Okładka wydania

Demon W Watykanie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Demon W Watykanie | Autor: Franca Giansoldati

Wybierz opinię:

O Książkach I Nie Tylko

Odkąd zaczęłam sięgać coraz częściej po reportaże, wiele tytułów - starszych i nowszych - wciąż rzuca mi się w oczy. Nie inaczej było z książką Franci Giansoldati. W kontekście do ostatnich wydarzeń, jakie miały miejsce, lektura Demona w Watykanie zapowiadała się jako jedna z tych niezwykle bulwersujących, budzących smutek i zniesmaczenie. Jednak czy mogę polecić Wam tę pozycję? O tym w dzisiejszej recenzji.

 

Marcial Maciel Degollado jest znanym założycielem zgromadzenia Legionistów Chrystusa, a także był ulubieńcem najwyższych dostojników Watykanu. Sam Jan Paweł II stawiał go młodym ludziom jako wzór do naśladowania. Dopiero jednak pod sam koniec jego życia mur, który tak sprawnie wybudował wokół siebie Maciel, zaczyna upadać, a na jaw wychodzą czyny, jakich się dopuścił w czasie pełnienia posługi. Śledztwo odkrywa prawdziwie mroczne oblicze księdza, który przez lata oszukiwał i zwodził tysiące osób.

 

Przyznam szczerze, że zaczynając tę książkę, nie miałam w głowie za dużo myśli na jej temat. Zdecydowałam się w stu procentach skupić na tej lekturze i dopiero na koniec wyciągnąć jakieś swoje wnioski. Jednak już po przeczytaniu pierwszych kilku rozdziałów stwierdziłam, że jest to naprawdę dobry reportaż, który prawdopodobnie będę polecać wszystkim czytelnikom tego gatunku i osobom, które interesują się tą tematyką. Moja radość była chyba zbyt wczesna, bo zaraz po tym moja satysfakcja z czytania tej pozycji zaczęła gwałtownie spadać.

 

Franca Giansoldati ma lekkie pióro i choć opowiada o tak okropnych czynach, jakich dopuścił się Maciel, to tę książkę na swój sposób czyta się przyjemnie i szybko. Widać również, że autorka rzeczywiście zapoznała się z tą sprawą i umiejętnie przelewa swoją wiedzę na papier tak, by kolejni odbiorcy mogli czerpać z tej lektury, jak najwięcej. Jednakże dla mnie ten cienki reportaż jest po prostu niewyczerpujący. Ta książka jest zdecydowanie za krótka, by w sposób wyczerpujący omówić ten temat, zwłaszcza że jest on tak istotny w obecnych czasach.

 

Sama postać Maciela mnie przeraziła. Ten człowiek miał tak wiele obliczy, że dosłownie nie wiem co mam powiedzieć. Najbardziej zadziwia mnie jednak to, że jego zachowanie w nikim nie wzbudziło podejrzeń, a przecież nawet “najlepszym” zdarza się popełniać błędy. Dlaczego więc nikt nie zainteresował się jego postacią bardziej? No cóż, pewnie dlatego, że Maciel to naprawdę świetny aktor i skrzętnie ukrywał swoje podwójne/potrójne/poczwórne i jeszcze któreś życie pod płaszczem pobożnego księdza, który chce zbliżyć się do Pana. Trzeba przyznać, że taki stan rzeczy sprawia, że automatycznie traci się zaufanie do księży.

 

Nie będę rzucać tutaj przekleństwami ani innymi obraźliwymi sformułowaniami, bo nic mi to nie da. Lektura Demona w Watykanie sprawiła, że miałam ciarki i nie mogłam uwierzyć w to, co czytam. No ale tak jak pisałam wyżej, jest to temat, z którego można wycisnąć znacznie więcej i gdyby autorka wydłużyła ten reportaż, chociażby o te sto stron, nie zostałabym z takim poczuciem niedosytu. Pozostaje mi mieć nadzieję, że być może istnieje już lub powstanie kontynuacja tego tematu, bo autorka ma naprawdę dobre pióro i ciekawie pisze.

 

Jeżeli interesuje Was tematyka tego, co dzieje się za murami Kościołów i jak niektórzy księża potrafią być po prostu źli - musicie sięgnąć po ten tytuł. Ja oceniam go na 4.5/6.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial