych rodzin nieco wyróżnia ich fakt, że on jest rodowitym Amerykaninem, ona zaś pochodzi z Indii i starają się wspólnie stworzyć swój mały świat, w którym bez problemu połączyliby obie te kultury.

 

Nie zawsze jest to łatwe, często muszą zgadzać się na kompromisy, ale generalnie ich życie jest przyjemne. Do pewnego dnia, kiedy nieodwracalnie się zmienia. Tragedia, jaka spotkała rodzinę jest tak bolesna, że nikt nawet nie chciałby sobie jej wyobrażać. Keith jeszcze bardziej oddaje się pracy, jego żona zwraca się w stronę religii, nastolatka Karina zatapia się w nauce, a mały Prem nie może zrobić nic, by skleić rodzinę na nowo. Każdy z jej członków powoli oddala się od siebie, budując mur niewypowiedzianych żali, pretensji i krzywd.

 

Czytając opis „Co nam zostało” nie byłam w żadnym stopniu przygotowana na to, co otrzymam w fabule od autorki. I dobrze, ta scena zwrotna była jak uderzenie obuchem w głowę, sprawiła, że zaczęłam całą historię postrzegać inaczej. Nagle, niespodziewanie książka z kategorii „obyczajowa” przeszła do kategorii „dramat”. I zaczęła chwytać za serce, wywołując lawinę emocji. Bardzo się cieszę, że wydawnictwo nie zdecydowało się na ujawnienie tego ważnego szczegółu w opisie zamieszczonym na tylnej okładce.

 

Rozdziały są krótkie i charakteryzują się tym, że przeskakują pomiędzy najważniejszymi momentami życia rodziny – cała fabuła rozciąga się na kilka lat. Niektóre są w ogóle w powieści pominięte, inne ledwo muśnięte, a jeszcze inne opisane bardzo drobiazgowo. To sprawia, że powieść jest dynamiczna, akcja pędzi na łeb na szyję, bohaterowie dorastają i w całkiem inny sposób zaczynają odbierać rzeczywistość. Czytelnik nie do końca ma możliwość poznać sam mechanizm zmian; jednego roku Keith jest strapionym problemami ojcem, następnego już wydaje się beztroski i wolny od wszelkich problemów. To osoba czytająca musi dopowiedzieć sobie sama, co mogło wydarzyć się w tych lukach, które nie są opisane. Z jednej strony może być to minus dla tych, którzy wolą być poprowadzeni za rękę przez książkę, z drugiej powala to na rozwinięcie wyobraźni u tych moli książkowych, którzy to lubią.

 

Podobał mi się styl autorki, nieco urywany, surowy, ale jednocześnie pełny emocji. Shilpi Somaya Gowda napisała kilka scen, niezwykle obrazowych, które sprawiły, że rozpadłam się na milion kawałków, scen tak prostych, tak pięknych i tak tragicznych zarazem, że długo nie będę mogła się ich pozbyć z pamięci. Warto jeszcze dodać, że pisze ona w sposób bardzo obrazowy, jednocześnie nie przesadzając z nudnymi i rozwlekłymi opisami.

 

„Co nam zostało” to piękna powieść o tym, jak ludzie na różne sposoby radzą sobie z bólem, który rozrywa od wewnątrz. To ostrzeżenie i przestroga, że szczęście, które mamy i którego często nie dostrzegamy, może od nas odejść w zaledwie kilka chwil, pozostawiając rozpacz i pustkę, której niczym nie da się zapełnić. Która może jedynie z czasem mniej doskwierać.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial